BMW 5 2013: megújult a német kasszasiker

<p>München. A BMW nem egész négy év után modernizálja az egyik kasszasikernek számító járgányát, az ötös sorozatot. A ráncfelvarrás sok változást vagy meglepetést nem okozott. A megújult menedzserjárgány már korábban a felső tízezerbe tartozott, ettől az évtől még két fokkal feljebb lépett a ranglétrán.</p>

ÚJ SZÓ-TESZT

A márka München melletti kiállítótermeiben tartott sajtóbemutatón kiderült, hogy minden családtag kapott valami pluszt. Nagyrészt viszont technológiai újdonságokról van szó, a járgányok külseje érdemben nem változott. A bemutatón elárulták azt is, eddig hány darabot sikerült eladni világszerte a már fogalommá vált luxus bizniszautóból, az ötösből. A szám jelenleg 6,6 millió felett van, ami bámulatos eredmény.

A modellek (BMW-s terminológiával élve F10/F11/F07) népszerűsége főként az elmúlt években ugrott meg, hiszen a német márka előtt megnyílt a kínai piac, az USA-ban hatalmas népszerűségnek örvend a szedán, a Távol-Keleten a Gran Turismo, a németeknél a pedig inkább a Touring.

A figyelmes szemlélő kívülről is észrevesz enyhe változásokat, a jellegzetes orr-részen viszont alig módosítottak. Megújultak a belső lámpatestek, keskenyebbek lettek, s ha fizetnek érte, kizárólag LED izzókkal világítanak. Az új elülső lökhárító még közelebb hozta az ötöst a hármas sorozat megújult formájához. Az 5 GT átalakításánál leginkább a csomagtér áttervezését lehet díjazni, amely 450 literről kerek 500-ra tágult.

Az erőforrásoknál sem kell gyökeres változásokra számítani. A BMW bővítette az alap dízelmotor kínálatát 518d változatban a szedán és a kombi modelleknél. A kétliteres négyhengeres motor erőforrása 143 lóerő, s fogyasztása a gyári adatok szerint 4,5 liter 100 kilométeren. Növelte a nyolchengeres 550i teljesítményét, mégpedig 408-ról 450 lóerőre. A 2013/2014-es modellsorozat újdonsága, hogy a négykerék-meghajtású xDrive az 520d modellhez is megrendelhető.

A belső változásokkal a német gyártó természetesen halad a korral. Mindegyik modellben van Bluetooth-kapcsolat, USB-port, s az iDrive rendszer kontrollere már egérként is használható, aminek főként az interneten való böngészés során veszik majd hasznát. A rendszer természetesen e-maileket fogad és küld, hangvezérléssel is.

Már a BMW-nél is rájöttek, mennyire praktikus, ha a csomagtartó ajtaja egyetlen lábmozdulattal nyitható és csukható – bár kicsit meglepett, hogy a más márkáknál már létező rendszert olyan pompával mutatták be, mintha a BMW ötlete lett volna.

A München körüli menetpróbát egy Turismo modellel kezdtük, annak is a kisebbik, háromliteres benzines változatával. A szervezők külön emlékeztettek indulás előtt, hogy a német sztrádákon – néhány kivételtől eltekintve – nem ismerik a felső sebességkorlátozást, másrészt megkértek minket, hogy sztrádán kívül tartsuk be a sebességkorlátozást, mert a helyi rendőrség „tud rólunk és felkészült ránk”.

Ennek fényében alig vártuk, hogy kipróbáljuk a végsebességet, de amint felhajtottunk az autópályára, több kilométeres dugóba kerültünk. Sebaj, ezek a járgányok ilyen körülmények között is élvezhetők, ami a kényelmet illeti, körülbelül így képzelek el egy magánrepülőt vagy Abramovics valamelyik jachtját. Az első üléseket 17 féle irányban lehet állítani, a hátsó ülések tízcentis síkban tolhatók előre, s támlájuk is lehajtható. Ha ehhez párosítjuk az elülső ülések hátuljára szerelt TFT monitorokat, a luxus beteljesedett. Ilyen kényelemben bárhova képes lennék elutazni, különösebb cél nélkül.

Nagy előny, hogy vezetés közben a sofőr szeme előtt jelenik meg minden fontos információ a legkorszerűbb színes Head-Up kivetítőn, a jelzőtábláktól kezdve, a sebességen és a betáplált útvonalon várható letérőkön át egészen az előttünk haladó autótól való távolságig.

Később a szedánt is kipróbáltuk, ami a GT után más, de szintén ötcsillagos élményt kínál. 258 lóerejével simán végigszáguld a német sztrádákon 200 km/óra feletti tempóban is, hihetetlen csendben. A végsebességet egy 180 km/órával haladó autó miatt nem tudtuk kipróbálni, a korábban elért 225 km/óra is bámulatos tempó. A kombinált fogyasztásban az autó valamivel több mint öt litert kért el 100 kilométeren.

Ősztől egyébként az új ötösökben is elérhető lesz az úgynevezett Stauassistent rendszer, amit szó szerint „forgalmi dugó asszisztens” rendszerként lehetne lefordítani. Lényege, hogy kamerák és radarok segítségével figyeli az autók haladását a kocsisorban, ennek köszönhetően a vezetést – a kanyarodáson kívül – átveszi az elektronika; a járgány magától leáll vagy elindul, s nem tér ki a sávból.

Már csak egy nemzetközi egyezmény akadályozza azt, hogy kanyarodjon is magától, az autók ugyanis 20 másodpercnél tovább nem vezethetnek önállóan. Ez nem is annyira a biztonságért van, hanem azért, hogy a hatóságok nem tudnának ki ellen eljárást indítani, ha egy önvezérlésű autó balesetet okozna. Ám ha ilyen tempóban halad a technika, nem kizárt, rövidesen ezt a jogszabályt is módosítják. (dem)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?