A márkaszerviz jótállási idő alatt sem kötelező

A kocsivásárlás után azonnal előtérbe kerül az autótulajdonos újabb dilemmája: márkaszervizbe hordjam-e a kocsimat, vagy sem? A hiedelmekkel ellentétben ugyanis a márkaszerviz még a jótállási idő alatt sem kötelező; éppen „csak” ajánlott, mert számos előnye van.

A kocsivásárlás után azonnal előtérbe kerül az autótulajdonos újabb dilemmája: márkaszervizbe hordjam-e a kocsimat, vagy sem? A hiedelmekkel ellentétben ugyanis a márkaszerviz még a jótállási idő alatt sem kötelező; éppen „csak” ajánlott, mert számos előnye van. Ilyen a legigényesebb munkák szakszerű elvégzését is garantáló felszereltség, vagy a szintén garantáltan eredeti cserealkatrészek. Hátránya, hogy – drága. Gyakorlatilag mindez fordított előjellel érvényes egy nem szakosodott autószervizre vagy kisebb szerelőműhelyre: nem minden munkához és kocsihoz van megfelelő felszereltsége, nem mindig eredeti cserealkatrészekkel dolgozik, viszont jóval olcsóbb. Egy átlagos kompakt kiskocsi (Škoda Fabia, SEAT Ibiza, Toyota Yaris stb.) elülső és hátsó fékbetét-cseréinek árai között például nagyságrendileg 2500–4500 koronás különbség is lehet a márkaszerviz hátrányára. Ezért megpróbáljuk összefoglalni azokat az eseteket – már csak azért is, mert ilyenekből van kevesebb –, amikor a várható költségekre való tekintet nélkül valóban tanácsos márkaszervizbe vinni az autót. Ilyenek lehetnek:

az elektronikus vezérlőrendszerrel összefüggő motorhibák, amelyek felderítéséhez és eltávolításához számítógépes diagnosztikára van szükség;

az elektronikus menetszabályozó rendszerek (ABS, ESP, TCS) hibája;

a klímaberendezés vagy a fedélzeti számítógép meghibásodása;

igényesebb karosszérialakatos-munkák, amelyek szakszerűtlen elvégzésekor megváltozhatnak a kocsi bizonyos gyári beállítási értékei;

nagyobb volumenű felszíni karosszériamunkák (festés, fényezés), ahol a szakszerűtlen munka a kocsiszekrényre adott garancia elveszítésével járhat.

Gyakorlatilag az összes többi munkát – olaj-, gumi-, fékbetét- vagy kipufogócsere, a hűtőfolyadék cseréje, a lengéscsillapítók ellenőrzése/cseréje, a fényszórók beállítása, a futómű geometriájának mérése és beállítása – más autószervizben is elvégezhető. A jótállás megmaradásának feltétele viszont, hogy e munkák elvégzésének tényét bejegyezzék a kocsi szervizkönyvébe, jegyzőkönyvet kapjunk arról, amiről kell (pl. a geometria-beállításról), a kapott számla pedig külön tartalmazza a munkadíjat és a felhasznált alkatrészek fajtáit, illetve árát. A jótállási idő letelte után pedig már valóban semmilyen korlátozással nincs megkötve a kezünk: egyszerűen bárhová vihetjük az autót, ahol garanciát látunk az adott hiba megbízható eltávolítására. (s-yu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?