„Ami hiba elkövethető, azt előbb utóbb akkor is elkövetik, ha lehetetlennek tűnik” – mondja Murphy. Az autósoknál ilyen, látszólag elkövethetetlen hibának tűnik a más fajtájú üzemanyag tankolása.
Benzint tankoltunk gázolaj helyett. Mi a teendő?
Nos, ha már az első másodpercekben észbe kapunk, próbáljuk egy gyors fejszámolással megállapítani, hogy a tankolt benzin menynyisége meghaladja-e a tartályban lévő gázolaj kb. negyedrészét. Ha például 80 literes a tankunk, és az óra a tankolás előtt 1/4-et – tehát mintegy 20 litert – mutatott, ez maximum 5 liter benzint jelent. Ilyenkor viszonylag egyszerű a dolgunk: vásárolunk a benzinkútnál a gázolaj kenési tulajdonságait javító adalékot, és azt az előírtnál kb. ötször nagyobb arányban hozzáöntjük a tartályban lévő keverék üzemanyaghoz. Az arányt természetesen szintén az üzemanyag becsült mennyisége alapján számítjuk ki. Tudnunk kell ugyanis, hogy a benzin elsősorban a gázolaj kenőképességét rontja jelentős mértékben, ezért tönkreteheti az erre a kenésre (is) épített befecskendező szivattyút.
Ha telicsapoltuk a tartályt, természetesen rosszabb a helyzet, de a legnagyobb veszély – a motor fontos szerkezeti elemeinek tönkremenetele – ilyenkor is elkerülhető. Az első és legfontosabb szabály: NE INDĺTSUNK. Ekkor ugyanis néhány perc alatt elhasználnánk a csövekben és a szivatytyúban lévő „rendes” üzemanyagot, amely – mintegy ütközőzónaként – megakadályozza, hogy a benzin bejusson a motor közvetlen üzemanyag-hálózatába. Maga a teendő pedig igen egyszerű és magától értetődő: ki kell engednünk, illetve szivattyúznunk a benzint. Ez önerőből természetesen szóba sem jöhet, ezért – ha van ilyen – hívjuk fel márkánk segélyszolgálatát (asistenčná služba). Ők aztán, műszaki lehetőségeiktől függően vagy a munkát elvégezni képes szervizkocsit, vagy nagyobb valószínűséggel vontatót küldenek a helyszínre, amely bevontat a legközelebbi autószervizbe. Ha régebbi autóval történt az eset – vagy olyan márkájúval, amelynek nincs telefonos segélyszolgálata –, a benzinkútnál kérdezzük meg egy vontatószolgálat (odťahová služba) telefonszámát, és hívjuk ki őket. A legeslegrosszabb esetben pedig – amikor elindultunk a roszszul megtankolt autóval – csak annyit tehetünk, hogy a motorházból érkező legkisebb szokatlan hangra, vagy a jármű legapróbb „dadogására”, rángatózó járására AZONNAL leállítjuk a motort. Utána: telefon, vontató, autószerviz, és közben erős fogadkozás, hogy ilyen szarvashibát többé soha nem követünk el…
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.