A japán luxusmárka – testvérével, a Toyotával együtt – ma abszolút élenjáró a hibrid gépkocsik gyártásában. Ketten együttesen 3 ilyen modellt kínálnak, a negyedik (Lexus LS 600h) pedig idén kerül forgalomba. Szériában gyártott hibrid meghajtású szabadidő-autóval pedig egyelőre világviszonylatban is csak a Lexus dicsekedhet.
Lexus RX 400h: Elöl két motor, hátul egy harmadik…
Külalak, besorolás
Már a 276 lóerős benzinmotoros változat tesztelésekor megállapítottuk, hogy a Lexus RX vitán felül a legszebb, legelegánsabb könnyű terepjáró. Formatervezésének nincs egyetlen gyönge pontja: arisztokratikusan elegáns az elülső maszk, a tető és a leghátulsó oszlop gyönyörű ívben olvad össze, az impozáns tetőspoiler alól kupésan megdöntött szélvédő fut ki, az átlátszó burával fedett hátsó lámpatestekhez foghatókat más autón egyszerűen nem találunk. A kocsi minden szögből nézve maga a tökéletes harmónia, ugyanakkor – 18 hüvelykes tárcsákra húzott 235 mm széles abroncsainak, vagy pusztán a méreteinek köszönhetően – a terepesek nyers erődemonstrációjából is van benne valami. Mindez nyilván együttesen eredményezi hatalmas népszerűségét, pedig konkurensei sem akármilyenek: Mercedes ML, BMW X3, Volvo XC90, Land Rover Freelander…
Komfort, szereltség, térkínálat
Beülve – miután a volán előzékenyen beállt a korábban megválasztott magasságra – olyan fokú luxus vesz körül bennünket, amelyet tételesen nehéz számba venni, s amely sokak szerint kizárólag e márka sajátja. Az elülső ülések például 8, illetve 4 irányban állíthatók, természetesen elektromosan. A rádió alapáron is CD-táras és 8 hangszórós, de tesztautónk a 210 wattos, 11 hangszórón keresztül muzsikáló Mark Levinson multimédia-rendszerrel büszkélkedett, amely DVD-t, MP3-as lemezeket, sőt hagyományos magnókazettákat is képes lejátszani. Ugyanebbe az opciós csomagba tartozott még a hanggal vezérelhető navigációs rendszer, a színes képet adó tolatókamera és a héthüvelykes érintőképernyő is. Ami pedig a biztonságot illeti: magától értetődő az öszszes elektronikus menetszabályozó rendszer, a hét légzsák egyike pedig a vezető térdét hivatott védeni. A hátsó ülések támlái különböző szögbe állíthatók, maguk az ülések pedig külön-külön 12 cm-es pályán előre-hátra mozgathatók. A csomagtér a 4x4-es technikának köszönhetően nem túl mély, a kerékjáratok is markánsan belédomborodnak, de az űrtartalom így is elfogadhatónak nevezhető. Ha pedig még egy Lexust is áruszállítóvá kell átalakítanunk, több mint 2 köbméter rakodótér állhat rendelkezésünkre…
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Az indítókulcs elfordítása után nem hallunk semmit, csak a műszerfal fényei gyúlnak ki. A gázpedál óvatos lenyomása után még mindig síri csöndben lódulunk neki az útnak – a mennydörgős-gumifüstölős rajtok kedvelőit alighanem sokkolná az élmény. Ekkor ugyanis csak a 123 kW-os elülső villanymotor hajt bennünket; a sebesség növekedésével vagy intenzívebb gázadáskor azonban szinte észrevétlenül beindul a hathengeres benzinmotor is. Közben töltődik – vagy éppenséggel besegít – a 288 voltos akkutelep, az erők-energiák bonyolult oda-vissza áramlását pedig a már említett nagyképernyős kijelzőn követhetjük. Mindezt a GS 450h tesztjében részletesebben leírtuk (AUTÓ-MOTOR, 2006. IX. 11.), itt azonban van egy 50 kilowattos többlet: a hátsó villanymotor. Márpedig éppen e hárommotoros koncepció, illetve az általa szolgáltatott hibrid összkerékhajtás az, ami egyedülállóvá és tényleges konkurensek nélkülivé avatja a Lexus RX 400h-t. Ez a motor kizárólag hátul segít be, mégpedig induláskor, intenzív gyorsításkor, az elülső kerekek kipörgésekor vagy kritikus helyzetben, a menetstabilizáló rendszerrel együttműködve. A sokrétű erőátvitel miatt hagyományos váltómű nincs az autóban; a több forrásból származó hajtóenergia megfelelő elosztásáról egy bolygóműves, illetve egy E-CVT típusú fokozatmentes váltó gondoskodik. Fordulatszámmérő sincs, helyette 200 kW-ig kalibrált teljesítménymérő mutatja a pillanatnyi összesített energiafelhasználást. A csúcs természetesen nem a három motor teljesítményének matematikai összege, viszont a benzinmotorét jócskán felülmúlja. A kombinált meghajtás további előnye az összteljesítményhez képest alacsony fogyasztás, valamint a már-már hihetetlen rugalmasság: főleg intenzív gyorsításkor érezzük a besegítő villanymotor(ok) azonnal jelentkező csúcsnyomatékát. A már-már háttérbe szorított benzinmotorról pedig mondjunk el legalább annyit, hogy az USA-ban forgalmazott RX 330 erőforrásának kissé átépített változata. A végére csak annyit, hogy ezt az űrtechnikát természetesen terepre is kivittük – de csak olyanra, amilyenre való. Ez alatt például tetszőlegesen csúszós-nyákos, ám legfeljebb közepesen kátyús földutakat kell érteni; komolyabb offroados mutatványokat már csak azért sem kockáztattunk meg, mert a hibrid verzióhoz nem rendelhető meg a benzinmotoros változat három magasságfokozatú légrugózása.
Zárszó helyett
A Lexus RX minden változatában vitathatatlanul presztízsautó és státusszimbólum. Hibrid meghajtással pedig – a korszerű személygépkocsi-gyártás egyik csúcsterméke. Ha pedig valaki sem presztízsjellegét, sem műszaki színvonalát nem kívánja minősíteni, akkor „csak” – egy nagyon kényelmes, nagyon biztonságos és nagyon-nagyon szép autó… Vas Gyula
Benzinmotor: 3311 cm3, 155 kW (211 LE)/5600 min-1,
288 Nm/4400 min-1
Elülső villanymotor: 650 V, 123 kW (167 LE)/4500 min-1,
333 Nm/0–1500min-1
Hátsó villanymotor: 650 V, 50 kW (68 LE)/4610–5120 min-1,
130 Nm/0–610min-1
Összteljesítmény: 200 kW (272 LE)
Sebességváltó: fokozatmentes E-CVT automata
Legnagyobb sebesség: 200 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 7,6 s
Menetkész tömeg: 2075 kg
Méretek (h/sz/m): 4760x1845x1680 mm
A csomagtér űrtartalma: 439–2130 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 9,1/7,6/8,1 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 65 l
Ár: 2 184 000 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.