Az autógyártók arra törekednek, hogy a sofőröknek a lehető legnagyobb mértékben megkönnyítsék az életét. Sajnos a technika vívmányai néha tragédiákhoz vezethetnek.
Az amerikaiak szerint életveszélyes lehet az autók kulcs nélküli rendszere
Az autógyártók arra törekednek, hogy a sofőröknek a lehető legnagyobb mértékben megkönnyítsék az életét. Sajnos a technika vívmányai néha tragédiákhoz vezethetnek. Ezt igazolták néhány hete az autonóm gépkocsik, az amerikaiak szerint újabban a kulcs nélküli rendszerek sem a legbizton- ságosabbak az autókban.
Ahhoz, hogy bejussunk az autónkba, először ki kell nyitni az ajtót, rendszerint a távvezérlésű központi zárral, a kulcson található gomb segítségével.
A kulcsra korábban nemcsak az autónyitáshoz, de az autó elindításához is szükségünk volt, a legmodernebb autókban viszont már elég a kulcsokat a táskánkban hordani ahhoz, hogy elinduljunk az autóval.
Legmodernebb rendszer
A kulcs nélküli nyitás és indítás rendszere ugyanúgy működik, mint a távirányítós központi zár, csak azzal a különbséggel, hogy a rendszer a vezető beavatkozása nélkül adja le és fogadja és az ajtózárak oldásához szükséges kódsorozatot. Ha nálunk van a kulcs, elég megfogni a kilincset, a mozgásérzékelő azonnal utasítást ad az ajtó kinyitásához. A motor indításához ugyanúgy elég megnyomni egy gombot, amelyen a leggyakrabban a Start/Stop felirat látható.
Ez a rendszert elsőként a Mercedes-Benz alkalmazta az 1997-ben bemutatott CLK (W208) kupéban. Ebben az esetben csak az ajtók nyitásához és záráshoz nem kellett kulcs, a motor elindításához már igen.
Halálesetek?
Közismert, hogy az Amerikai Egyesült Államokban gyakorlatilag minden egészségkárosodásért lehet pert kezdeményezni, a sértettek nagy eséllyel pályáznak arra, hogy jelentős kártérítés kifizetéséről döntenek a bíróságok. Nem véletlenül van az éttermekben a papír kávésbögrékre ráírva a „Vigyázz, forró, sérülést okozhat” felirat. Újabban viszont úgy tűnik, hogy az USA-ban a kulcs nélküli rendszereket tartalmazó gépkocsikra is valamiféle figyelmeztetést kell majd feltüntetni.
Például a New York Times szerint 2016-ban ez a rendszer 28 ember halálát okozta, 45 személynek pedig közvetve ez a technika okozott sérüléseket. Az áldozatok rendszerint elfelejtették kikapcsolni a motort garázsban, miután hazaértek. Leparkoltak az autójukkal, a kulcsot az autóban hagyták, kiszálltak, a kipufogógáz pedig lassan a ház ventilációján keresztül minden szobába eljutott, az illető pedig éjszaka alvás közben megfulladt.
Halk figyelmeztetés
Hogy lehet megfeledkezni a motor kikapcsolásáról? Ez rendszerint az idősebb sofőröket érinti, akik életük során a motor klasszikus indításához és kikapcsolásához szoktak. A másik ok lehet, hogy a legmodernebb motorok olyannyira halkak, hogy a sofőr egyszerűen nem hallja, s nem is veszi észre, hogy nincs kikapcsolva. Miért nem figyelmeztet az autó a motorra? Figyelmeztet. Ha úgy szállunk ki az autóból, hogy a kulcs a zsebünkben van s mi nem kapcsoltuk ki a motort, a rendszer elkezd sípolni. Ez a hang viszont aránylag halk, s ha becsapjuk az ajtót, már alig hallani, egy idő után ráadásul kikapcsol.
A New York Times információi szerint az amerikai autógyártók fejlesztőinek szövetsége már hét évvel ezelőtt figyelmeztetett, hogy az autókba sokkal hangosabb vészjelzést kellene szerelni arra az esetre, hogy a sofőr elfelejti kikapcsolni a motort. Kilátásba helyeztek egy olyan szoftver kifejlesztését, amely önállóan kikapcsolná a motort olyankor, amikor a hosszabb ideig nem érzékeli a kulcsot az utastérben. Egyelőre kérdéses, hogy világszerte alkalmazott megoldás lesz-e a motorok automatikus kikapcsolása, vagy sem.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.