Hyundai Elantra: sokat ad, kevés pénzért

Hosszabb távollét után látványos módon tért vissza a szlovákiai piacra a dél-koreai Hyundai. Az új importőr (Auto Palace Slovakia) ugyanis gyakorlatilag a márka komplett kínálatának felújításával egyidejűleg kezdte meg működését, így az újonnan megnyílt Hyundai-autószalonokat nyomban újdonságok özöne árasztotta el.

A lámpatest fölött jól látható a motorháztetőn végigfutó borda Hosszabb távollét után látványos módon tért vissza a szlovákiai piacra a dél-koreai Hyundai. Az új importőr (Auto Palace Slovakia) ugyanis gyakorlatilag a márka komplett kínálatának felújításával egyidejűleg kezdte meg működését, így az újonnan megnyílt Hyundai-autószalonokat nyomban újdonságok özöne árasztotta el. Még a nevek közül is csak az Atos és az Accent volt ismerős, a többit – Matrix, Santa Fe, Trajet, Terracan – tanulnunk kellett. Érdekes lingvisztikai átmenetet jelent ebből a szempontból az Elantra; a név csupán egyetlen betűben különbözik az elődtől (Lantra), mégis egészen más hangzású. Csakúgy, mint maga az autó is teljesen más, de lássuk csak szép sorjában.

ALAKTAN

A Hyundai középkategóriás modelljét az Egyesült Államokban már korábban is Elantra néven forgalmazták, a név tehát igazából csak számunkra új. Ami az összehasonlítást illeti, kiindulási alapunk kizárólag a Lantra lehet, amely talán túlságosan is gömbölyded volt, így a helyenkénti „sarkosítás” csak jót tehetett az utódnak. A motorháztető erőteljes V alakú bordázata például kifejezetten dinamikussá teszi az autót, ráadásul szépen kiemeli a három optikai egységből álló fényszórókat is. Kár, hogy a maszk középső része kissé „mazdás”, ám aki ezt nem tudja, zavartalanul gyönyörködhet benne. Tesztkocsink négyajtós szedán volt, e karosszériatípus minden ismérvével, főleg a magas farrésszel (a másik változat a tízezer koronával olcsóbb ötajtós hatchback). A leginkább talán itt, vagyis hátul látható, mennyire jót tett a kocsinak a mértéktartó szögletesítés: a nagy felületeket ízlésesen kiképzett peremek törik meg, a klasszikus vonalvezetésű lámpatestek is nagyon jól illenek az összképbe. Erősen rontják viszont a csúnya, fekete acélfelnik, ám ennek igen prózai oka van: a dísztárcsákat ugyanis néhány nappal korábban ellopták...

KOMFORT, SZERELTSÉG, TÉRKĺNÁLAT

A szűken kétliteres motor 141 lóerőt teljesít A GLS komfortfokozat a gazdagabbikat jelenti a Hyundai Elantra szereltségi listáján. Tartalma, kivonatosan: elektronikus fékerőelosztóval és kipörgésgátlóval kombinált ABS, két elülső és két oldallégzsák, elülső ködlámpák, távirányítású központi zár, négy elektromos ablakemelő, elektromosan állítható és fűthető külső visszapillantó tükrök, állítható magasságú volán és vezetőülés, külső hőmérő, automata klímaberendezés, fedélzeti számítógép. Nem akármilyen lajstrom, főleg ha kissé előrefutunk és megnézzük a kocsi árát. Az opciók közé tartoznak a 15 hüvelykes könnyűfém keréktárcsák, amelyekkel a fentebb leírt kellemetlenségek kiküszöbölhetők.

Hely elöl és hátul is bőven van az autóban. A hátsó üléseket úgy képezték ki, hogy három felnőtt is kényelmesen utazhasson rajtuk; a kb. 30 centiméter széles, rakodóbokszot is tartalmazó középső könyöktámasz ilyenkor szépen a háttámlákba simul. Ezek egyébként aszimmetrikusan osztottak, így szükség esetén hosszabb tárgyak szállítását is lehetővé teszik (lásd képünket). A szokásos belső sufnik közül egyedül a hátsó ajtózsebeket hiányoltuk, azokért viszont tényleg kár egy ilyen kategóriájú kocsiban. „Felsőbb osztályos” stíluselem viszont a műszerfal és az elülső könyöktámlák faberakása, és maga a műszerfal is az ízlésesebbek közül való. Főleg este, amikor nagyon szép kék fényben foszforeszkál. A rövid, zömök váltókar szinte furcsán fest az inkább elegánsra, mint sportosra hangolt enteriőrben, de jó vele dolgozni. Nagyra értékeltük még az ablaktörlő cikluskapcsolóját, amellyel a folyamatoshoz közeli üzemmód is beállítható. A csomagtartófedél belső felületének kárpitozása is jó pontot érdemel; annál inkább, mert még ebben a Vectra, Mondeo, Passat, Laguna, C5 stb. fémjelezte kategóriában sem számít magától értetődőnek.

MOTOR, MENETTULAJDONSÁGOK

Ha lúd, legyen kövér, mondhatnánk, mivel a magasabb komfortfokozathoz az Elantra kínálatában szereplő legerősebb motort kaptuk. A kétliteres, DOHC szelepvezérlésű, hengerenként négyszelepes benzinaggregát igen korszerű konstrukció; ezt maximális teljesítménye is jól illusztrálja, de még ennél is többet mond a 71,4 LE/l specifikus teljesítmény. Az ilyen motorok általában pörgősek, és ez alól az Elantra kétliterese sem kivétel: alaposan „meg kell húzni”, hogy megmutassa, mit tud. Ugyanakkor, bármennyire ellentmondásosnak is tűnik, a percenként 2500-as fordulatszám körül ötösben rákényszerített komótos tempó ellen sem tiltakozik! Persze, ha ekkor valami látványosat akarunk tőle, haladéktalanul a váltókarhoz kell nyúlnunk, de ha nem sietünk, és krízishelyzetről sincs szó, így is bő százas tempóban kocoghatunk. És ami végképp nem mellékes: hét liter alatti átlagfogyasztással. Ez persze hosszabb távon bajosan tartható, mert az erős motor kifejezetten provokál. Nehéz fegyelmezetten poroszkálnunk olyankor, amikor autónk a legkisebb gázadásra is azonnal meglódul, ha pedig a visszaváltás–padlógáz technikát alkalmazzuk, jó néhány márkásabb kollégát faképnél hagyhatunk. A közel másfélszáz darabból álló ménes ilyenkor persze már jól hallhatóan felnyerít a motorházban, de ez csak teljesebbé teszi az élményt. Ha szabad az út, és a közlekedésrendészeti hirdetményt is elfelejtjük néhány percre, jóval kétszáz felett hagyhatjuk abba a szórakozást. Ilyenkor viszont nem árt tudatosítani, hogy az Elantra nem sportkocsi, hanem komfortos limuzin, a hátsó futóművön jócskán túlnyúló farrésszel, amely a túlságosan vadul vett kanyarokban előzésbe kezdhet. A biztonságos vezetés zónája azonban igen széles, és sportos tempóval is tág határok között mozoghatunk benne.

ÖSSZEFOGLALÁS

Kicsit „sarkosabb” lett, de még messze nem szögletesA szerző felvételeiA kétliteres benzinmotorral felszerelt, GLS komfortfokozatú Hyundai Elantra „személyében” olyan kocsi jelent meg a középkategóriában, amely az árat illetően szinte valamennyi összehasonlításból biztos győztesként kerül ki. A javára írható különbség – a motorteljesítményt és a szereltséget is figyelembe véve – bizonyos esetekben a százezer koronát is jócskán meghaladja! Az ilyenkor óhatatlanul fellépő gyanakvásokkal szemben pedig nemes egyszerűséggel azt az érvet lehet felvonultatni, hogy az autót az Egyesült Államokban is évek óta sikeresen forgalmazzák. Márpedig az amerikai autópiacra nem éppen az igénytelenség jellemző...

Vas Gyula

NÉVJEGYKÁRTYA

Modell: Hyundai Elantra 2.0i GLS

Karosszéria: négyajtós szedán

Motor: négyhengeres, 16 szelepes DOHC benzinmotor

Hengerűrtartalom: 1975 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 104 kW (141 LE)/6000 ford./perc

Legnagyobb forgatónyomaték: 182 Nm/4500 ford./perc

Sebességváltó: ötfokozatú kézi

Legnagyobb sebesség: 206 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 9,1 s

Önsúly: 1300 kg

Méretek (H/Sz/M): 4495x1475x1425 mm

A csomagtér űrtartalma: 415 l

Fogyasztás : 11,0/6,3/8,0 1 l/100 km

Az üzemanyagtartály űrtartalma: 55 l

Induló ár: 679 900 korona

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?