Valljuk be: néhány évvel ezelőtt agyrémnek vagy rossz viccnek tartottunk volna egy Chevrolet Matiz névkombinációt. Mégis valósággá vált, mert a Daewoo európai modelljeit a General Motorsszal történő egyesülés után Chevroletre keresztelték. Köztük a legkisebb Matizt is, de itt a kontraszt valóban nagyon bántó volt.
Chevrolet Spark 1.0 SE Elite: Amerika, piciben
Külalak, besorolás
A méretek nem változtak, így természetesen a kategóriabeli hovatartozás sem. Ez azt jelenti, hogy a Chevrolet Spark olyan konkurensek életét igyekszik megkeseríteni, mint a Kia Picanto, a Hyundai Atos, a Fiat Panda, vagy a három kolíni ikertestvér (Citroe#n C1, Peugeot 107, Toyota Aygo). Ezek némelyikével szemben nagy előnye a buszos formából eredő tágasabb tér és az ötajtós karosszéria. A méretekkel ellentétben változott viszont a külalak, éspedig egyértelműen a Spark javára: az irányjelzőkkel egybeépített fényszórók sokkal szebbek a Matiz „palacsintáinál”, a kilincsek magasságában végigfutó diszkrét oldalperem pedig optikailag szélesebbnek és maszszívabbnak mutatja az autót. Talán a hátsó lámpák azok, ahol a Matiz lenne a nyerő, de ez már valóban ízlés dolga. Végezetül ismerjük el: az első sokkhatás elmúltával a Chevrolet tipikus keresztjét is kezdjük megszokni egy ilyen kategóriájú kocsi orrán…
Komfort, szereltség, térkínálat
Az utastérről készült képek három lényeges dolgot árulnak el: 1. Az elülső ülések miniautóhoz képest meglepően nagyok és határozott oldaltartást adnak, 2. Hátul kevés kompromisszummal is tisztességes lábtér alakítható ki, 3. A kocsi deklaráltan ötszemélyes, de hátul középen lehetőleg csak gyermeket utaztassunk. Belőle is a lehető legkisebbet. Szintén látni valamelyest, hogy az ülőlapok-üléstámlák előredöntésével csaknem vízszintes síkban folytatódik a csomagtér padlója. Ez a karoszszéria buszos kiképzésével együtt több mint háromnegyed köbméter maximális szállítókapacitást ad. Amit pedig nem látni, viszont annál jobban érezni: elöl-hátul magasan ülünk, s ez komfort- és biztonságérzetet nyújt egyszerre.
Szereltség? Egyszerűen elképesztő a választék: a Spark összesen 14 változatban kapható! Ez már egyértelműen a Chevrolet hozadéka, mint ahogy a biztonság és komfort eddiginél magasabb színvonala is. Elég, ha annyit mondunk, hogy az ABS 8, a légkondi 9 szinten alaptartozék. Tesztautónk SE Elite szereltsége a magasabb fokozatok egyike volt, amely kizárólag az egyliteres motorhoz jár. Értékesebb elemei: két frontlégzsák, szervokormány, négyhangszórós-CD-lejátszós rádió, elektromos elülső ablakemelők, távirányítású központi zár, állítható magasságú vezetőülés, valamint a már említett klímaberendezés. Szervo egyébként csak alapfokon nincs, a csúcsszerelt modell pedig már oldallégzsákokkal is fel van szerelve.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
A Spark gyakorlatilag átvette a Matiz két motorját, de míg a 0,8-as teljesítményét (38 kW/51 LE) változatlanul hagyták, az egyliteresből kipréseltek két és fél lóerőnyi többletet. Tesztkocsinkban ez az erőforrás dolgozott, és pontosan azt nyújtotta, amit várni lehetett tőle. Magától értetődő, hogy a 100 Nm alatti nyomaték már megkövetelte a gyakori váltást, de például „neccesnek” tűnő előzésekbe a legbravúrosabb váltókezelési technikával sem volt tanácsos belemennünk. Hogy mégsem éreztük kifejezetten gyöngének a motort, az annak volt köszönhető, hogy a) az autó önsúlya jóval kisebb, mint egy tonna, b) a gumik 155 mm profilszélességűek, és c) az a 65 és fél lóerő tulajdonképpen nem kevés. A nyolcszelepes aggregát fogyasztása is elfogadhatónak nevezhető, de a hengerűrtartalomra való tekintettel tényleg csak annak. Ami pedig a menettulajdonságokat illeti, a kanyarokban tudatosítanunk kellett, hogy magas a karosszériánk és kicsi a nyomtávunk, illetve hogy a viszonylag keskeny gumikon könnyebben kitörhet a kocsi fara. Ilyesmi viszont tényleg csak érzéktelen és hazárd vezetéskor fenyeget, normálisan autózva nem.
Zárszó helyett
Ötajtós karosszériájának, magas építésének és többféleképpen bővíthető csomagterének köszönhetően a Chevrolet Spark a legtágasabb, legkomfortosabb és legsokoldalúbb miniautók egyike. Egyliteres motorja véleményünk szerint a jobbik alternatíva, 51 lóerővel ma már komoly hátrányban vagyunk az utakon. Olcsónak viszont nem mernénk nevezni a „Szikrát”: mindössze 2 változata kerül 300 ezer koronánál kevesebbe, természetesen mindkettő a gyengébbik motorral. Az egyliteresek ára tesztkocsink 342 200 koronájáról indul, a csúcsszerelt változatoké mindkét motorral meghaladja a 375 ezer koronát. Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 995 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 48,5 kW (65,5 LE)/5400min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 91 Nm/4200min-1
Sebességváltó: ötfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 156 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 14,1 s
Menetkész tömeg: 850 kg
Méretek (h/sz/m): 3495/1495/1500 mm
A csomagtér űrtartalma: 170–845 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 7,2/4,7/5,6 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 35 l
Ár: 342 200 korona
Az alapmodell ára: 275 000 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.