A Renault által kifejlesztett új Daciáról már régen tudjuk, hogy a legkövetkezetesebben megépített autók egyike a világon. Azt is tudjuk, hogy a következetesség ebben az esetben az olcsóságra való törekvést jelentette, amit az egyértelműen felvállalt népautó-státus kényszerített ki.
Dacia Logan 1.5 dCi Laureate: Attraktív népautó!
Külalak, besorolás
A Dacia Logannak többféle, egymással sokszor nehezen összeegyeztethető követelménynek kellett megfelelnie, s ez a külalakján is meglátszik. Az egybeszabott hátsó oldalablakok és az egymással felcserélhető külső visszapillantó tükrök a gyártási költségek minimalizására való törekvést tükrözik; a farrész az elérhető maximális koffertérfogat érdekében lett olyan, amilyen; az átlagos személygépkocsiénál valamivel magasabb padlólemez pedig azt jelzi, hogy az autót a rosszabb minőségű utaktól sem kell félteni. Érdekesség, hogy pusztán a formáknál maradva még némi hagyománytiszteletet is felfedezhetünk: az egykori SupeRNovával, de főleg a Solenzával való hasonlóság ugyanis elvitathatatlan. Ez azonban tényleg csak formai, nem több; a Logan ugyanis, mint már említettük, teljes egészében a Renault gyár fejlesztése. Ami pedig a hovatartozását illeti, egyértelműen „nagykofferes kisautó”-ról van szó, amelynek a B-szegmensbeli négyajtósok – Hyundai Accent, Renault Thalia, Škoda Fabia Sedan, Chevrolet Aveo/Kalos, vagy akár a SEAT Cordoba – a közvetlen konkurensei.
Komfort, szereltség, térkínálat
Ezt a fejezetet is a következetességgel és a népautó-jelleg kidomborításával kezdhetnénk, ha történetesen nem a leggazdagabban felszerelt standard típusról lenne szó. ĺgy viszont legalább említsük meg, hogy a 259 900 koronába kerülő, benzinmotoros Base alapmodell a pontot érő kellékek közül csak vezetőoldali légzsákot tartalmaz. A tesztelt Laureate csúcsfokozat többlete ehhez – esetenként a középső Ambiance fokozathoz is – viszonyítva a távirányítású központi zár, az elektromos elülső ablakemelők, az elektromosan állítható és fűthető külső visszapillantó tükrök, a ködfényszórók, a szervokormány, az állítható magasságú, deréktámasszal is ellátott vezetőülés, a fedélzeti számítógép és a négyhangszórós rádió-előszerelés. Ami itt sincs, viszont felárért megrendelhető: utasoldali frontlégzsák (9900), ABS (29 900), klímaberendezés (35 000), elektromos hátsó ablakemelők (5900), kazettás vagy CD-lejátszós rádió (8900/ 14 900). Térkínálat szempontjából – bár a fotó bizonyítja, hogy a hátul utazók sem panaszkodhatnak – vitán felül a hatalmas koffer a Logan legnagyobb ásza a versenytársak között. Viszont az is igaz, hogy semmilyen szereltségi fokozatban nem bővíthető, mivel az egybeszabott hátsó ülés úgy ahogy van, mozdíthatatlan. Kisebb pakolóhelyből többet találtunk, mint amennyit vártunk: ha nem dohányzunk, két pohártartó áll rendelkezésünkre, praktikusan osztottak az elülső ajtórekeszek, hátsó térképzsebből kettő van. A meglehetősen dísztelen műszerfalat az ezüstös színű középső panel „dobja fel” valamelyest, amelyen azonban túl mélyen – ráadásul olykor a váltókar kellemetlen takarásában – vannak a levegőszabályozás körkapcsolói.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
A dízel Logan erőforrása a Clióban megismert 1.5 dCi motorcsalád leggyengébb tagja. Hogy versenyzésre nem alkalmas, azt a műszaki adatok is elárulják, ennek ellenére kellemes élmény az autó vezetése. Egyrészt, mert a hiányzó lovakat newtonméterek ellensúlyozzák, másrészt a kocsi önsúlya alig haladja meg az egy tonnát. A váltó a benzines modellekből származik, áttételezése ezért itt valamivel rövidebb az optimálisnál: százas tempónál például 2400-at forog a motor, ami dízeltől elég sok. Mindez szerencsére nem sokat rontott eredendő takarékosságán, az 5 liter alatti átlag gond nélkül tartható. A menettulajdonságokat illetően megint csak jóval többet kaptunk, mint amennyit vártunk: főleg a kocsi meglepően jó kanyarstabilitása lepett meg bennünket. Okvetlenül említést érdemel még a „puha” tengelykapcsoló, a könnyű járású sebességváltó kar és a hatásos kormányrásegítő, amelyek szintén nagyban hozzájárultak a már említett kellemes vezetési élményhez.
Zárszó helyett
A dízelmotoros Dacia Logan mindenképpen figyelemre méltó alternatívát jelent az alsóbb árkategóriában. Ott ugyanis zömmel csak kiskocsik találhatók, amelyek mindegyikét toronymagasan veri óriási poggyászterével; s hogy ez nálunk mekkora előnyt jelent, aligha kell bizonygatni. Arról se feledkezzünk meg, hogy a dízelmotor – legalábbis a márkán belül – nem emeli magasabb biztosítási sávba az autót, sőt ha a teljesítményt vesszük alapul, a benzinmotoros típusoknál olcsóbban is bebiztosíthatjuk. Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1461 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 50 kW (68 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 160 Nm/1700min-1
Sebességváltó: ötfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 158 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 15 s
Menetkész tömeg: 1140 kg
Méretek (h/sz/m): 4247x1740x1534 mm
A csomagtér űrtartalma: 510 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 5,8/4,1/4,7 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 50 l
Ár: 369 900 korona
Az alapmodell ára: 259 900 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.