Észak-Korea rejtélyes autóipara

Holnap kerül sor Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető történelmi találkozójára Szingapúrban. Azt, hogy milyen autóval fogják szállítani Trumpot, mindenki tudja, hiszen a General Motors gyártású Cadillac felszereltségű elnöki limuzinról sokat tudni.

Holnap kerül sor Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető történelmi találkozójára Szingapúrban. Azt, hogy milyen autóval fogják szállítani Trumpot, mindenki tudja, hiszen a General Motors gyártású Cadillac felszereltségű elnöki limuzinról sokat tudni. De milyen autókat használ Kim Dzsong Un, és létezik egyáltalán Észak-Koreában autógyártás?

Bár az észak-koreai vezető elszigetelte országát a külvilágtól, és hatalmas veszélyforrásnak tartja a nyugati nagyhatalmakat, jómaga mégsem tudott lemondani a nyugati országok technikai vívmányairól – már ami az autókat illeti. Ennek ékes példája volt Kim Dzsong Un áprilisi találkozója a dél-koreai elnökkel, Mun Dzse Innel.

Milliós autópark

Az észak-koreai vezető látogatása egy bizarr jelenettel kezdődött a két országot elválasztó demilitarizált övezetben. Kim Dzsong Un egy fekete Mercedes Pullman limuzinnal érkezett a találkozóra, az autó, mondhatni egyik kiegészítő felszerelését egy tucat testőr képezte, akik a járgány mellett futottak.

Kim Dzsong Un közismert arról, hogy szeret költekezni és imádja a luxust. A testőrökkel kísért limuzin csupán egy, a garázsában parkoló gépkocsik közül. Az msn.com amerikai portál információi szerint körülbelül száz gépjármű van tulajdonában, leginkább állítólag a Mercedes-Benz járgányait imádja ugyanúgy, mint elődje, Kim Dzsong Il. Viszont garázsában parkol a diktátorok közkedvelt autója, a Mercedes 600 Grosser, amely Leonyid Brezsnyev vagy Szaddám Huszein autóparkjából sem hiányzott.

A felvételen is látható Mercedes-Benz S 600 Pullman W221 generációját speciális állami látogatások céljából vásárolta az észak-koreai vezér. Amit tudni róla, hogy páncélozott, golyóálló ablakokkal rendelkezik, s ára túllépi az 1,4 millió eurót. Lehetetlen kideríteni, pontosan milyen autók parkolnak még Kim Dzsong Un garázsában, egyes információk szerint viszont autóinak összértéke jóval túllépi a 17 millió eurót.

Autógyártás

Észak-Korea a világ egyik legkeményebb diktatúrája, s ebből kifolyólag csak minimális információ szivárog ki az országból. Mivel lehetetlen hitelesíteni a tényeket, semmilyen információban sem lehetünk biztosak. Ez vonatkozik az autóiparra is. Azt tudni, hogy Észak-Koerában vannak autógyárak, azt már viszont senki sem tudja, hogy pontosan milyen gépkocsikat is gyártanak, s hogy működnek-e még egyáltalán.

A gyárak rendszerint a hadseregnek, az állam vezető képviselőinek és annak a néhány szerencsés észak-koreainak készítenek autókat, aki megengedhet magának egy személyautót. Akadnak aztán olyan gyárak is, amelyek a városi tömegközlekedés számára gyártanak buszokat. Az észak-koreai gyártású gépjárművek közös nevezője, hogy minimum a dizájn terén a nyugati autókat másolják.

A feléledt Sungri

Az ország legrégebben működő ismert gyára a Sungri üzem, Tokchon városában. 1950-ben nyitották meg Tokchoni Autóipar Üzem néven. Kezdetektől fogva elsősorban teherautók gyártására szakosodott, ám itt készítették el az Achimkoj (a GAZ M20 Poběda másolata), a Jaju (a Volkswagen Passat klónja) és a Sungri 4.10 (GAZ 69) modelleket is. S épp az orosz GAZ-zal kötik össze ezt az autógyárat más modellek is, például a Sungri 58 a GAZ 51 teherauó másolata volt, míg a 61-es sorozatszámú Sungri a GAZ 63-at másolta.

Az észak-koreaiak a nyolcvanas évek elején hivatalosan azt állították, hogy évente 20 000 autót gyártanak, a valamivel reálisabb becslések 5000–7000 gépjárműről szóltak. Az utolsó, 1996-ban nyilvánosságra került információ szerint viszont az éves gyártás, vagy inkább összeszerelés 150 gépjárműre esett vissza.

A Sungri gyárról hosszú éveken át nem lehetett hallani, tavaly viszont ismét a világsajtó címoldalaira került. Az üzemben ugyanis maga Kim Dzsong Un tett látogatást, aki a gyár legújabb modellje előtt fényképezkedett. Egy öttonnás teherautóról van szó, amely az észak-koreai propaganda szerint csak igazolja, hogy bár a nyugati nagyhatalmak mindent elkövetnek Észak-Korea gazdasági fellendülésének megfékezése érdekében, a munkások nem ijedtek meg, épp ellenkezőleg, összefogtak és létrehozták ezt a csodát, amely az egész világot lenyűgözi.

Az észak-koreaiak azt is közölték, hogy az új teherautó az ország önellátó képességének mintapéldája, ami arra utalhat, hogy saját fejlesztésű gépjárműről van szó. Viszont ha közelebbről is megnézzük a felvételeket, akkor kiderül, hogy a régi Nissan gyártású gépkocsik elemeiből összeállított autóról van szó. A technika nagy valószínűséggel Kínából érkezett Észak-Koreába, vélhetőleg a Dongfeng gyár Zhengzhou Nissan Automobile leányvállalatától.

Személyautók gyártása

A Sungrinál sokkal ismertebb a személyautókat gyártó Pyeonghwa üzem. 1999-ben alapította a dél-koreai Egységesítés Egyháza és az északi Ryonbong General gyár. Az alapító, Szon-Mjong Mun abban bízott, hogy ennek a vállalatnak köszönhetően kezdetét veszi a gazdasági együttműködés a két ország között, nem véletlenül kapta az üzem a Pyeonghwa nevet, melynek jelentése béke.

A becses elképzeléseket viszont nem sikerült megvalósulni, a cég nem tudott nyereséget termelni, 2013-ban teljes egészében átvette az észak-koreai kormány. Akkoriban felmerült, hogy végleg befejezi a termelést, a gyár viszont nem kizárt, mindmáig működik.

A gyártás észak-koreai módra inkább annyit jelent, hogy a gépkocsikat a nyugatról behozott alkatrészekből szerelik össze. A gyár legelső személyautója a Pyeonghwa Hwiparam volt, ami a Fiat Sienára alapozott 4,1 méteres négyajtós szedán volt.

A további modellek elődjei már kínai gyártású autók voltak. Például a Pyeonghwa Ppoggugi II hétszemélyes SUV (Shuguang SUV 4x2) vagy az ötszemélyes Pyeonghwa Ppoggugi 4WD (Shuguang Dawn). Érdekes modell volt a Pyeonghwa Junma is. Ez az 5,1 méteres luxus kivitelezésű, hátsókerék-meghajtású szedán eredetileg a dél-koreai SsangYong Chairman H volt, amely a Mercedes W124 alapjaira épült.

Kezdetben a Pyeonghwa még Vietnamba is exportálta autóit, jelenleg viszont kivétel nélkül a hazai piacra összpontosít, bár senki sem tudja, hogy működik-e még egyáltalán.

A gyár phenjani márkakereskedéséből a világhálóra felkerült fényképek alapján ugyan arra lehet következtetni, hogy 25 különböző modellt árul, kivétel nélkül átnevezett, kínai gyártású autókról van szó. Ezért felmerül a kérdés, hogy Észak-Koreában szerelik-e össze ezeket az autókat, vagy Kínából hozzák be készen, s Észak-Koreában csupán kicserélik a márka- és modellneveket.

A Sungri és a Pyeonghwa gyárakon kívül még ismert a haszongépjárműveket gyártó Kumphyong, vagy a buszokat és trolibuszokat gyártó Chongjin. Ez utóbbi ráadásul valaha még a magyarországi Ikarusszal is együttműködött.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?