Előrebocsátjuk: a biztonságos követési távolság olyan fogalom – érték? mennyiség? nagyságrend? –, amelyet nehezen lehet pontosan meghatározni.
Biztonságos követési távolság? Számoljuk ki!
Előrebocsátjuk: a biztonságos követési távolság olyan fogalom – érték? mennyiség? nagyságrend? –, amelyet nehezen lehet pontosan meghatározni. Az érvényes közlekedési szabályzat megfelelő paragrafusa is csak ennyit mond róla: „A vezető az előtte haladó jármű mögött olyan követési távolságot köteles betartani, hogy járműve menetsebességét idejében csökkenthesse, esetleg járművét idejében megállíthassa, ha az előtte haladó jármű csökkenti sebességét vagy megáll.” Igen ám, de más ez a távolság városi forgalomban araszolva, megint más autópályán 130 km/órás sebességnél, nem is beszélve az útfelület minőségéről, állapotáról és az időjárási viszonyokról. Közelítő megállapítására azonban létezik egy egyszerű módszer, amelyet – univerzális matematikai képlet híján – az egész világon ajánlanak az autósoknak. E módszer lényege: várjuk meg, amíg az előttünk haladó jármű elhalad valamilyen jól azonosítható mozdulatlan objektum (közlekedési tábla, kilométerkő, sztrádatelefon vagy hasonló) mellett, és abban a pillanatban kezdjünk számolni. A nullával kezdjük, és törekedjünk másodperces intervallumokra. Ha kocsink 2 másodpercnél rövidebb idő alatt ér oda ahhoz a ponthoz, nem tartunk biztonságos követési távolságot. Ez a módszer városban, országúton és autópályán egyaránt mérvadónak tekinthető a követési távolság megítélésében, de csak száraz, jó minőségű úttesten és kifogástalan látási viszonyok között. Vizes úton inkább 3, havas, jeges útfelületen 4-5 másodperccel számoljunk, ködben és sötétben pedig inkább csak az előttük haladó járművekre koncentráljunk... (pzkn)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.