Régebben – értsd: a porlasztós autók korában – az üzemanyag-takarékoskodás egyik bevált trükkje volt az üresben, tehát sebességfokozat nélkül való gurulás. Akkor alkalmaztuk, ha például messziről megláttunk egy lezárt sorompót, vagy olyan közlekedési szituációt, amely majd megállásra kényszerít bennünket.
Érdemes üresben gurulnunk?
Régebben – értsd: a porlasztós autók korában – az üzemanyag-takarékoskodás egyik bevált trükkje volt az üresben, tehát sebességfokozat nélkül való gurulás. Akkor alkalmaztuk, ha például messziről megláttunk egy lezárt sorompót, vagy olyan közlekedési szituációt, amely majd megállásra kényszerít bennünket. Nos, ez a technika akkor tényleg spórolást eredményezett – ma viszont, a befecskendezéssel működő autók korában már nem. Ha ugyanis egy ilyen kocsit üresben gurultatunk, motorja alapjáraton működik, tehát ha keveset is, de fogyaszt. Ha viszont a megfelelő – és lehetőleg minél magasabb – sebességfokozat bennhagyásával és teljes gázlevétellel gurulunk az akadály felé, a kerekek hajtják ugyan a motort, ám az nem kap üzemanyagot. A fogyasztás ilyenkor értelemszerűen nulla. Ha tehát befecskendezéssel működő kocsink van – a dízelmotoros típusok mind ilyenek, a benzinmotorosok pedig a Škoda Favorit utolsó szériáitól kezdve, de a nyugatiak közül a régebbiek is –, akkor kizárólag ezt a módszert alkalmazzuk, ha lehetőségünk van rá. Ha szokássá fejlesztjük és kihasználunk minden adódó alkalmat, számottevő megtakarítást érhetünk el.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.