Fiat Punto 1.3 MTJ Dynamic: Megnőtt, megszépült

Az olasz slágerkocsi legújabb változatát Grande Punto néven vezették be, ami egyértelmű utalás volt a méretnövekedésre. Nem is akármekkorára, de erről majd később. A másik igazi nóvum a külalak, amit szintén a maga helyén részletezünk.

A gyönyörű, nyúlánk karosszéria, impozáns méretű kerekeken állA szerző felvételeAzután jött még néhány új motor, gazdagabb lett a szereltség, és az autó mindennek köszönhetően máris a B-kategória legszűkebb élmezőnyében találta magát. Háromajtós karosszériával és az egyik új dízelmotorral kaptuk meg a szokásos tesztelésre.

Külalak, besorolás

Az új Punto mindkét karosszériaváltozatban szebb, mint a három korábbi generáció összes változatai együttvéve. Még akkor is ha elöl – kicsiben – Croma, hátul pedig a korábbi Focus; Giugiaro mester viszont gondoskodott arról, hogy ez a hasonlóság ne tűnjön koppintásnak. A harmonikus hűtőmaszk lágy ívben megy át a motorházfedélbe, a fényszórók tökéletesen illeszkednek ebbe a képbe, az oldalnézet kihívóan dinamikus, hátul pedig – diszkrét, inkább csak jelzésértékű légterelővel összekötve – maradtak a tetőig felfutó lámpatestek. Az említett méretnövekedésről pedig tömören csak annyit, hogy négy métert meghaladó hosszúságával az új Punto egyértelmű kategóriabajnokká avanzsált (Renault Clio: 3986, Toyota Yaris: 3750, Ford Fiesta: 3917, VW Polo: 3916 mm).

Komfort, szereltség, térkínálat

A kompakt kisautónál valóban impozáns méretekből elsősorban az utasok profitáltak, de a koffert is sikerült több mint 10 köbdeciméterrel kitágítani. A nagyvonalú térkínálat – háromajtós autóról lévén szó – képekkel nem igazán illusztrálható, az viszont igen, hogy az ülések nemcsak kényelmesek, hanem rendkívül szépek is. Jóval kevésbé voltunk megelégedve a belső pakolóhelyek számával. Nemcsak azért, mert itt bántó visszalépés tapasztalható a korábbi modellekhez viszonyítva, hanem azért, mert valóban kevés van belőlük. Az elülső ajtózsebek annyira sekélyek, hogy például térkép vagy újságok tárolására abszolút alkalmatlanok, a műszerfal tetejéről is eltűntek a praktikus kádak-horpaszok. A szereltség viszont összehasonlíthatatlanul gazdagabb, mint az elődé volt: már a tesztelt második szinten alaptartozék a teljes front-, oldal- és függönylégzsákkészlet, az ABS, a volánról vezérelhető hathangszórós, CD-lejátszós rádió, az adatok tömkelegét megjelenítő fedélzeti számítógép, kétfokozatú elektromos szervokormány pedig a legolcsóbb modellhez is jár. Légkondi 42 ezer, vezetői térdlégzsák pedig 6900 koronáért rendelhető, de utóbbi csak júniustól.

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

A motorskála is sokszínűbbé vált, hat erőforrás közül választhatunk. Tesztkocsinkat ezek közül az 1,3-as turbódízel új, erősebbik változata hajtotta. A 90 lóerő szinte hihetetlen teljesítmény egy 1248 köbcentis dízelmotortól; a kis hengerűrtartalmat csak a nyomatékon érezni, de ott is csak dízelmércével mérve. Az optimális erőkihasználást hatfokozatú váltó garantálja, sürgős előzésekre a negyedik fokozat a legalkalmasabb. A végsebesség és a gyorsulás ezzel a motorral sokkal jobb, mint például a nyolcszelepes 1,4-es benzinessel (165 km/óra/13,2 s), a fogyasztás viszont még a gyengébbik 1,3 Multijet átlagát (4,7 l/100 km) sem éri el. A menettulajdonságokra rendkívül jótékony hatással van a maszszív építésű karosszéria és a nagy tengelytáv: a kocsi csúszás helyett korrekciót gyakorlatilag nem igénylő finom sodródással veszi a keményebb kanyarokat is.

Zárszó helyett

Az új Puntóval olyan autó jelent meg a rendkívül zsúfolt B-szegmensben, amely mindegyik konkurensénél nagyobb és – legalábbis privát véleményünket szerint – mindegyiküknél szebb. Ez főleg a tesztelt háromajtós változatra érvényes, de a korábbi modellektől eltérően az ötajtós vonalvezetése is ugyanilyen. Ezek a tulajdonságok, a gazdag szereltséggel és a sokrétű motorkínálattal párosítva rövid időn belül akár európai piacvezetővé is tehetik a torinóiak új ászát a stratégiai fontosságú kompakt kategóriában. Vas Gyula

Hengerűrtartalom: 1248 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 66 kW (90 LE)/4000min-1

Legnagyobb forgatónyomaték: 200 Nm/1750min-1

Sebességváltó: hatfokozatú kézi

Legnagyobb sebesség: 175 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 11,9 s

Menetkész tömeg: 1130 kg

Méretek (h/sz/m): 4030x1687x1490 mm

A csomagtér űrtartalma: 275–1030 l

Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 5,9/3,9/4,6 l/100 km

Az üzemanyagtartály űrtartalma: 45 l

Ár: 509 900 korona

Az alapmodell ára: 364 900 korona

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?