A világ egyik legnagyobb konszernje, amely évente több mint tízmillió autót gyárt.
10 dolog, amit (lehet) mindeddig nem is sejtett a japán Toyotáról
A világ egyik legnagyobb konszernje, amely évente több mint tízmillió autót gyárt. A Toyota egyebek mellett úttörőnek számít a hibrid meghajtás terén, ám van néhány dolog, amelyet csak kevesen tudnak a márkáról.
Az egyik legismertebb márkáról oldalakat lehetne teleírni, kétség nem fér hozzá, hogy az alternatív meghajtás terén nemcsak a világon, hanem Szlovákiában is élvonalbeli játékosnak számít.
1. A szövéstől a motorokig
A társaságot 1924-ben alapította Sakicsi Toyoda, aki abban az időben automatizált szövőgépek gyártásával foglalkozott. 1929-ben eladta a Britom márkára bejegyzett patentet. Az üzletből származó bevételből alapította meg fiával, Kiicsiro Toyodával az autóipari céget. Az első, AA modell gyártását 1936-ban indították el. A karosszéria az akkoriban szokatlanul modern Chrysler Airflow modellre emlékeztetett, a gépkocsit a Toyota gyártotta hathengeres erőforrás hajtotta.
A cég eredeti neve egyébként Toyoda volt. A névváltoztatásnak három oka is volt: egyrészt Toyoda Kiicsiró ezzel el akarta választani a magánéletét az üzleti ügyeitől, másrészt úgy vélte, hogy a Toyota nevet könnyebben ejtik ki a külföldiek, mint a Toyodát, harmadrészt pedig a Toyota nevet katakanákkal éppen nyolc vonással lehet leírni, ez pedig a japánok szerencseszáma. A katakanás logót az autók nevében már nem csak a cég felirataiban használják, Kínában a mai napig népszerű, a kínai–japán kandzsi írásjegyekkel, Tojodának írják a márkát.
2. A Toyota város
A japán Aichi prefektúrában létezik egy város is, melynek neve Toyota, itt található a márka székhelye. A város neve eredetileg Koromo volt, ám a márka idővel olyan fontos lett Japán számára, hogy 1959. január 1-től átkeresztelték Toyota városra. Ma a világ legmodernebb agglomerációi közé tartozik, amelyben a legkorszerűbb közlekedési rendszereket és megoldásokat tesztelik, például az elektromos Toyota iRoad városi autókat.
3. A Daihatsu tulajdonosa
A Toyota tulajdonában van a Lexus luxusmárka, amelyet az amerikai piac számára hoztak létre. Azt viszont már kevesen tudják, hogy az 1907-ben alapított Daihatsu márka is a Toyotáé, amely még 16,66 százalékos részvényes a Subaruban, és 5,9 százalékos az Isuzuban.
4. A legtöbb hibrid árusa
A hibrid meghajtású gépkocsik eladása tekintetében világelsőnek számít. A Toyota és a Lexus kínálatában összesen 36 hibrid meghajtással rendelkező modell található, a városi Yaristól, a Priuson és a RAV4-en át egészen a zászlóshajónak számító Crownig.
5. A Prius 3x változata
Az alap liftback modellen kívül a Prius családjába tartozik még a nagyobb, Európában Prius+ elnevezésű modell. Ázsiában és Amerikában a kisebb Prius c is kapható, amely hibrid meghajtású városi hatchback.
6. Alacsony fogyasztás
Az első Prius egy 4,3 méter hosszúságú szedán volt. Átlagfogyasztása elérte a 4,9 litert 100 kilométeren. Ha ezt összehasonlítjuk az aktuális generációval, akkor kiderül, milyen hatalmas fejlődésen esett át a hibrid meghajtás. A Toyota fejlesztőinek fáradozása meghozta a gyümölcsét, hiszen a jelenlegi több mint 4,5 méter hosszú Prius liftback láthatóan nagyobb utasteret kínál, erősebb motorral rendelkezik, s fogyasztása átlagban csak 3,3 l/100 km.
7. Az akku élettartama
A hibrid meghajtású autókkal kapcsolatban a legtöbben az akkumulátorok élettartamától tartanak. A Toyota elérte, hogy már a Prius első generációjában az akkumulátor kapacitása 20–80 százalék között mozgott. Ezek az értékek növelték az akkumulátor élettartamát. Független mérések igazolták a Toyota rendszerének hatékonyságát, hiszen a tesztelt hibrid tíz év után gyakorlatilag ugyanannyi üzemanyagot fogyasztott, mint mikor kigurult a gyárcsarnokból.
8. Hibrid és a versenyek
A hibrid meghajtás legnagyobb előnye az energiamegtakarítás, a jelentős teljesítmény viszont kulcsfontosságú különböző versenyek során. A Toyota járgánya nyerte meg idén a 24 órás Le Mans autóversenyt. A Sébastien Buemi, Kaziku Nakajima és Fernando Alonso vezette LMP1 TS050 Hybrid prototípus 388 forduló után hajtott át a célegyenesen. A Toyota ugyanakkor kifejlesztette a kifejezetten versenypályákra illő Prius GT300-at, amelybe 3,8 literes V8-as erőforrást ültettek, az elektromos meghajtást nagyobb akkumulátorokkal biztosították, minek köszönhetően ez a járgány a legkorszerűbb sportautókkal is felveheti a versenyt.
9. Full hibrid és plug-in
A hibrid meghajtást két részre osztjuk, a külső hálózatról tölthető plug-in hibridre és a full hibridre, amelyben a hibrid rendszer elektromos része olyannyira nagy teljesítménnyel rendelkezik, hogy bizonyos körülmények mellett képes önállóan gondoskodni az autó meghajtásáról. A Priusban például mindkét megoldást alkalmazták.
A Toyota full hibrid hajtását három, egymással összekapcsolt részegység alkotja: benzinmotor, elektromotor és akkumulátor. A rendszer működésének kulcsa az energiaáramlás összehangolása e három berendezés között. Az elektromotor energiát nyer vissza a fékezésből, egyenletes menetsebesség mellett pedig az akkumulátorhoz továbbítja a fölösleges energiát, hogy az később felhasználható legyen – például akkor, amikor az autó egy forgalmi dugóban araszolgat. Így az akkumulátort sosem kell külön feltölteni, és az üzemanyag-fogyasztás a lehető legalacsonyabb marad.
A plug-in hibrid nagyobb akkumulátorokat tartalmaz, amelyeket standard hálózatról is tölthetünk. Ilyen járgány körülbelül 50 kilométert képest megtenni kizárólag áramra, de a meghajtása lehet a standard hibrid autókhoz hasonló, az energia visszanyerésének köszönhetően spórol üzemanyagot.
10. Városban takarékos
Ami a fogyasztást illeti, a hibrid meghajtással egyetlen belső égésű motor vagy LPG meghajtás sem veheti fel a versenyt. Ennek a meghajtásnak az igazi előnyét a városi forgalomban fogják megtapasztalni – például forgalmi dugókban, amikor gyakran kell fékezni és gyorsulni. Ilyenkor az elektromotor a legideálisabb, hiszen már a startolás pillanatában magas forgatónyomatékkal rendelkezik. Ezért a hibridek fogyasztása városokban lényegesen alacsonyabb, mint városon kívül.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.