A Szlovákiai Növényvédők Társulása (Slovenská asociácia ochrany rastlín nemzetközi röv. SCPA) olyan fizikai és jogi személyek érdekvédelmi társulása, amelyek engedélyezett növényvédelmi készítményekkel rendelkeznek.
Aktív tevékenység
# A Szlovákiai Növényvédők Társulása (Slovenská asociácia ochrany rastlín nemzetközi röv. SCPA) olyan fizikai és jogi személyek érdekvédelmi társulása, amelyek engedélyezett növényvédelmi készítményekkel rendelkeznek. A társulás jogelődje az 1992-ben alakult Agrokémiai és Növényvédő Szerek Gyártóinak és Forgalmazóinak Társulása volt. Tevékenységéről Ján Kolníktól a szervezet ügyvezető titkárától kértünk tájékoztatást.
Kik a tagjai a társulásnak, s milyen szerepe van a hazai piacon?
Az SCPA 1999-ben alakult, s jelenleg 16 tagja van – Agromarkt, Agrovita, Alchem, ANESA, Aventis, Dow AgroSciences, BASF, Bayer, Floraservis, Chemstar Slovakia, Istrochem, Pioneer/DuPont, Polnochem, Syngenta Slovakia, Uniroyal Chemicals, VÚCHT. A nevek alapján is látható, hogy megtalálhatók közöttük a világ legnagyobb növényvédőszer-gyártóinak és -forgalmazóinak képviselői mellett a kisebb társaságok kizárólagos képviselői és a kisfogyasztói csomagolású szerek gyártóinak képviselői is.
Az SCPA tagjai által forgalmazott növényvédő szereknek a szlovákiai piacon 95 százalékos a részesedésük. Ezen a piacon évente átlagosan mintegy 2 milliárd korona értékű növényvédő szer kerül a végső fogyasztókhoz, nevezetesen az agrártermelőkhöz.
Milyen célok alapján szervezik a tevékenységüket?
Az SCPA tagjainak jogi és kereskedelmi érdekvédelme mellett szorosan együttműködünk a végrehajtó és törvényhozó szervekkel, igyekszünk felhívni az illetékesek figyelmét az ezen a területen előforduló hibákra, és javaslatot teszünk az elhárításukra. Szeretnénk a Szlovákiában működő többi növényvédő szert gyártó és forgalmazó szervezetet is tagjaink közé fogadni, akik termékkínálatukkal és tapasztalataikkal tovább gazdagítanák a társulás tevékenységét.
Ez idáig a társulás a vegyipari és gyógyszeripari gyártók szövetségével és a szlovákiai növényorvosi szövetséggel vette fel a kapcsolatot. Célunk, hogy társult tagjává váljunk ezeknek a szövetségeknek, hiszen a kölcsönös együttműködés várhatóan több pozitívumot és előnyt jelent majd a mezőgazdasági termelőknek is.
Társulásunk támogatja a tanuló diákok növényvédelemi ismereteinek bővítését, a jövőben az integrált és fenntartható növényvédelem irányába is mozdulni kíván, nemcsak a növényvédelem területén, hanem a fogyasztók egészségének védelme érdekében, a minőségileg nem megfelelő készítmények alkalmazásának kizárásával csökkenteni szeretné a környezet károsításának mértékét.
Milyen feladatok várnak a társulásra?
A közeljövőben társulásunk legfontosabb feladataink egyike lesz a belföldi jogrend összehangolása az EU idevonatkozó jogszabályaival, tevékenységünket úgyszintén össze kell hangolni az Európai Növényvédők Szövetségével (ECPA), s nem utolsó sorban meg kell oldani a felhalmozott előregedett növényvédőszer-készletek kérdését is.
Az SCPA keretében e témák kezelésére munkacsoportokat hoztunk létre. Közülük aktív tevékenységet fejt ki a jogszabályozással, a készítmények engedélyezésével és az állami szervekkel való kapcsolattartással foglalkozó csoport, a kereskedelmi tevékenységgel, a gazdasági versennyel és az áruértékesítés támogatásával foglalkozó munkacsoport, a mezőgazdasági termények integrált védelmével és a fenntartható fejlődéssel foglalkozó munkacsoport, az ökológiával, környezetvédelemmel és a fel nem használt vegyszerkészletekkel foglalkozó valamint a kiskereskedelmi áruforgalomba kerülő csomagolással foglalkozó munkacsoport.
Jelenleg nagyon intenzív munkát végez a jogszabályozással foglalkozó munkacsoportunk, amely már több alkalommal véleményezte az előkészületben levő törvényeket, nevezetesen a növényvédő szerekről szóló törvényt és a hozzá tartozó rendeletet. Úgyszintén fontos terület számunkra a növényvédő készítmények engedélyezési eljárása, amelynek jogrendje most van alakulóban. Ezen a téren az Európai Növényvédők Társulásának tapasztalatai is rendelkezésünkre állnak. Társulásunk fiatal kora ellenére már tagja az európai szövetségnek (ECPA), a nemzetközi együttműködés keretében fontosnak tartjuk az EU növényvédő szerekkel kapcsolatos előírásainak érvényesítését. (sz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.