Harmadik nemzedék, több mint ötmillió eladott példány – itt tart ma a Fiat Punto. Háromajtós változatának tesztjében (AUTÓ-MOTOR, 2003. XII. 29.) megemlítettük, hogy a legutóbbi innováció során megjelent a kínálatban néhány figyelemre méltó új motor. Ezek egyike volt legújabb – ezúttal ötajtós – tesztkocsink erőforrása is.
Fiat Punto 1.3 JTD Multijet Active: Kútkerülő
Ha összevetjük a külalak változásának mértékét és effektivitását, az új Punto formatervezői alighanem elérték a lehetséges maximumot. Mint az embernél az arc, az autónál is a ránk néző elülső maszk teszi ránk az első és a legmélyebb benyomást. Ez az arc pedig teljesen megváltozott: érettebb, felnőttesebb lett. A korábbiaknál sokkal nagyobb lámpatestek között elegánsan bordázott széles fekete hűtőrács húzódik, alatta sportkocsi-méretűekre nőttek a légnyelőnyílások. Ezek azok a változások, amelyek jelentenek is valamit, mert hátul legfeljebb csak a korábbi modell prospektusát lapozgatva vesszük észre a nóvumot jelentő márkaemblémát és a két keskeny fényvisszaverő prizmát.
Komfort, szereltség, térkínálat
A változatlan alapkoncepció változatlan térkínálatot eredményezett, ami esetünkben elöl hiánytalan mozgásszabadságot, hátul erősen kompromisszumfüggő életteret és a kategória átlagát továbbra is jóval meghaladó méretű koffert jelent. A kisebb rakodóhelyek számában viszont alighanem elveszítette vezető szerepét az ötajtós Punto: az anyósülés alól eltűnt a fiók, a hátsó ajtókról a két széles rekesz, a vezetőülés támlájáról pedig a térképzseb. Szó se róla, ami maradt – három horpasz a műszerfalon, további üregek, gödrök, fülek a volán alatt és a középkonzolon – még mindig megüti a jó átlagot, de a veszteség számottevő. Az egyszerű, de esztétikus műszerfalon továbbra is a kizárólag ide formatervezett rádió a legszebb látványelem, és továbbra is rossz helyen – középen – vannak az ablakemelők gombjai. A rádió egyébként csak a legmagasabb Dynamic komfortfokozatban standard tartozék; Active szereltségi szinten kazettás kivitelben 11 000, CD-lejátszóval 11 700 koronát kell érte fizetni. Középfokon is jár viszont a fedélzeti számítógép, amely egyrészt a réginél egyszerűbben kezelhető, másrészt végre a megszokott l/100 km-ben méri a pillanatnyi és az átlagfogyasztást. Az alapszereltség többi értékesebb eleme: két frontlégzsák, kétfokozatú elektromos kormányrásegítő, állítható magasságú volán és vezetőülés – utóbbi deréktámasszal –, központi zár, elektromos elülső ablakemelők, hathangszórós rádió-előszerelés.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
A műszerfalba szépen belesimuló CD-lejátszós rádió ebben a komfortfokozatban 11 700 koronás opció A konkurencia kihívására reagálva a Fiat is sietve kifejlesztett egy korszerű, kompakt, kis hengerűrtartalmú turbódízelt. A négyhengeres, 16 szelepes aggregát a legújabb közös csöves befecskendező-technikával dolgozik, erre utal Multijet elnevezése is. Óriási előnye – mármint hazai viszonylatban –, hogy hengerűrtartalma belefér a legalsó biztosítási sávba. Nyomatéka még dízelmotornál is szokatlanul alacsony fordulatszámon kulminál, fogyasztása pedig egyenesen magával ragadó. Viszont az olaszok még ezzel a motorral sem törtek be a „kis dízelek“ legszűkebb élmezőnyébe, hiszen ott olyan teljesítmény- és fogyasztásmutatókról olvashatunk, mint 45 kW/3,0 l (Audi A2 1.2 TDI), 66 kW/4,3 l (Citroe#n C3 1.4 HDi 16V), 55 kW/4,3 l (Audi A2 1.4 TDI) és 74 kW/4,3 l (Renault Clio 1.5 dCi). A jó átlag – amit például a Fabia és a Polo 1,4-es turbódízele is képvisel – viszont kétségtelenül összejött. A kis motor percenként kb. 1200 fordulatig eléggé erőtlen, utána viszont minden átmenet nélkül élvezetesen húzni kezd. Az ötfokozatú kézi váltót is ezeknek az adottságoknak megfelelően méretezték; ha jól bánunk vele, egy pillanatra sem kell nélkülöznünk a tekintélyes forgatónyomaték jelentette erőpotenciált.
Zárszó helyett
Szinte biztosra vehető, hogy a harmadik generációs Punto folytatni fogja elődei sikersorozatát; már csak azért is, mert a B-kategória egyik legtágasabb és legpraktikusabb autója maradt. A tesztelt változat pedig egyenesen húzómodell lehet, hiszen árban (445 900 korona) és szereltségben az értelmes középfokot, fogyasztásban pedig az autótechnika terén mára elért minimumot képviseli. Vas Gyula
Motor: négyhengeres, 16 szelepes közös csöves turbódízel
Hengerűrtartalom: 1248 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 51 kW (70 LE)/4000 min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 180 Nm/1750 min-1
Sebességváltó: ötfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 164 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 13,4 s
Menetkész tömeg: 980 kg
Méretek (h/sz/m): 3865x1660x1480 mm
A csomagtér alapmérete: 297 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 5,6/3,9/4,5 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 49 l
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.