Itt a főszezon, (autós) szabadságra készülünk

1. Mit intézzünk?
Ha már autós a szabadság, természetesen az autó körüli intéznivalókra gondolunk. Elsősorban is tudnunk kell, meddig érvényes kocsink forgalmi engedélye; ha történetesen éppen a szabadság alatt járna le, okvetlenül még előtte menjünk el műszaki vizsgára.

1. Mit intézzünk?

Ha már autós a szabadság, természetesen az autó körüli intéznivalókra gondolunk. Elsősorban is tudnunk kell, meddig érvényes kocsink forgalmi engedélye; ha történetesen éppen a szabadság alatt járna le, okvetlenül még előtte menjünk el műszaki vizsgára. Aztán: nézzük meg a szervizkönyvben a motorolaj, a hűtő- és fékfolyadék, a gyertyák, az ékszíjak, a vezérműlánc (-szíj) kilométerekben feltüntetett csereintervallumait. Egyeztessük ezeket az út várható hosszával, és ha bármelyiket túllépnénk, még elutazás előtt vigyük szervizbe a kocsit. A kopott vagy „egymilliméteres” gumiabroncsokat is feltétlenül ki kell cserélnünk: számos országban nagyobb minimális mintázatmélységet követelnek meg, mint nálunk, így előfordulhat, hogy EU-tagság ide vagy amoda, a határon egyszerűen viszszafordítanak bennünket. A pótkeréknek természetesen használható állapotban kell lennie, és indulás előtt kissé sűrítsük túl. Térképezzük fel a vöröskeresztes ládikó tartalmát: ha hiányos, egészítsük ki, ha a készlet szavatossági ideje lejárt, vásároljunk újat.

Ha kocsink biztosítva van, ellenőrizzük, mely országokra érvényes a biztosítás. Azt is tudnunk kell, hogy mire vonatkozik: csak a jármű megrongálódására, vagy ellopására, esetleg az utasaira és a szállított poggyászra is? Tudakoljuk meg, hogy az érintett ország(ok)ban szükség van e az úgynevezett zöld kártyára, hogyan fizetendő a sztrádadíj, hol vásárolhatunk sztrádamatricát.

2. Mit vigyünk?

Ez nagyrészt annak a függvénye, hány éves és milyen állapotban van az autónk. Egy viszonylag új és megfelelően szervizelt gépkocsi esetében elég a járműhöz kapott szerszámkészlet, tartalék égőkkel-biztosítékokkal és guminyomás-mérővel kiegészítve. Ezt a szettet a kocsi korától és állapotától függően a következő holmikkal ajánlatos bővíteni: vontatókötél, indítókábelek, kézipumpa, a leggyakoribb méretű (8–19 mm-es) villás- és gyűrűskulcsok, a hűtőrendszer legsérülékenyebb gumi összekötőcsövei a megfelelő méretű rögzítőgyűrűkkel, néhány méternyi szigetelt huzal, egy tekercs szigetelőszalag, egy öregebb pokróc, tartalék elosztópipa és egy jól feltöltött zseblámpa. Nem műszaki kellék, de minél délebbre utazunk, annál inkább megkönnyíti az életünket a szélvédő mögé helyezhető napellenző. Akár kettőt is vihetünk magunkkal, hogy előre és hátra is jusson. Semmi értelme viszont tartalék üzemanyagot bespájzolni: a legtöbb déli országban olcsóbb, mint nálunk, Magyarországon vagy Ausztrián pedig, itthonról teli tartállyal indulva tankolás nélkül hajthatunk végig. (v)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?