Fiat Stilo Schumacher 1.9 JTD: Csúcs ez a modell!

Előfordul, hogy egy autóversenyző valamilyen formában otthagyja névje-gyét egy „civil” autón. A Fiatnál ez csaknem szó szerint így történt, hiszen a Stilo modellcsalád legattraktívabb tagjának megkülönböztető jelzése akár a hétszeres F1-es világbajnok Michael Schumacher névkártyája is lehetne.

Impozáns lökhárító, óriási légbeömlőkA szerző felvételeAzzal a különbséggel, hogy nem telefon-, hanem modellszám szerepel rajta. Mert a Stilo Schumacherből mindössze 3500 darab készült; mi a 2028-as sorszámú példányt kaptuk meg a szokásos egyhetes tesztelésre.

Külalak, besorolás

Alig néhány hete éppen a külső okán marasztaltuk el a Stilo kombit; a háromajtós változat előtt azonban Schumachertől teljesen függetlenül is kalapot kell emelnünk. Értjük ez alatt, hogy már a karosszéria alapformája is dinamikus: erőteljesen emelkedik az övvonal, fölötte szinte provokatívan keskeny az üvegezés, a hátsó sárhányóba torkolló oldalperem pedig látványosan kiszélesíti az autót. És a java – az extra széria külső extráinak képében – még csak most jön. Az egyetlenként választható „ferrarivörös” szín, az óriási légnyelőkkel tagolt elülső lökhárítót (is) tartalmazó Abarth sportcsomag, a 17 hüvelykes, gyönyörű alufelnik, rajtuk 215/45-ös gumikkal. És a már említett Schumi-névjegy az autó hátulján. Mit hasonlítsunk mindehhez? Golf GTI-, Corolla T-Sport-, Civic Type-R-féle mutánsokat azért mégsem lehet. Mást? Szintén nem, mert egyetlen márkához sem áll annyira közel egy legendás autóversenyző, mint a Fiathoz Michael Schumacher.

Komfort, szereltség, térkínálat

A zsebünkben lapuló elektronikus „kulcs” megérzi a kocsi közelségét, ezért a bezárt ajtók érintésre nyílnak. Belül – hűen az autó szelleméhez – sportpedálok, sportülések. A műszerfal közepe ezüstszürke metállszínű, fölötte – zsíros tapintású műanyag felületbe ágyazva – a sorszámmal kiegészített névjegy. A motor nyomógombbal indul és áll le, ilyenkor ő érzi meg a bárhová letett kulcsot. A biztonsági és komfortszereltség természetesen a leggazdagabb, amit a Stilo modellcsalád kínál: teljes körű elektronikus menetszabályozás, oldallégzsákok, kétzónás automata légkondi, távirányítható, CD/MP3-as rádió 260 wattos erősítővel, 8 hangszóróval és a csomagtartóban elhelyezett mélysugárzóval… Itt sem hiányzik a Dualdrive elektromos szervokormány, tovább pedig már tényleg nincs értelme sorolni. Ami a térkínálatot illeti, egy háromajtós alsó középkategóriásnál eleve vannak bizonyos korlátok, esetünkben sincs ez másként. Sőt: az alapméretben 308 literes kofferből itt kb. 20 litert elvesz a mélynyomó, így a maximális térfogat is 1 köbméter alá csökken. A hátul utazóknak viszont elég helyük van, és beülniük/kiszállniuk sem túlságosan bonyolult.

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

Kár, hogy a címből már tudják, mert most bombameglepetésként tálalhatnánk: a Schumacher nevével fémjelzett autó dízelmotoros! Igaz, 150 lóerős ez a dízel, és több mint 300 newtonmétert nyom, így aztán nincs mit csodálkozni azon, hogy a dinamikai mutatók olyanok, amilyenek. Szubjektíve pedig mindez, jelenthetjük, lenyűgöző érzés. A gázra lépve az autó – turbólyukat, várakozási határidőket meg ilyesmiket nem ismerve – MEGINDUL, de így, csupa nagybetűvel. Az előzés nem stressz-, hanem örömforrás, miközben a gyorsulás érezhetően megnöveli testsúlyunkat, és a volánon is érezzük az első kerekekre zúduló erőt. A kanyarokban pedig még egy erősen közepes sofőr is rábízhatja magát a precíz futóművekre, a nagy tengelytávra és a 21 és fél centiméter profilszélességű gumikra. Ha pedig mégis elmérte volna a sebességet vagy az ívet, késedelem nélkül kitárják felette védőszárnyaikat az elektronikus őrangyalok. S történik mindez, kérem, jócskán 6 liter alatti átlagfogyasztás kíséretében, amely országúton, a sebességhatárt betartva és folyamatosan vezetve gond nélkül további egy literrel csökkenthető…

Zárszó helyett

Most is egyszerű a dolgunk: a Fiat Stilo Schumacher a különlegességeket és az egyediséget kedvelőknek ajánlott. Nem annyira radikális sportautó, mint a bevezetőben felsorolt társai, de más téren bőven bepótolja csekélyke hátrányát. A valaha élt legnagyobb autóversenyző neve fémjelzi, és mindössze 3500 példány készült belőle… Vas Gyula

Hengerűrtartalom: 1910 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 110 kW (150 LE)/4000min-1

Legnagyobb forgatónyomaték: 305 Nm/2000min-1

Sebességváltó: hatfokozatú kézi

Legnagyobb sebesség: 209 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 8,8 s

Menetkész tömeg: 1285 kg

Méretek (h/sz/m): 4182x1784x1475 mm

A csomagtér űrtartalma: 285–982 l*

Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 7,5/4,5/5,6 l/100 km

Az üzemanyagtartály űrtartalma: 58 l

Ár: 778 900 korona

*becsült adatok

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?