A Fiat sokáig adósa volt vásárlóinak abban a szegmensben, amelyben például a Renault, a Citroen vagy a Peugeot már évek óta sikert sikerre halmozott a Kangoóval, a Berlingóval és a Partnerrel. Viszont amikor az olaszok piacra dobták a Doblo`t, alaposan átrendeződtek az erőviszonyok.
Fiat Doblo` Cargo Combi 1.3 Multijet: Nem gyönge!
Külalak, besorolás
Senki ne kérje tőlünk, hogy nevet adjunk ennek a géposztálynak. Maradjunk annyiban, hogy képviselői teherszállító változatban kisfurgonok, személyszállítóként pedig – az átlagosnál jóval magasabb építésű és nagyobb rakodókapacitású személygépkocsik. A dolgot így tömören és velősen letudva rátérhetünk az autó külalakjára, amely már bővebben fejtegethető téma. A Doblo` legjellegzetesebb stílusjegye kétségtelenül a „macsós” elülső maszk, amely már-már egy könnyű terepjáróéra emlékeztet. Oldalnézetből imponáló a kocsi – valamennyi említett konkurensénél nagyobb – magassága, valamint a világosság érzetét keltő a nagy oldalablakok. A nyúlánk hátsó lámpatestek fekete műanyag „oszlopokban” kaptak helyet, amelyek egészen a tetőig felfutnak. Oldalsó tolóajtó csak jobboldalt van, a vezetőoldaliért 15 480 korona felárat kell fizetni. Itt említjük meg azt is, hogy bár az öt férőhely okán személygépkocsiról beszélhetnénk, az utólag beépített térelválasztó rácsnak köszönhetően „jogilag” mégis kisteherautót teszteltünk, amelynek árából az áfa visszaigényelhető.
Komfort, szereltség, térkínálat
Egyszerű és ergonomikus műszerfal, magasra telepített váltóbot Az ötszemélyes Doblo` nemcsak függőlegesen tágas, hanem vízszintesen is. Jól mutatja ezt az utastér hátsó szektoráról készült kép: mindhárom ülőlap egyforma szélességű, a térdhely pedig szinte korlátlan. Az elülső ülések oldaltartása példa nélküli ebben a kategóriában, lásd ismét a megfelelő képet. A kesztyűtartó és az ajtózsebek kissé szűkösek ugyan, van viszont bőven más pakolóhely – elsősorban a szélvédő felső pereme mögötti polc, amelyen a „papírokon” kívül más kisebb-nagyobb tárgyak is biztonságosan szállíthatók. Hátul két aszimmetrikus ajtón keresztül rámolhatunk be elképesztő mennyiségű holmit – a már említett térelválasztó rácsnak köszönhetően egészen a plafonig. Az ajtók egyébként 90 vagy 180 fokos szögben nyithatók, az utóbbi lehetőség megkönnyíti pl. a rámpáról történő rakodást. Ami a szereltséget illeti, mi tagadás, adekvát módon tükrözi, hogy nem hagyományos értelemben vett személygépkocsiról van szó: feláras az ABS, légzsákból csak a vezetőoldali szerepel az alaplistán (az utasoldali 11 707, a két oldalsó 16 680 koronába kerül), a központi zár távirányított kivitelben szintén opció (9480 korona). A viszonylag értékesebb standard kellékek közül a szervokormány, az állítható magasságú volán és az elektromos elülső ablakemelők érdemelnek említést. Ebbe a fejezetbe kívánkozik még a magas üléspozíció, az egyszerű, de ergonomikus műszerfal, valamint a „felültetett” váltókar könnyű kezelhetőségének dicsérete.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
A bevezetőben már jeleztük: nagyon meglepett bennünket a kerekítve inkább 1,2-es, mint 1,3-as kis dízelmotor. Az egyik magyar kereskedelmi tévé autós műsorában már az Idea erőforrásaként elfogadhatatlanul gyengének minősítették; mi keresnivalója lehet akkor a bő két tonna maximális össztömegű, minden áramvonalasságot nélkülöző Doblo`ban? Nos, tévés minősítés ide, objektív számadatok amoda, mi azt mondjuk: EZ A MOTOR IDE ÉPPEN ELÉG. ĺgy, csupa nagybetűvel. Gyakorlatilag a teszt egész időtartama alatt Észak-Szlovákia hosszú emelkedőkben bővelkedő országútjait jártuk, minimum fél, de gyakrabban inkább kétharmadnyi terheléssel – és messze nem tartoztunk a leglassúbbak közé. Nem kis szerepe volt ebben a „testre szabott” ötfokozatú váltónak, amely a lehető legoptimálisabban hasznosítja a motor alacsony fordulatszámon jelentkező csúcsnyomatékát. S történt mindez – a fedélzeti számítógép tanúsága szerint – mindössze 5,4 literes fogyasztás mellett, ami csupán fél literrel több, mint a gyártó által megadott átlag! Ennek ismeretében aztán tényleg könnyű megbocsátani a 145 km/órás végsebességet és a 16,1 másodperces „százas sprintet”. Menettulajdonságok? Olyan vezetésmód mellett, amivel ezt az autót vezetni illik és lehet, abszolút elfogadhatóak. A karosszéria kevésbé bólogat, mint a magassága alapján várni lehetne, és sodródás is csak akkor jelentkezik, amikor már minden más „normális” autónál jelentkezne.
Zárszó helyett…
…csak megismételni tudjuk azt az állításunkat, hogy az ötszemélyes Fiat Doblo` Cargo Combi elsősorban térkínálatával növi túl a konkurenciát. Másodsorban pedig éppen az általunk megismert kiváló, gazdaságos motorjával, amely a haszonjárművek dízel erőforrásai közül egyedüliként fér bele a legalacsonyabb biztosítási sávba. És ez sem utolsó szempont… Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1248 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 51 kW (70 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 180 Nm/1750min-1
Sebességváltó: ötfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 145 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 16,1 s
Össztömeg: 2105 kg
Hasznos tömeg: 660 kg
Méretek (h/sz/m): 4159x1714x1832mm
Átlagfogyasztás: 4,9 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 60 l
Ár (áfa nélkül, ráccsal együtt): 488 900 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.