<p>Pozsony. Agresszivitás, figyelmetlenség, telefonálás vezetés közben vagy épp ittas vezetés – ezek a tényezők járulnak hozzá a leginkább a súlyos kimenetelű közúti balesetekhez. Az összetört autók miatt gyakran több kilométeres kocsisorok alakulnak ki a veszélyes útszakaszokon. Szlovákiában is számos olyan út van, ahol a megszokottnál jóval több ember veszíti életét balesetek során.</p>
Agresszív sofőrök miatt sok a halálszakasz
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
„A baleseti statisztikákból egyértelműen kitűnik, hogy a sofőrök a karambolok többségét tudatosan okozták. Nem létezik, hogy egy sofőr nem tudja, hogy jelentősen túllépte a megengedett sebességet” – magyarázta érdeklődésünkre Karol Takáč közlekedésbiztonsági szakértő, aki szerint a közúti forgalom legveszélyesebb és legkevésbé kiszámítható résztvevői az agresszív sofőrök. Tovább rontja a helyzetet, hogy bár az országban évről évre egyre több a gépjármű, mégsincs kiépítve az autópályák hálózata, rengeteg út rossz állapotban van és túlterhelt. „Egyes sofőrök ráadásul versenynek tekintik a gépkocsi vezetését. Mindegy hova mennek, a legfontosabb számukra, hogy a lehető leggyorsabban odaérjenek” – tette hozzá a szakértő.
Halálszakaszok
Tavaly 559 ember vesztette életét közúti balesetek során. Az ország egyik legveszélyesebb útszakasza Aranyosmarót és Beladice között található, 2003 óta közel 1600 tragikus közúti baleset történt itt. A mentők és rendőrök egyetértenek, a helyzeten már csak az R1-es gyorsforgalmi út megépítése segíthet, erre viszont csak 2010 után kerül sor. A Nyitrát Aranyosmaróttal összekötő útszakaszt a mentősök is nagyon jól ismerik, elmondásuk szerint a helyzet évről évre rosszabb. „Naponta három–négy baleset történik itt. Gyakran már nem tudunk segíteni, sok a tragikus kimenetelű karambol” – nyilatkozta Róbert Ambra, az aranyosmaróti mentőszolgálat főnöke tavaly novemberben, az útszakasz áldozatairól való megemlékezésen.
Hosszú kocsisorok
„Rendkívül sok balesetre télen és tavasszal kerül sor, amikor az útra gyakran sziklák esnek, vagy egy éles kanyar mögött földcsuszamlás torlaszolja el az út egyik sávját, s ezt a sofőr csak az utolsó pillanatban veszi észre” – vélekedik a közlekedésbiztonsággal foglalkozó Stella Centrum egyik alkalmazottja.
Az autópályákon történt balesetek miatt nem egyszer több kilométeres kocsisorok alakulnak ki, melyek úgyszintén lassítják a forgalmat. A Pozsonyt Nagyszombattal összekötő autópályán gyakorlatilag napirenden vannak a koccanások és a súlyosabb balesetek. A téli hónapokban a hegyi átjárókon vannak gondok a közlekedésbiztonsággal, a lengyel és a magyar kamionsofőrök nem tartják be a forgalomkorlátozásokat, gyakran karamboloznak vagy felborulnak, aminek következtében több órára is le kell zárni az utakat és el kell terelni a forgalmat.
Nyáron, július második hetétől augusztus végéig nyugodtabb a helyzet az ország útjain. A forgalom csak a hétvégéken, a szabadságokról hazautazó vagy nyaralásra induló emberek miatt szokott sűrűbbé válni.
Elgondolkodtató tény az is, hogy sokan túlélnék a balesetet, ha bekapcsolnák a biztonsági övet. A közúti közlekedésről szóló törvény szerint a gépkocsi minden utasának kötelező biztonsági övet használnia. Ha az ülésen van öv, akkor be kell kapcsolni – kivételt csupán olyan régi gyártású autók képeznek, melyek hátsó üléseihez még nem szereltek övet. Az óvintézkedés a terhes nőkre is érvényes, még ha kényelmetlen is bekapcsolniuk az övet. Csak azok a kismamák utazhatnak vagy vezethetnek öv nélkül, akik igazolják, hogy használata egészségi problémát okoz. Egy esetleges közúti ellenőrzés során kötelesek megmutatni a rendőrnek az orvosi igazolást. Szakértők szerint akkor is fontos az öv használata, ha valaki kis sebességgel közlekedik. A légzsák ugyanis enyhébb koccanáskor is aktiválódhat, és ha az utas ilyenkor nincs bekötve, teste abban a pillanatban csapódik neki a műszerfalnak, amikor a légzsák nagy sebességgel felfúvódik – ez akár halálos sérüléseket is okozhat. (dem, s)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.