A 3-as kupé mindig is afféle míves játékszer, aránylag megfizethető élvezeti cikk volt a bajor márka kínálatában – ne feledjük, hogy az 1-es sorozat érkeztéig ez volt a legkisebb és legolcsóbb BMW. Az új nemzedék azonban más. Egyebek között abban, hogy elment egészen a szupersportkocsik határáig.
BMW 335i Coupé: Vigyázat, függőséget okozhat!
Külalak, besorolás
A szedántól való különbözőség már elölnézetből feltűnik: keskenyebbek, sarkítottabbak a fényszórók, kisebbek és finomabb rajzolatúak a „vesék”, más tagolásúak az alsó légbeömlők. Az oldal- és hátulnézet pedig természetesen ég és föld: a kilincs magasságában futó perem itt sokkal markánsabb, a tető és a szélvédő gyönyörűen ereszkedő íve a legendás 850-est juttatja eszünkbe, a hátsó lámpák pedig kis túlzással feleakkora szélesek és kétszer olyan hosszúak, mint a limuzin „vízcseppjei”. Mindez alapáron 17 hüvelykes alufelniken és elöl 225/45, hátul 255/40-es abroncsokon gurul, de 19 hüvelykes tárcsák is rendelhetők az autóhoz – ugyanilyen széles, csak 35/30-as profilú gumikkal. Konkurensek? A márka rangját is figyelembe véve tulajdonképpen csak a Mercedes hasonlóan motorizált középkategóriás kupéját (CLK 350 – 272 LE) tudnánk megnevezni; egy szélesebb merítésbe a Peugeot 407 Coupé 3.0 (287 LE), esetleg a 335 lóerős Chrysler Crossfire SRT-6 férhetne még bele.
Komfort, szereltség, térkínálat
Egy kupéhoz 2 + 2-es üléskoncepció illik, itt sincs ez másként. Hogy ez mit jelent a gyakorlatban, jól illusztrálják a képek, mint ahogy azt is, hogy elöl csaknem kagylófotelekben ülünk. Mellesleg, miután helyet foglaltunk bennük és benyomtuk az indítókulcsot, egy kar hátulról udvariasan előretolja a kétajtós kupékban nehezen elérhető biztonsági öveket… A bőrbevonatú sportkormány elképesztően kézre áll, a volán körüli kezelőszervek – beleértve a váltó „lepkeszárnyait” is – szintén, azt pedig eskü alatt fogadtuk meg, hogy az egytárcsás-sokmenüs i-Drive rendszert most kivételesen nem fogjuk szidni. Helyette inkább elmondjuk, hogy tesztautónkat a 786 ezer (!!!) korona értékű opciós szereltség tette még attraktívabbá, mert olyan tételeket tartalmazott, mint az aktív kormánymű, az elülső és hátsó parkolószenzorok, a tv-készülék, a Professional navigációs rendszer, a Bluetooth telefon-előszerelés vagy a 13 hangszórón keresztül muzsikáló LOGIC7 hi-fi berendezés. A hatfokozatú automata váltó szintén e csomag része volt, alapáron ugyancsak hatfokozatú kézit kap a vásárló. S bár olyasmiket egy kupénál nincs nagy értelme firtatni, mint a koffer mérete-hozzáférhetősége, itt azért el kell mondani, hogy a 430 liter nagyon jó értéknek számít. Mi több, akár síalagúttal is bővíthető, bár ez szintén opció.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Bluetooth ide, tizenhárom hangszóró amoda, végre arról beszélhetünk, amiről igazán érdemes! Miután elektromosan „testre szabtuk” a vezetőülést, és megnyomtuk a START/STOP gombot, alapjáraton is lúdbőröztető hang morajlott fel a dupla kipufogóból. A két turbófeltöltővel (!) megizmosított háromliteres, közvetlen befecskendezéses gépészeti remekmű muzsikája ez, ami sejtetni engedi, mi vár ránk az elkövetkezendő percekben. „D” állásba lökjük a váltókart – és szándékosan nem adunk padlógázt, mert tudunk még valami fontosat erről a motorról. Éspedig azt, hogy forgatónyomatékának 400 Nm-es csúcsértékét a dupla turbónak köszönhetően 1300 és 5000 fordulat között tartja!!! Ez a rugalmasság nemhogy a benzin-, hanem a dízelmotorok között is példa nélküli, és ennek köszönhetően félgázon is valami iszonyú erő lódít neki az útnak. A hihetetlenül gyors ZF automata váltó ilyenkor 3-4 ezer motorfordulaton kapcsol, de a rettentő nyomaték így is az ülésbe présel bennünket. Lenyűgöző érzés gyakorlatilag takarékon járó motorral így gyorsulni – és tudni, hogy még mindig hátravan valami. Az a bizonyos padlógáz, amitől az eddig „csak” nagyon erős autó egyszerűen bestiává válik. A motor felbőg, a váltó szemvillanásnyi idő alatt visszaugrik akár két fokozatot is – és innentől kezdve már nem a 400 newtonmétert, hanem a 306 lóerőt érezzük és élvezzük. Közben elszórakoznánk a kézi váltással, ha néhány próbálkozás után nem jönnénk rá, hogy az automata jobban teszi a dolgát. Az első komolyabb kanyarban azt is megtapasztaljuk, hogy az intelligens menetszabályozó rendszer nem bénít le fölöslegesen, hanem csak akkor lép közbe, amikor már tényleg repülne a far; az aktív kormánymű pedig ha kell, önműködő iránykorrekcióval segít be ilyenkor. Mindennek köszönhetően már az első kilométerek után valami hihetetlenül kézben érezzük az egész autót – szinte összeolvadunk vele, mintha végtagjaink szerves meghosszabbítása lenne. Sokkal több ez, mint pusztán a nyers erő és a sebesség demonstrációja; az autó a csupa nagybetűs VEZETÉS teljes, tökéletes élményét adja.
Zárszó helyett
Ha a BMW 3 Coupé korábban élvezeti cikk volt, legújabb kiadásában és 306 lóerős csúcsmotorjával már egyfajta kábítószer, amely rövid ideig tartó használat után is függőséget okozhat.
Prózaibb stílusban kifejezve pedig a 21. századi autógyártás egyik legjobb produktuma, és kész. A maga műfajában mindenképpen. Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 2979 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 225 kW (306 LE)/5800min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 400 Nm/1300–5000min-1
Sebességváltó: hatfokozatú automata
Legnagyobb sebesség: 250 km/óra*
Gyorsulás 0–100 km/óra: 5,7 s
Menetkész tömeg: 1520 kg
Méretek (h/sz/m): 4580x1782x1375 mm
A csomagtér űrtartalma: 430 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 13,8/7/9,5 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 63 l
Ár: 1 650 600 korona
A tesztelt kocsi ára: 2 436 200 korona
*leszabályozva
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.