Fiat Stilo MW 1.9 JTD: Nem a szépségéért szerettük

A korábbi alsó középkategóriás Fiatnak nem volt kombi változata. A torinóiak persze rájöttek, hogy ez komoly hátrány a konkurenciával szemben, ezért a Bravo/Bravát leváltó új nemzedék már három karosszériaváltozatot kínál.

Egy apró fotóstrükkel akár dinamikus fazonúvá is varázsolható az autó…A szerző felvételeA korábban hiányolt kombit például a hangzatos és sokat ígérő Multiwagon néven, utalva ezzel az autó sokoldalúságára. Hogy ez mennyire igaz, arról a dízelmotoros Family változat tesztje során győződhettünk meg.

Külalak, besorolás

Mit szépítsük: a vizuális benyomás lehangoló. Az olasz autók egészen máshoz szoktattak bennünket. Lágy vagy sportos ívek-vonalak helyett most azt látjuk, amit egy magyarországi lap fogalmazott meg a legtalálóbban: „A forma nagyjából annyira sikkes, mint egy szürke bálnáé. A Stilo Multiwagon dizájnja germánautós vonásokkal operál, amelyek nagyon nem jól mutatnak egy olasz kocsin. A németek formatervezésben még nemigen jártak az olaszok előtt, ezért nagy kár volt egy Fiatot németes uniformisba öltöztetni.” Csakugyan eléggé fantáziátlanok ezek a formák, viszont a „csapott” kombikénál nagyobb belső teret ígérnek és adnak is – erről majd a maga helyén szólunk részletesebben. Ami pedig a besorolást illeti, a C-kategóriájú kombik (Renault Mégane Grandtour, Peugeot 307 Break, Opel Astra Caravan, Ford Focus Wagon, VW Golf Variant) nem is olyan hosszú sora alkotja konkurenciát.

Komfort, szereltség, térkínálat

A külsőt letudva és elfogadva fokozatosan fedezzük fel az autó pozitívumait. Ha már beígértük, kezdjük a csomagtartóval, ami a kombiknál döntő tényező. A Stilo MW e téren kiemelkedik a kategóriájából, ráadásul az ötödik ajtó lenyílik a lökhárítóig, nem hagy otromba lépcsőt. A nyílás is tág, a csomagtér síkokkal határolt, nem lógnak be a kerékdobok. Bővítéskor egyenes padlót kapunk és a kalaptartó is könynyen eltávolítható. A középső szektorról nincs sok mondanivalónk: a lábtér átlagos, jobboldalt van egy „repülőasztalka”, a háttámlák pedig mélyen az ülésekbe süllyeszthetők. Elöl jól formázott vezetőülésben foglalhatunk helyet és esztétikus, kitűnő anyagokból készült műszerpanel húzódik előttünk. Standard tartozéka a hathangszórós, CD-lejátszós rádió, a klímaberendezés és a MY CAR-nak nevezett információs rendszer. Ez annyival több, mint a hagyományos számítógép, hogy bizonyos funkciók (pl. ajtónyitási mód) beállításának lehetőségét is kínálja. A váltókar mellett találjuk a kormányrásegítő CITY gombját; megnyomását követően a kormány pehelykönnyű járásúvá válik, ami parkoláskor nagy segítség. A FAMILY szereltségi fokozat többi standardja, címszavakban: ABS, két frontlégzsák, elektromos ablak- és tükörmozgatók, távirányítású központi zár, hátsó parkolóaszszisztens, metállfényezés. A ködfényszórókat viszont bevallottan hiányoltuk, véleményünk szerint ilyen szinten már nem lenne szabad hiányozniuk.

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

Tesztkocsinkat az 1,9-es JTD (új megnevezéssel Multijet) motor 120 lóerős változata hajtotta. Alacsony fordulaton indulva sem fulladt le, az első métereken sem kell kínosan ügyelni a kuplungolásra, mint oly sok turbódízelnél. Közepes terhelésig kitűnően gyorsít, afelett azonban érezhetően csökkenni kezd az agilitása. Ebben a „hosszú” váltónak is szerepe van – ötödikben 130-nál mindössze 2600-at mutat a fordulatszámmérő –, de azért elkelne egy kis nyomatéktöbblet. Hangsúlyozzuk azonban, hogy mindez csak teljes terheléskor érezhető. A fogyasztás viszont, éppen a hoszszú végfokozatnak köszönhetően egészen kiváló: még az önfegyelem időnkénti kiesésével is be lehet férni a hatliteres átlagba. A futómű érezhetően komfortosabb hangolású a sportos háromajtósénál, de ezzel együtt kellően stabil a kanyarokban. Az ugyancsak lágy motorfelfüggesztésnek köszönhetően a motor zaja és az általa keltett rezgések is csak minimális mértékben jutnak be az utastérbe.

Zárszó helyett

Ha valaki olyan alsó középkategóriás kombit keres, amelynél a rakodókapacitás sokkal fontosabb, mint az attraktivitás, annak ez az autó ideális választási lehetőség. Méghozzá egy az egyben úgy, ahogy itt leírtuk, tehát ebben a szereltségben és ezzel a motorral. Már csak azért is, mert kevés ilyen kombit kap klímával, rádióval, metállfényezéssel, parkolószenzorral és 120 lóerős dízelmotorral 670 ezer korona alatt…

Vas Gyula

Hengerűrtartalom: 1910 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 88 kW (120 LE)/4000min-1

Legnagyobb forgatónyomaték: 255 Nm/2000min-1

Sebességváltó: ötfokozatú kézi

Legnagyobb sebesség: 193 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 11,3 s

Menetkész tömeg: 1410 kg

Méretek (h/sz/m): 4516x1756x1570 mm

A csomagtér űrtartalma: 510–1480 l

Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 7,1/4,7/5,6 l/100 km

Az üzemanyagtartály űrtartalma: 58 l

Ár: 668 900 korona

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?