Pozsony. Pár napunk maradt annak az eldöntésére, hogy a 2006-ra szóló kötelező gépjármű-felelősségbiztosításunkat az eddigi biztosítónknál kötjük-e meg, vagy új társaságot választunk. A biztosítók idén sem könnyítették meg a dolgunkat, hiszen a pontos díjat évről-évre több paraméter figyelembe vételével számíthatjuk ki.
Biztosítóváltás előtt
Van azonban néhány olyan kritérium, amit szinte az összes biztosító betart. A társaságok többsége így jövőre 40 millió koronáig állja a kárt. Eddig a határ sérülés esetén a biztosítók ügyfelei számára 19 millió korona volt, más személyek számára vagy a vagyoni károkra legfeljebb 5 millió koronát adtak. Ha például a most megkötött biztosítás szerint Ausztriában egy busszal ütköznénk és 10 millió koronás kárt okoznánk, a biztosító az egész összeget állja. Ha minderre idén került volna sor, a biztosító 5 millió koronát követelne tőlünk.
Ezúttal a legnagyobb összeget a fiatal városi gépkocsi-tulajdonosok fizetik ki a biztosításért. A 24 évnél fiatalabbak számára drágábban kínálja a szolgáltatásait a Wüstenrot és a ČSOB, az Uniqa esetében pedig a 30, a Generalinál pedig a 33 éven aluliak számíthatnak magasabb díjakra. Jelentős eltérések vannak az egyes régiók között is. Ez esetben a nagyobb városokban lakók számíthatnak magasabb árakra. Két biztosító, az Allianz és a Wüstenrot figyelembe veszi a kocsitulajdonosok nemét is, vagyis a nőknek alacsonyabb árat kínál, mint a férfiaknak. A Wüstenrotnál például egy 25 éves nő akár 2 ezer koronával alacsonyabb összegért köthet biztosítást, mint egy 23 éves férfi. Mindezt a társaság azzal magyarázza, hogy a nők 10 százalékkal kevesebb balesetet okoznak, mint a férfiak.
Ha el szeretnénk dönteni, hogy maradunk a régi biztosítónknál vagy újra váltunk, először is a mostani társaságunk ajánlatát kellene megtudnunk, hiszen a régi ügyfeleknek az összes biztosító nyújt valamilyen kedvezményt. Csak akkor éri meg váltanunk, ha ehhez képest kedvezőbb ajánlatra akadunk. Sok időnk ugyanakkor már nem marad a gondolkodásra, hiszen azok, akiknek az idei évre meg van kötve a kötelező biztosításuk, legkésőbb a jövő hét szombatig, vagyis november 19-ig bonthatják fel írásban vagy személyesen a biztosítóval kötött szerződést. Ha ezt eddig a dátumig nem tesszük meg, akkor az elkövetkező évre automatikusan a jelenlegi biztosítónknál maradunk. Ha levélben mondunk fel, akkor ebben fel kell tüntetnünk a személyes adatainkat (név, lakcím, a biztosító neve, a szerződés száma). Külön fel kell kérnünk a biztosítót, hogy állítsa ki számunkra az igazolást arról, hogy okoztunk-e vagy sem balesetet. Ennek az igazolásnak a kiadása a biztosítók törvényben rögzített kötelessége. A következő biztosítónk ugyanis ez alapján számíthatja ki, hogy jogosultak vagyunk-e kedvezményekre.
A felmondást és a kérvényt ajánlott levélben kellene elküldenünk a társaság központjába vagy valamelyik fiókjába, a biztosító így később nem hivatkozhat arra, hogy nem kapta meg a levelet. A biztosítók fiókjaiban kérhetünk azonban egy külön erre a célra szolgáló formanyomtatványt is.
Könnyítésül az alábbiakban szlovákul közüljük a formaszöveget. (Vec: Výpoveď poistnej zmluvy číslo 123456789, V súlade s ustanovením paragrafu 800 ods. 1 Občianskeho zákonníka žiadam o výpoveď poistnej zmluvy o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla dňom 31. decembra 2005. Zároveň žiadam o zaslanie dokladu o škodovom priebehu poisteného vozidla za predchádzajúce obdobie na uvedenú kontaktnú adresu.).
A levelet természetesen alá kell írnunk, és a borítékra a mi címünket is fel kell tüntetni. Hogy a felmondás érvényes legyen, november 19-én a levélnek már a biztosítóban kell lennie.
Ez esetben ugyanis nem elég, ha a postától van igazolásunk arról, hogy ezen a napon feladtuk a levelet. Épp ezért a feladással nem szabadna késlekednünk. Az új szerződés megkötését ezt követően mindenképp úgy kell elvégeznünk, hogy az 2006. január 1-jén hatályba is lépjen, mert ellenkező esetben biztosítási fedezet nélkül maradhatunk. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.