A legújabb Daciáról már régen tudtuk, hogy a legkövetkezetesebben megépített autók egyike a világon. Hogy a következetesség ebben az esetben mit jelent, arról még lesz szó; elöljáróban csak annyit, hogy az egyértelműen felvállalt népautó-jelleg kényszerítette ki.
Dacia Logan 1.4 Laureate: Csúcsszerelt népautó
Külalak, besorolás
Ennek az autónak többféle, egymással sokszor nehezen összeegyeztethető követelménynek kellett megfelelnie, ami részben a külalakján is meglátszik. Az egybeszabott hátsó oldalablakok és az egymással felcserélhető külső visszapillantó tükrök a gyártási költségek minimalizására – magyarán az olcsóságra – való törekvést tükrözik; a farrész a csomagtartó maximalizásának érdekében lett olyan, amilyen; a szabad szemmel már nehezebben felfedezhető megemelt padlólemez pedig a rosszabb minőségű utakon történő közlekedésre hivatott alkalmassá tenni az autót. Ha pedig pusztán csak a formáknál maradunk, még némi hagyománytiszteletet is felfedezhetünk: a SupeRNovával, de főleg a Solenzával való hasonlóság ugyanis elvitathatatlan. Ez azonban tényleg csak formai, semmivel sem több; a Logan ugyanis teljes egészében a Renault know-how-ja alapján épült. Ami pedig a hovatartozását illeti, egyértelműen „nagykofferes kisautó”-ról van szó, amelynek a B-szegmensbeli négyajtósok – Hyundai Accent, Renault Thalia, Škoda Fabia Sedan, Kia Rio, Chevrolet Kalos, vagy akár a SEAT Cordoba – a közvetlen konkurensei.
Komfort, szereltség, térkínálat
ĺvek és formák kellemes összhangja az elülső ajtókon, praktikus rekeszekkel kiegészítve Ezt a fejezetet is a következetességgel és a népautó-jelleg kidomborításával kezdhetnénk, ha történetesen nem a leggazdagabban felszerelt típusról lenne szó. ĺgy viszont legalább említsük meg, hogy a 259 900 koronába kerülő Base alapfok a pontot érő kellékek közül csak vezetőoldali légzsákot, indításgátlót, fordulatszámmérőt és kéthangszórós rádió-előkészítést tartalmaz. A tesztelt Laureate csúcsfokozat többlete viszont egyértelműen meghaladni látszik az 50 ezer koronás árkülönbözetet: távirányítású központi zár, színezett ablaküvegek, állítható magasságú elülső biztonsági övek, elektromos elülső ablakemelők, elektromosan állítható külső visszapillantó tükrök, ködfényszórók, szervokormány, állítható magasságú, deréktámasszal is ellátott vezetőülés, belső levegőáramoltató rendszer, négyhangszórós rádió-előkészítés, fedélzeti számítógép. Említést érdemel még, hogy alapszinten csak 1,4-es motorral kapható az autó, de a két magasabb szereltségi fokozathoz már 1,6-os, 90 lóerős motor is rendelhető. A térkínálatról szólva vitathatatlanul a kapitális koffer a Logan legnagyobb ásza versenytársaival szemben; ez a koffer azonban egyetlen szereltségi fokozatban sem bővíthető, mivel a hátsó üléstámlák előredönthetetlenek. A hátul utazók életterét viszonylag jól illusztrálja a kép, amelyről azonban tudni kell, hogy az elülső ülések kb. középső pozíciójában készült. Kisebb pakolóhelyből többet találtunk, mint amennyit vártunk: ha nem dohányzunk, két pohártartó áll rendelkezésünkre, praktikusan osztottak az elülső ajtórekeszek, hátsó térképzsebekből pedig pontosan kettővel van több, mint például az új Audi A4 egyes változataiban.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Tesztkocsink nyolcszelepes 1,4-ese a korai Mégane-család egyik erőforrása volt, tehát bevált, megbízható konstrukcióról van szó. Teljesítménye, nyomatéka és fogyasztása egyaránt az 1,4-esek (jó) néhány évvel ezelőtti átlaga, de mindent összegezve csak annyit mondhatunk róla: népautóban soha ennél rosszabb motor ne doromboljon. A kocsi dinamikai mutatói is elfogadhatóak, a menettulajdonságok terén pedig megint csak jóval többet kaptunk, mint amennyit vártunk: főleg a kocsi meglepően jó kanyarstabilitása lepett meg bennünket. Okvetlenül említést érdemel még a rendkívül „puha” tengelykapcsoló, a könnyű járású sebességváltó kar és a hatásos kormányrásegítő, amelyek együttesen kimondottan komfortossá teszik az autó vezetését.
Zárszó helyett
Kellett ez az autó, főleg a miénkhez hasonló autópiaccal rendelkező országokban. Itt valóban maradéktalanul képes betölteni az univerzális családi közlekedőeszköz szerepét: a szőlőhegyre ugyanúgy elvisz, mint X zöldségesládával a piacra, vagy nyáron a fél háztartással együtt a tengerpartra. Olcsósága mögött nem a selejtes munka keresendő, hanem a korrekt, átgondolt költségcsökkentő törekvések. Dacia, de semmi köze az elődeihez: a hátulján olvasható „by Renault” felirat erre a legmeggyőzőbb bizonyíték. Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1390 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 55 kW (75 LE)/5500min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 114 Nm/2800min-1
Sebességváltó: ötfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 162 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 13 s
Menetkész tömeg: 980 kg
Méretek (h/sz/m): 4247x1740x1534 mm
A csomagtér űrtartalma: 510 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 9,2/5,5/6,8 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 50 l
Ár: 309 900 korona
Az alapmodell ára: 259 900 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.