A Maserati nemrég ünnepelte fennállásának 90. évfordulóját, és a márka rangjához illően nem is akárhogyan. Készített egy szupersportkocsit, majd annak versenypályás változatával a motorsportba is visszatért.
Maserati MC12: Versenyautó, utcai kivitelben
Összesen 50 darab készült
A Maserati MC12-est nem lehet egyszerűen Enzo-utánzatnak nevezni. Már csak azért sem, mert 2004-ben és 2005-ben egyaránt 25-25 darabot gyártottak belőle. Azért csak ennyit, mivel pontosan ennyire volt szükség a homologizációhoz. Ezzel a modenai székhelyű sportkocsigyár terméke ritkább, azaz különlegesebb autó lett, mint a szintén nem éppen tömegcikknek számító Ferrari Enzo, hiszen abból 349 darab készült – és mellesleg már elővételben elkelt mindegyik. Ha tehát valaki még ennél is egzotikusabb önjáróra vágyott, két évig adott volt a lehetőség, feltéve, hogy az illető bankszámláján volt közel háromnegyed millió eurónyi mozdítható pénz. Most már nem adott, bármennyi pénze legyen is az illetőnek, mivel a kocsiból egyszerűen nem fognak többet gyártani. Csak érdekességként: az elkészült 50 darabból Csehországba is jutott egy, de a tulajdonos kilétét titok fedi.
Roadsterré is átalakítható
A „civil” Maserati az Enzótól eltérően kivehető targatetőt kapott. Ez jó, viszont cserébe le kellett mondani a felfelé nyíló szárnyas ajtókról. Az orr-rész klasszikus, ovális alakú Maserati hűtőráccsal készült, közepén a háromágú szigonnyal. A kocsi oldalán, az egymástól meglehetősen távolra került kerekek között széles légterelő csatorna fut végig, ami csökkenti a légellenállást, sőt némi leszorító erőt is termel. Ugyanez a célja a hatalmas hátsó szárnynak, valamint a kocsi alján elhelyezett diffúzoroknak is. A rövid utastér fölül egy darabban levehető a már említett targatető, amely mögött a motor légszomját enyhítő szívónyílás található.
Több mint 600 lóerő
Apropó, motor. Az MC12 hátsó középmotoros, ami 41/59 százalékos tömegeloszlást eredményez az elülső és a hátsó tengely között. A hatliteres, V12-es aggregát hengersorai 65 fokos szöget zárnak be, a hengerenként 4-4 szelep nyitási és zárási idejét két felülfekvő vezérműtengely szabályozza. Az alumínium és titán felhasználásának köszönhetően az egész aggregát csupán 232 kilogrammot nyom. Ami a teljesítményét illeti, csak kevéssel marad el az Enzo 660 lóerejétől, s ez a potenciál az 1335 kg önsúllyal kombinálva észvesztő menetteljesítményeket eredményez. A táblázatban szereplő 330 km/órás végsebesség például a gyártó szerint csupán egyféle alapérték, avatott kezekben az autó ennél többet is tud.
Versenyváltó és bőrkárpit
A hatfokozatú automatizált váltó Forma–l-es stílusú váltásokat tesz lehetővé, és kétféle állásban használható. A Sport mód a finomabb váltásokról és a bekapcsolt kipörgésgátlóról ismerhető fel, míg Race állásban durvább és gyorsabb váltásokra, illetve versenyüzemmódban működő ASR-re számíthat a vezető. A Pirellitől származó, 19 colos felniken feszülő gumiabroncsok mérete elöl 245/35, hátul 345/35; az nem lehet kétséges, hogy a hátsó kerekek a hajtottak. A felnik rögzítését egyetlen központi kerékcsavarral oldották meg. Nem szokványos a fékrendszer sem, amelyet magától értetődően a Brembo szállít. Elöl 380, hátul 355 milliméteres tárcsákba harapnak a hat-, illetve négydugattyús féknyergek, miközben a torokszorító lassulást verseny-blokkolásgátló felügyeli.
A konstruktőrök az utasteret sem hagyták teljesen csupaszon, de természetesen nem szabad a Quattroporte limuzin luxusát várnunk. A sportosan egyszerű belsőbe azért így is belefért a bőrkárpitozás, a légkondicionáló, az elektromos ablak- és tükörmozgatás, plusz a 12 V-os csatlakozó. Az elmaradhatatlan ovális Maserati óra az MC12-ben is kitüntetett helyen díszeleg: a középkonzol alján, a motor kék indítógombja fölött helyezték el.
Sikerszéria a versenypályákon
Ami pedig a mindössze 5-5 példányban legyártott versenyváltozatot illeti, első megmérettetése 2004-ben, az FIA GT imolai futamán volt, ahol a második helyen ért célba. A nevezetes eseményen még a Ferrari elnöke, Luca di Montezemolo is jelen volt. Utána a kocsi egy győzelmet is aratott, de ezeket az eredményeket teljes évad híján még nem igazán vette komolyan az autós világ. A tavalyiakat viszont már annál inkább: 11 versenyből négy kettős és egy hármas győzelem... Az autó a 2006-os idényt is győzelemmel kezdte Silverstone-ban, egyszóval: gurul a szigonyos szekér…. (amg/tz)
Motorelrendezés: V12/65°*
Hengerűrtartalom: 5998 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 465 kW (630 LE)/7500 min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 652 Nm/5500 min-1
Legnagyobb sebesség: 330 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 3,8 s
Gyorsulás 0–200 km/óra: 9,9 s
0–400 m: 11,3 s
0–1000 m: 20,1 s
Ár: 720 000 euró (kb. 28 800 000 korona)
* (Az utcai változat adatai)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.