Még a Minden Dzsipek ősének és névadójának számító Jeepnél is tudatosították, hogy haladni kell a korral. Esetükben ez annyit jelentett, hogy rájöttek: már nem elég csak kemény terepnyüvőket kínálni. Egyre többen keresik a könnyű, olcsóbb telekjárókat, ha úgy tetszik, szabadidő-autókat; jó, hogy van Wranglerünk meg „Grandcsirkénk”, de ebben a műfajban sem szabad lemaradni.
Jeep Compass 2.0 CRD: Nyitás a „szabadidősök” felé
Külalak, besorolás
Ha azt mondjuk: kívülről ez is olyan Jeep, mint a többi, elsősorban a karakteres, családegyesítő hűtőmaszkra gondolunk. Rövid, széles motorháztetőben és muszklis sárhányókban folytatódik, a kerékjáratok viszont – elöl-hátul egyaránt– nem körív, hanem trapéz alakúak. Ez csak erősíti az a szándékolt darabosságot, amellyel az új Jeep különbözni akar kategóriája egynéhány csupa ív szabadidősétől. A széles hátsó karosszériaoszlop is férfias látvány, az ötödik ajtó alatti masszív küszöb nemkülönben. S hogy az elegancia se szoruljon teljesen háttérbe, arról a matt krómozású oldallécek, a 18 hüvelykes alufelnik vagy a lökhárítók szintén mattra krómozott betétjei gondoskodnak, amelyek közül a hátsóba beírták a kocsi nevét. Az elülső lökhárítóra szerelt kiegészítő távolsági fényszórók felárasak, 8900 koronába kerülnek. Ami pedig a konkurenciát illeti, az ilyen autók növekvő népszerűségének köszönhetően bizony népes a mezőny: Toyota RAV4, Honda CR-V, Hyundai Tucson/Kia Sportage, Suzuki Grand Vitara, de már megelőlegezhetjük a PSA konszern és a Volkswagen nemsokára érkező könnyű terepeseit is…
Komfort, szereltség, térkínálat
Kompakt kivitele ellenére a kis Jeep középkategóriás személygépkocsi-méretű utastérrel büszkélkedhet. Jól illusztrálja ezt a hátsó szektorról készült kép, amely az elülső ülések kb. középső pozíciójában készült. Ezek egyébként kitűnő oldaltartást adnak, de az elöl-hátul „keretes” fejtámlákat ugyanúgy anakronizmusnak találtuk, mint néhány hete a Caliberben. A két kocsi közeli rokonságát bizonyítja még az ötödik ajtóból kihajtható sztereó hangfal és a csomagtér mennyezetlámpájába integrált halogén zseblámpa – de sajnos, a sok kopogós műanyag is. A szereltség viszont jelest érdemel: már alapszinten is tartalmazza az elülső és hátsó függönylégzsákokat, a guminyomás-ellenőrző rendszert, a fedélzeti számítógépet, a rádiót és a klímaberendezést. A tesztelt Limited csúcsszereltségben ehhez jön még a bőrkárpitozás (elöl fűthető ülésekkel), plusz a sebességtartó automatika. A csomagtartó alapon és bővítve is átlagos méretű; előnye, hogy műanyag padlója kivehető és mosható. Ha mérete – pl. hosszú tárgyak szállításakor – a két hátsó üléstámla előredöntésével sem lenne elég, az anyósülést is „kivasalhatjuk”.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
A Caliberrel való rokonság további bizonyítéka, hogy a Compass dízelváltozatát is ugyanaz a kétliteres Volkswagen-motor hajtja. Teljesítménye országúton elég, de terepezéskor már ráférne néhány plusz lóerő, és főleg newtonméter. Viszont a Compasst, mint már volt róla szó, nem elsősorban erre találták ki. Bizonyítja ezt, hogy a márka történetében először kapott alap-fronthajtást, elöl-hátul független kerékfelfüggesztéseket, és felezője sincs. Freedom Drive I összkerékhajtása azonban igen korszerű konstrukció. A hátsó tengelyre a viszkókuplungnál gyorsabb és könnyebb kétfokozatú elektronikus tengelykapcsoló viszi át a nyomatékot, mégpedig a sebesség, a fordulási sugár, a kerékcsúszás és a vonóerő-igény együttes figyelembe vételével akár 60 százalékot is. Ezen kívül, mint említettük, a menetstabilizálóval, sőt az ABS-szel is együttműködik, megakadályozva, hogy éppen a túlszabályozás eredményeként ragadjunk be egy dagonyába. Ha pedig tartós összkerékhajtásra van szükségünk, a kézifék előtt található krómozott fogantyú meghúzásával zárjuk a tengelykapcsolót, állandó 50:50%-ossá változtatva az erőeloszlást. A műveletet – beleértve a kuplung kioldását is – menet közben, gyakorlatilag bármilyen sebességnél elvégezhető. Ekkor egészen tűrhető kis terepkocsi lesz a Compassból, amely kifejezetten mostoha körülmények között is tisztességgel helytáll. És – ez is újdonság a márka történetében – még ilyenkor is bőven 10 liter alatt marad az átlagfogyasztása!
Zárszó helyett
Bár a Compasst, úgymond, „kalandozó városiaknak” szánta a Jeep, mindenkinek ajánlható, aki viszonylag olcsó, mégis elég sokat tudó könnyű terepjárót akar. És anélkül, hogy fitymálni akarnánk a többieket, itt azért van némi presztízstöbblet is: a márkanév, amely ebben a műfajban fogalomnak számít… Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1968 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 103 kW (140 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 310 Nm/1750–2500min-1
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 190 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 11 s
Orrszög/farszög/áthajtási szög: 20,1/31,4/20,3°
Hasmagasság: 200 mm
Menetkész tömeg: 1615 kg
Utánfutó maximális tömege: 1500 kg
Méretek (h/sz/m): 4405x1810x1630 mm
A csomagtér űrtartalma: 334–1569 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 8,3/5,4/6,5 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 51 l
Ár: 999 000 korona
Az alapmodell ára: 849 000 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.