A BMW 5,8 milliárd eurós tiszta hasznának titka

<p>München. Abszolút rekord a BMW tavalyi tiszta haszna, konkrétan az 5,8 milliárd euró. S bár a társaság bízik benne, hogy az idei év még sikeresebb lesz, mint 2014 volt, a gazdasági eredmények ismertetése után Münchenben enyhén csökkent a konszern értéke a tőzsdén – igaz, csak ideiglenesen.</p><p>A BMW bombasztikus eredményei és merész tervei úgy tűnik, nem győzték meg a piacot, a sajtótájékoztatón is érezhető volt a visszafogott optimizmus.</p>

DEMECS PÉTER

A BMW a világ legsikeresebb autómárkája, a BMW-t, a Minit és a Rolls-Royce-t is tömörítő konszern rendelkezik a legjobb eladási mutatókkal, legtöbb alkalmazottal és legmodernebb gyárakkal. A múlt héten Münchenben, a gyár központjában bemutatott gazdasági eredmények, illetve a jövőbeli víziók is arról tanúskodnak, hogy a BMW ismét le akarja körözni két legnagyobb konkurensét, a szintén német Audit és a Mercedes-Benzt.

Távozó nagyfőnök

A konszern leköszönő főnöke, Norbert Reithofer abban bízik, hogy a siker titka a tervezett újdonságokban, az új modellekben rejlik. Reithofer egyébként közel kilenc évet töltött ebben a funkcióban, ezalatt 40 százalékkal nőttek az eladási mutatók, a társaság bevétele még nagyobb mértékben emelkedett, a haszon pedig megkétszereződött.

A konszern új igazgatójának legfontosabb feladata az lesz, hogy megőrizze ezt a gazdasági növekedést. Reithofer szerint a konszern célkitűzése egyértelmű: világelső maradni, s megőrizni a nyereséget. Utódja, Harald Krüger, aki jelenleg a gyártásért felel az igazgatótanácsban, az új posztját március 14-én fogja átvenni.

S mit jelent az, ha egy prémiummárka világelső? Nézzük a számokat: a társaság forgalma elérte a 80,4 milliárd eurót, ami 5,7 százalékkal több, mint 2013-ban. A tiszta haszon kilenc százalékkal emelkedett, elérve a hihetetlennek tűnő 5,8 milliárd eurót. A BMW 99 éves történelme során eddig egyszer sem könyvelt el ilyen magas összeget tiszta haszonként. A legyártott autók száma is rekordnak számít, hiszen először sikerült túllépni a kétmillió gépjárművet. Ez például a Škoda termelésének a duplája, a BMW pusztán autóeladásból származó bevétele pedig hatszorosa annak, amit a cseh márka elkönyvelhetett.

Ha megnézzük a konszern gyártási eredményeit, akkor kiderül, hogy tavaly világszerte 1,8 millió BMW-t, több mint 302 ezer Minit, 123 ezer motorkerékpárt és 4063 Rolls-Royce luxusgépjárművet adtak el. Némi visszaesést csak a konszern tulajdonában levő brit Mini könyvelte, eladásai éves szinten 0,9 százalékkal csökkentek.

A BMW az elektromos meghajtású gépkocsik eladásában is abszolút úttörő, viszont meglepő, hogy nem a hazai német piacon. Az i3 és i8 modelljeiből összesen 17 800 darabot adtak el, az i3 egyébként eladásának első évében a világ harmadik legvásároltabb autója lett. Az amerikai napsütötte Kaliforniában 6000 i3 kelt el, Norvégiában pedig 2000, ami annyit jelent, hogy az ott eladott BMW modellek 22 százaléka volt elektromobil. Viszont még ennél is érdekesebb, hogy a hazai német piacon csak 2100 vásárló döntött az elektromos i3 mellett. A „csak” ebben az esetben azért fontos, mert ez a 2100 a BMW teljes, Németországban lebonyolított eladásainak nem egész egy százalékát teszi ki.

Itt pedig felmerül egy másik kérdés: miért nem megy olyan jól az elektromobilok eladása a gazdag Németországban? Bármennyire is furcsán hangzik, pontosan azért, amiért Szlovákiában. „A törvények nem kedveznek az elektromos gépkocsik eladásának” – mondta Reithofer. Véleménye szerint hiába beszél Angela Merkel kancellár arról, hogy 2020-ban egymillió regisztrált elektromobilt szeretne látni az országban, míg a kormány nem motiválja különböző adókedvezményekkel vagy más kivételekkel az embereket, az elektromos autók eladása csak nagyon lassan fog beindulni. „Nézzük meg Olaszországot, ott nem hogy törvények nincsenek, de infrastruktúra sincs kialakítva az elektromobilok használatára, ezért ez a piac ebből a szempontból teljesen érdektelen számunkra. Németországban a töltőállomások hálózata megvan, viszont hiányoznak a motiváló intézkedések” – panaszkodott a BMW főnöke. Emlékeztetett, hogy Norvégiában az elektromos meghajtású modellek után nem kell regisztrációs díjat fizetni, ilyen autókkal ingyenesen lehet használni az autópályákat, a sofőrök pedig városokban a buszoknak kijelölt sávokban is vezethetnek.

Reithofer kijelentését kiegészíteném azzal, hogy ebből a szempontból Szlovákia körülbelül olyan helyzetben van, mint Olaszország. Kevés a töltőállomás, teljes az érdektelenség a kormány részéről és kicsi a választék az elektromobilok terén. Például a BMW-nek még hosszú távú terveiben sem szerepel az, mikortól kezdhetnék nálunk árulni az i3-modellt. Csehországban és Magyarországon már árulják.

A hazai piacon tapasztalt nehézségek ellenére is a BMW az elektromobilokban látja a jövőt. Fokozatosan összes modelljét elektronizálja.

Mi újat kínál idén

a BMW?

2015-ben 15 új modellt vagy ráncfelvarrásos autót akar a piacra dobni, ezen kívül öt vadonatúj BMW motorkerékpár is bemutatás előtt áll. A márciusi genfi autószalonon volt a világpremierje a BMW 2 Gran Tourernek, a márka első hétüléses modelljének. Ettől a hónaptól lehet megvásárolni a felújított egyes sorozatot is, melynek 116d változata csupán 3,4 liter üzemanyagot használ el 100 kilométeren.

A hatos sorozatból az elmúlt négy évben több mint 86 ezer kelt el világszerte, jelenleg felújították a Convertible, a Coupé, a Gran Coupé illetve az M változatait. Az M sorozatok egyébként minden eddiginél nagyobb sikert könyveltek el, tavaly több mint 45 ezer ember választott M vagy M Performance modellt. Tavasszal kezdik az X5 M és az X6 M árusítását.

Idén mutatják be az új Mini Clubmant, de ami mindennél fontosabb, nem kizárt, hogy az új, elektromos meghajtású Minit is, bár erről a projektről többet Münchenben nem sikerült megtudnom.

Kelet-Európa most

nem aktuális

Az új modellekhez és modellfrissítésekhez új gyárak kellenek, a BMW ezért eurók millióit költi a gyárkapacitások növelésére a legfontosabbnak számító hazai, amerikai és kínai piacon. Legújabb gyárát csak tavaly októberben nyitotta meg a brazíliai Araquari városban. A következő gyár, amely évi 150 000 autó legyártására lesz alkalmas már épül Mexikóban, s 2019-ben nyitja meg kapuit. Ugyanúgy növelni fogják a termelést az egyre fontosabbnak mutatkozó kínai piacon, konkrétan Shenyang városában található gyárban. Az Amerikai Egyesült Államokban található Spartanburg gyár megnyitásának 20. évfordulóját pedig azzal ünnepli meg a BMW, hogy a gyár kapacitását évi 450 000 autóra növeli.

Már csak az kár, hogy a BMW Kelet-Európában nem terjeszkedik és nem is fog. A korábban megjelent híreszteléseket, melyek szerint a BMW komoly szlovákiai beruházásra készült az országban, tévinformációnak nevezte a cég vezetése.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?