A Duster harmadik generációja is az esélyesek közé tartozik
Az év Autója: Ez a hét modell jutott a döntőbe! Ön szerint melyiknek kellene nyernie?
Nem is olyan régen, 2022-ben még hat villanyautó volt a hét döntőbe jutott autóból, a belső égésű motorral rendelkező járgányok viszont most visszavágnak, mintha azt akarnák igazolni, hogy ez a szegmens még távolról sincs kihalófélben. Most sincsenek többségben a klasszikus meghajtású autók, de legalább kiegyenlítettek az esélyek.
A rangos európai COTY (Car of the year, Év Autója) nyilvánosságra hozta a 2025-ös kiadás döntőseinek névsorát. A „longlist”, azaz azon autóipari innovációk listája, amelyek megfeleltek a következő kiadásban való részvétel feltételeinek, most hét döntőst tartalmaz a szakértői zsűri szavazatai alapján. Olyan autókról van szó, amelyek ár/érték arányban remekelnek, vagy például valamilyen technológiai újításban, esetleg a dizájn terén rukkoltak elő teljesen egyedi megoldással. Az, hogy egy modell elnyeri ezt a nívós címet, még nem jelenti azt, hogy az eladásai is rekordokat fognak dönteni. Ezúttal az elektromos autók és a hagyományos belső égésű járművek aránya kiegyenlített.
A döntősök
A színtiszta villanyautókat a döntősök között a Hyundai kicsi elektromos meghajtású autója, az Inster, majd a Kia EV3 és a Renault 5 E-Tech képviseli, illetve annak hot-hatch változata, az Alpine A290 (mindkét kivitelt egyazon modellként fogják megítélni). Hasonlóképpen a döntőbe jutott a Citroën C3, beleértve annak elektromos változatát, az ë-C3-mat is, míg a sort az Alfa Romeo Junior (amelynek elektromos változatáról nem esik szó), a Cupra Terramar és a Dacia Duster zárják.
A Hyundai csak nemrég mutatta be legolcsóbb villanyautójának, az Insternek a szlovákiai árjegyzékét. Az újdonság ára 22 690 eurónál kezdődik, ami már az átlagos halandók számára is egész érdekes alternatíva lehet.
A Kia EV3 nagy előnye, hogy egyetlen feltöltésre, minimum a gyári adatok szerint több mint 600 kilométert is megtehetnek vele, mindezt a nagy, több mint 81,5 kWh kapacitással rendelkező elemnek köszönhetően.
Egy nagy esélyes, minimum a villanyautók körében a Renault 5, amelyet azok az újságírók, akik már kipróbálták, az idei év legérdekesebb autójának tartanak. Erről szerintem elsősorban az izgalmas dizájn tehet és az, hogy a modell utalás a 70. évekbeli rendkívül népszerű Renault 5-re. A sportos változata, az Alpine A290, amely ugyancsak szerepel az ankétban, csupán néhány piacon lesz elérhető.
A Stellantis konszern két modellt juttatott a döntőbe. A Citroën C3 és az Alfa Romeo Junior is olyan járgányok közé tartoznak, amelyeket benzin- és árammeghajtással is megrendelhetnek. A Nagyszombatban gyártott elektromos C3 legnagyobb előnye, hogy alapváltozata kevesebb mint 23 ezer euró, ami a B-szegmensben nagyon is jó eredmény. A klasszikus C3 ára 14 450 eurótól indul.
A Terramar állítólag a Cupra utolsó olyan új modellje, amely tisztán belső égésű motorokkal kerül piacra. A kínálat az 1.5 eTSI négyhengeres (110 kW) erőforrástól, egészen a 2.0 TSI 4Drive (195 kW) motorig terjed.
Különösen jó hír, hogy a döntősök közé jutott a Dacia Duster harmadik generációja, amely ismét hatalmas előrelépésre tett szert, mint technika, mint motorok terén. Tény, hogy a kínálatban már nem szerepel dízel, viszont megjelent a nagyon jól működő hibrid, s továbbra is elérhető a népszerű LPG-meghajtás vagy az összkerékhajtás.
A kihirdetés
Ezt a hetet 42 új modellből választották ki, összesen 60 zsűritag 23 országból, főként Nyugat- és Közép-Európából. A döntősök végül január elején, a belgiumi Mettet versenypályán mérettetik meg magukat. Az Év Európai Autója 2025 címet aztán január 10-én, a Brüsszeli Nemzetközi Autószalon kapunyitásakor jelentik be.
A tavalyi COTY-n a már csak elektromos változatban elérhető Renault Scenic nyerte meg az Év Autója 2024 címet. A BMW 5-ös sorozat lett a második, míg a harmadik helyet a Peugeot 3008 szerezte meg. A Kia EV9, a Toyota C-HR, a Volvo EX30 és a kínai BYD Seal azonban szintén bekerült a legjobb hét döntős közé.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.