Mazda BT-50 Double Cab 4x4 TE: Munkára, frakkban

„A pick-upoknak és egyéb platós állatfajtáknak megvan az a keresztjük, hogy nem jár nekik a személyautóknak kitalált kényeztetések legtöbbje. Szerencsére az utóbbi évben elkezdett változni ez a trend; a gyártók ebben a műfajban is hovatovább olyan autókat készítenek, amelyekbe beleülve nincs olyan érzése az embernek, hogy egy toronydaru kabinjába csöppent.”

Mutatós hűtőmaszk, széles műanyag szoknyák a kerékjáratokonA szerző felvételeA magyarországi szaksajtóból kölcsönvett idézetet azzal folytathatnánk, hogy ez a trend a Mazdánál is kitapintható. A BT-50 ugyanis nemcsak erőpotenciálban múlja felül elődjét, a B-Fightert, hanem komfortban is. Arról nem is beszélve, hogy hozzá viszonyítva szebb és elegánsabb, mondhatni frakkos autó.

Külalak, besorolás

Mert a Fighternek volt ugyebár egy jellegtelen orra, de egész külseje annyira unalmas volt, hogy az még az egymásra tojásként hasonlító pick-upok mezőnyében is szemet szúrt. Az utód ezzel szemben kapott egy mutatós (bár kissé chevroletes) hűtőmaszkot, kerékjáratait pedig széles műanyag szoknyák díszítik – ebben a kategóriában ennyi már elég is az egyformaságból való kitöréshez. Az attraktivitáshoz azonban nem, ott már az új Mitsubishi L200 a mérce. És ezzel már a konkurenciánál tartunk, ami túlnyomórészt japán: Nissan Navara, Toyota Hilux, Isuzu Campo. Európában az Opel Campo gyártásának megszüntetésével a Ford Ranger és a Fiat Strada jöhet számításba. És persze ott van még az amerikai kisplatósok tömkelege, de az más a szó szoros értelmében egy másik világ…

Komfort, szereltség,

térkínálat

Jellegtelen külalakján kívül volt a B-Fighternek egy elborzasztó műszerfala is, a korai 80-as évek stílusában. Szó se róla, az utódé se futurisztikus, de legalább a nagy szálcsiszolt alumíniumfelület jól mutat rajta. A „dupla kabin” ötszemélyes és rendkívül tágas, a rekamié nagyságrendű hátsó ülések előtt is óriási lábtér marad. (A teljesség kedvéért: az autó kétszemélyes, illetve 2+2 személyes változatban is kapható.) Kisebb pakolóhelyből rengeteg van: különösen praktikus a műszerfal tetején kialakított teknő vagy a klímaszabályozó tárcsák alatti nyitott szekrényke. Amit ugyanis ide teszünk, azt nagyon nehéz az autóban felejteni… A raktér padlóját és oldalfalait strapabíró műanyag borítja, a sarkosabb holmikkal sem kell óvatoskodnunk. Ami pedig a szereltséget illeti, a tesztelt második legmagasabb TE szint értékesebb elemei (az alapfokon is járó 4 légzsákon és ABS-en kívül) a könnyűfém keréktárcsák, valamint a klímaberendezés.

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

Az egyetlen erőforrásként kínált 2,5 literes dízelmotor teljesítménye 34 lóerővel nőtt meg az ugyanekkora hengerűrtartalmú elődéhez képest. Ez ebben a kategóriában bőven elég, főleg felezővel kombinálva. Mert természetesen az is van, bár az autót enélkül (és csak hátsókerék-meghajtással) is meg lehet rendelni. A „miénk” azonban összkerekes volt, méghozzá klasszikus kivitellel, tehát két váltókarral. Hogy a trendi elektronika se hiányozzék, a felező nélkül használt 4x4-es hajtást menet közben egy RFW feliratú nyomógombbal lehet kikapcsolni. Ezen kívül azonban itt minden más kemény munkára készült: az elnyűhetetlen létraváz, a komoly terepen nagy terhet szállító autónál nélkülözhetetlen hátsó laprugók, a ballonos gumiabroncsok. A kompromisszumok nélküli megépítést mutatják még az impozáns terepszögek, a 45 foknál nagyobb maximális oldaldőlés, de főleg a hihetetlen, 75 centiméteres gázlóképesség. Ha mindent nem is, a legtöbbjüket kipróbáltunk a gyakorlatban, és jelenthetjük: működnek.

Zárszó helyett

Mind minden kategóriatárs, a Mazda pick-upja is elsősorban munkára épített autó, és mint minden kategóriatársa, ennek ellenére nemzedékről nemzedékre iparkodik minél szebbé és komfortosabbá válni. Szó se róla, ez utóbbi kritériumok alapján vannak nála jobbak is, de munkabírásban aligha. És itt mégiscsak ez a lényeg. Vas Gyula

Hengerűrtartalom: 2499 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 105 kW (143 LE)/3500min-1

Legnagyobb forgatónyomaték: 330 Nm/1800min-1

Sebességváltó: ötfokozatú kézi

Legnagyobb sebesség: 158 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 12,5 s

Orrszög/farszög/áthajtási szög: 34/33/22°

Maximális oldaldőlés: 48°

Hasmagasság: 205 mm

Gázlóképesség: 750 mm

Menetkész tömeg: 1960 kg

Teherbírás: 1150 kg

Utánfutó maximális tömege: 3000 kg

Méretek (h/sz/m): 5075x1807x1760 mm

A raktér méretei: 1530x1456 mm

Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 10,9/7,8/8,9 l/100 km

Az üzemanyagtartály űrtartalma: 70 l

Ár: 890 700 korona*

Az alapmodell ára: 663 900 korona*

*adó nélkül

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?