Tavaly nyáron teszteltük először a Citroen Xsara Picassót (AUTÓ-MOTOR, 2000/7. szám), méghozzá kissé rendhagyó módon: rövid idő alatt két motorvariációjával ismerkedhettünk meg. A másodikra (2.
Citroen Xsara Picasso 2.0 HDi – hűtőszekrénnyel és leírható adóval
# Tavaly nyáron teszteltük először a Citroen Xsara Picassót (AUTÓ-MOTOR, 2000/7. szám), méghozzá kissé rendhagyó módon: rövid idő alatt két motorvariációjával ismerkedhettünk meg. A másodikra (2.0 HDi) akkor bevallottan nem sok időnk maradt, ezért örömmel fogadtuk a szokásos egyhetes teszt lehetőségét ezzel a típussal is – ráadásul kissé átalakított változatban.
A Picasso az alsó középkategóriás minivanok családjába tartozik, ahol egyre nagyobb a konkurencia (Renault Scénic, Opel Zafira, Fiat Multipla, Mazda Premacy, Mitsubishi Space Star, Daewoo Tacuma és még sorolhatnánk). Éppen ez a konkurenciaharc kényszerítette rá a francia gyártót, hogy előrukkoljon egy-két újdonsággal. Nagycsaládoknak – vagy kisvállalkozóknak – szánt autóról lévén szó, elsősorban a térkínálat terén akartak kiemelkedőt alkotni, és ez sikerült is. A csomagtér űrtartalma ugyanis már alapméretben 550 liter, ami kategóriarekord; a három önálló hátsó ülés kiszerelésével elérhető maximum pedig meghaladja a 2 köbmétert (2128 l). Itt viszont gyorsan el kell mondanunk, hogy tesztkocsink a hátsó ülések mögé szerelt válaszfalnak köszönhetően N1-es kategóriájú volt (kisteherautók), tehát árából visszaigényelhető a hozzáadottérték-adó. Ez az átalakítás a középső hátsó ülés helyére szerelt hűtőszekrénnyel, valamint a hátsó ablakok átlátszatlanná tételével együtt rendelhető meg. A térnyerés többi trükkje ugyanaz, mint a személygépkocsi-változatnál: hatalmas, 15 literes kesztyűtartó, kihúzható fiók a jobb elülső ülés alatt, flakontartók minden mennyiségben az ajtózsebekben és a középkonzol alsó részében, három „fedeles” szekrény hátul, a padlóba süllyesztve... S hogy mindezt bevásárláskor egyszerűbb legyen megtölteni, hátul, a pogygyásztér jobb oldalán összecsukható kerekes bevásárlókocsira bukkanunk, lásd az ábrát.
# Szereltség és komfort terén sincs semmiféle kompromisszum, elvégre az átépítés nem elvett az eredeti személygépkocsiból, hanem inkább hozzátett. A standard tehát változatlanul így fest: fékerő-elosztóval és fékasszisztenssel kiegészített ABS, két frontlégzsák, variabilis kormányrásegítő, koccanáskor automatikusan bekapcsolódó vészjelzők, távirányítású központi zár, négy elektromos ablakemelő, két síkban állítható kormányoszlop, állítható magasságú vezetőülés. Ebben a kivitelben a Xsara Picasso 2.0 HDi személyszállító változata 699 900 koronába kerül, tesztkocsink esetében ehhez az alábbi opciókat kell hozzászámolni: N1-es átépítés (30 000), félfokonként állítható automata klímaberendezés (59 900), elektromosan nyitható kétrészes panoramatikus tetőablak (32 000), különleges füstszínű üvegezés (3900), könnyűfém keréktárcsák (17 000), a volán alól távirányítható, CD-lejátszós rádió (24 000) és metállfényezés (12 000). Aláhúzva és összeszámolva 878 700 korona; akit ez az összeg holtra rémít, ne feledje, hogy a Xsara Picasso alapmodelljét 1,6-os benzinmotorral már 609 900 koronáért meg lehet vásárolni. A konkurenciától való különbözőség szándékát tükrözi az atipikus műszerfal is: nem a vezető előtt, hanem középen kapott helyet, a digitális sebességmérőt is beleértve. Okvetlenül meg kell dicsérni a remekül kézre álló sebességváltó kart, amelyet az új irányzatoknak megfelelően nem a padlóra, hanem eggyel magasabb szintre telepítettek.
A kétliteres turbódízel motor legnagyobb teljesítménye 90 LE (66 kW), 205 Nm-es csúcsnyomatékát pedig már percenként 1900 motorfordulaton eléri. Az ötfokozatú kézi váltóval kombinálva dinamikus, egyben takarékos autózást tesz lehetővé (maximális sebesség: 172 km/óra, 0–100 km/óra: 12,9 s, fogyasztás: 7,2/4,6/5,6 l/100 km). A kocsi menettulajdonságai – hála a nagy tengelytávnak – semmiben sem maradnak el egy hagyományos építésű limuziné mögött. Ja, és hogy el ne felejtsük: a Citroen Xsara Picasso alighanem a legszebb minivan, amelyet eddig kitaláltak. (vas)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.