Az elmúlt héten a felmelegedő időjárás hatására tömegesen elindultak telelő helyeikről az atkák. A rügyfakadás előtt végzett permetezésekkel csak gyérítettük egyedszámukat, elpusztítani őket nem tudtuk.
Akár járvány is kialakulhat
Nehezen leküzdhető kártevő a vértetű is, amely szürkés esetleg fehéres vattacsomóra emlékeztető viaszos képződmény alatt telelt át. Főleg a nitrogénnel bőven ellátott, valamint az elhanyagolt, sok vízhajtást nevelő fákon jelentkezik.
A vértetvek, levéltetvek, valamint az atkák ellen is hatékonyan használható készítmény ebben az időszakban a Vektafid A. Ha a rügypattanás idején elmulasztottuk a kezelést, azt egészen egérfüles állapotig, illetve a pirosbimbós állapotig pótolhattuk. Viszont az almatermésűek levélatkáját ez a kezelés nem gyéríti kielégítően. A rügypikkelyek ugyanis megvédik a kifejlett nőstény alakban telelő, még nagyítóval sem látható parányi, mindössze 14-16 mikronos élőlényt. Itt sokkal inkább a rügyfakadás után végzett speciális atkaölő szeres kezelések vezetnek eredményre.
Levélatkák és bolhák ellen
A levélatkák tömeges kelésekor végrehajtott eredményes védekezés – különösen most, a vegetációs idő első felében – meghatározó az idei atkafertőzés alakulására. Ha ugyanis a tavaszi induló atkafertőzést alacsony szintre szorítjuk, akkor még a kedvező időjárási feltételek mellett sem alakul ki korai túlszaporodás. Ha az átlaghőmérséklet eléri a 10 C fokot, használjunk Apollo 50 SC (0,04%), Cascade 5 EC (0,15%), Nissouron 10 WP (0,07%) készítményt. A felsorolt szereknek hosszú és jó tojásgyérítő hatásuk is van.
Legjobb azonban a fertőzött ágrészek vizsgálatával a helyszínen meggyőződni az atkatojások keléséről, pontosabban a korábban végzett lemosó permetezések gyérítő hatásáról. Jó tudni: az első lárvák felbukkanását követő mintegy 8-10 nappal várható a kártevők tömeges megjelenése. A védekezést is tehát erre az időszakra időzítsük.
Az elmúlt években jelentős károkat okoznak gyümölcsöseinkben főleg a körte- és az almafákon az egyes levélbolha fajok. Tavalyi kártételük másodlagos tünete, a fekete korompenészes bevonat a fákon, még most is megfigyelhető. A levélbolha nőstényei már kora tavasszal a rügyek, fiatal hajtások védelme alatt szívogatnak. Tehát már bimbós állapotban gyenge, a virágzást követően pedig erős fertőzés alakulhat ki. A körtelevélbolha népessége eredményesen gyéríthető lemosó permetezéssel. Ha ez elmaradt, még mindig hatásos lehet a virágzás kezdetéig vagy később végzett permetezés piretroid hatóanyagú permettel, (pl. Cyper 10 EM 0,01%), valamint kitingátló készítménnyel (pl Rimon 10 EC 0,05%).
Fertőz a lisztharmat
Az időjárás eddigi alakulása miatt már most igen veszélyes mértékűre nőtt az almafalisztharmat fertőzöttsége, fokozottan érvényes ez az érzékeny fajták esetében. Az áttelelt fertőző anyag mennyisége pedig döntően meghatározza az esetleges járvány kialakulását. A tavaszi rügyfertőzöttség 50–70%-os mértéke – kedvező időjárás esetén – a kórokozó erős fertőzöttségét, a gyümölcsösökben pedig súlyos kártételt okozhat a továbbiakban. Ez a kártételi veszély csak akkor csökken, ha az időjárás hűvösre és csapadékosra fordul.
Fontos tehát, hogy a növényvédelmi kezeléseket időben elkezdjük, elvégezzük. Hiszen ha a napi átlaghőmérséklet 10 C fok fölé emelkedik, illetve amint a nappali fölmelegedés 15 C fok fölé kúszik, már kialakul és terjed az erős fertőzés. Ekkor a védekezést haladéktalanul el kell kezdeni. Használjunk kéntartalmú szereket, melyek jó atkagyérítő hatással is rendelkeznek. Ilyen például a Kumulus WG, Thiovit, Sulika (0,6%) vagy a Karathane LC (0,075%). A permetezést nem csupán az erősen fertőzött területeken kell elvégezni, hanem valamennyi Jonathán, illetve a lisztharmatra érzéken fajtáknál, s még akkor is, ha a rügyfertőzöttség alacsony.
Varasodás megelőzésére
Az almafa-varasodás is komoly károkat okozhat az idén, hiszen – a tavalyi fertőzöttség nyomában – nagytömegű fertőző anyag telelt át. Tehát a rügyfakadást követően az első csapadék után tömeges aszkospóra szóródásra lehet számítani. A varasodásra fogékony fajtáknál, ilyen például a Golden vagy a Gala stb. erős elsődleges fertőzöttség is kialakulhat. Ezért az almafa-varasodás elleni védekezést különös gondossággal éspedig az esőzések beköszöntése után nyomban el kell végeznünk. Mivel az éjszakai hőmérséklet még alacsony, a következő kontakt hatású olcsóbb permetszerek közül is választhatunk: Delan SC 750 (0,07%), Dithane, Mancosan, Novozir, Sancozeb (0,3-0,4%), Merpan 80 WDG, Folpan 80 WDG (0,2%), Efuzin 500 SC (0,12%), Euparen multi 0,2%.
A szerző növényvédelmi szaktanácsadó
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.