A gyökér olyan, mint az embernél a száj, ezen keresztül veszi fel a vizet és a tápanyagot. Kölcsönhatásban van a talajjal is. Szállít, és raktároz is egyben. Ezért nem mindegy, milyen a mérete, a főgyökér hossza, a mellék- és a hajszálgyökerek száma, hiszen ettől függ a későbbi termés mértéke is.
Tartsuk egészségesen a növény száját, a gyökeret!
A gyökér ugyan láthatatlan a számunkra, mégis a növény nagyon fontos részét képezi. Ha viszont nem fejlődik egészségesen, az nagyon gyorsan láthatóvá válik az egész növényen. Ha a gyökér egészséges, az egész növény sokkal életképesebb, ellenállóbb. Ha nem fejlődik rendesen, a növény is fogékonyabb lesz a betegségekre, a kártevők, vagy például szárazság hatására könnyebben elpusztul.
A gyökér feladata, hogy rögzítse a növényt, szállítsa a növénybe a vizet és a tápanyagot, amelyet a gyökérszőrök segítségével vesz fel a talajból. Raktározási funkciója is van.
A magban lévő csírából fejlődik ki a gyököcske, ami a talajba hatolva gyökérré alakul. A növény ezen része korlátlan növekedésű vegetatív szerv. A csíra részei a gyökérkezdemény, hajtáskezdemény, sziklevelek. A gyökér részei a főgyökér, amely a gyökérrendszer főtengelye. Ebből képződnek a mellékgyökerek. A mellékgyökerek egyforma hajtáseredetű gyökerek, a járulékos gyökerek pedig azok, amelyek nem a gyököcskéből fejlődnek, hanem a hajtás különböző részeiből.
A gyökércsúcson található részt gyökérsüvegnek nevezzük, amely védi a tenyészcsúcsot. A felszívási zónán jelennek meg a gyökérszőrök, amelyek a felső zónában elpusztulnak, de az alsókon folyamatosan újak képződnek.
A gyökérsüveg fontos része a gyökérnek, védi a gyökércsúcsot, lehetővé teszi a gyökér hosszirányú növekedését, segíti azok haladását a talajban. A felszívási zónának köszönhetően veszi fel a növény a tápanyagot és a vizet a talajból, ahonnét azok a szállítási zónában található edénynyalábokba kerülnek.
Már a kezdeteknél az egyik legfontosabb feladat a terményeink ellenőrzése, amihez hozzátartozik a gyökér vizsgálata is, és érdemes ezek után megadni minden segítséget a növénynek, hogy a gyökérzete jól fejlődjön.
A termesztés sikerét ugyanis elsősorban az egészséges gyökérzet befolyásolja, különösen a vegetáció kezdeti stádiumában. Fontos biztosítani a gyökerek kezdeti gyors fejlődését és egészségét, amely az alapját képezi a zavartalan tápanyagfelvételnek, illetve a kiegyensúlyozott növekedésnek.
Ha a növényeink számára adottak a feltételek az egészséges gyökérképződés számára, az már fél sikert jelent a betegségekkel, kártévőkkel, és a stresszhelyzettel szembeni küzdelemben. A növényeink ugyanis így ellenállóbbak lesznek minden külső negatív tényezővel szemben. Az egészséges gyökérzet kialakításához azonban sok esetben segítségre van szükség.
A gyökér betegségét, rossz fejlődését a túl vizes, túltrágyázott, vagy nem jó tulajdonságokkal rendelkező talaj befolyásolja. Előfordulhat, hogy a növény, vagy például a palánta kidől. Ezt okozhatják baktériumok vagy gombák is. A növény kártevésüknek köszönhetően fokozatosan elhal.
A szobanövények egyik nagyon gyakori betegsége a gyökérrothadás. A rothadás miatt a gyökér barnás színűvé válik, és lassan szétesik. A betegség lehet vírusos vagy bakteriális, eredetű, de okozhatja gomba is a fertőzést. A terjedéséhez pedig hozzájárulhat a túlzott, vagy a szezonon kívüli öntözés, a gyökerek rossz levegőzése, az alacsony hőmérséklet, a túl mélyre való ültetés, vagy valamilyen stresszhatás.
Sajnos ez a betegség nagyon veszélyes, és rendkívül gyorsan terjed. Annál is inkább, mert az első jelek csak nagyon nehezen észrevehetőek. Az egyik ilyen intő jel a lassú fejlődés, a levelek sárgulása, a levelek összecsavarodása nappal.
A legjobb védekezés ellene a megelőzés. Amikor viszont ez már nem segít, segítségünkre lehetnek a hagyományos gombaölő készítmények. Azonban ezek nem hatékonyak a vírusos, vagy bakteriális fertőzéssel szemben, és nem biztos, hogy hatékonyak lesznek a gomba minden típusával szemben. További negatív hatásuk lehet, hogy károsíthatják a talajban a jótékony mikroorganizmusokat is, amelyek pusztulásával fogékonyabbak lesznek a növények rothadásra.
Szerencsére kaphatók a piacon olyan készítmények, amelyek természetes alapanyagokból tevődnek össze, és elősegítik a jótékony mikroorganizmusok szaporodását, ezzel pedig azt is, hogy a növények képesek legyenek természetes úton védekezni a betegségekkel szemben.
SOFTGUARD - tengeri rákok és garnélák páncéljából származó kivonat a növények megelőző kezelésére a vírusok, baktériumok és gombabetegségek ellen. Fokozza a növények ellenállóképességét a kórokozókkal szemben. Permetezés, beöntözés vagy vetőmagcsávázás formájában alkalmazható.
Alga 600 - tengeri alga kivonatokon alapuló 100 százalékos biokészítmény - serkenti a gyökerek növekedését és a növények fejlődését. Növeli a virágképzést és terméskötést, fokozza a növények szárazságtűrését. Természetes tápanyagokat, aminosavakat, természetes serkentő anyagokat, vitaminokat, bioaktív anyagokat tartalmaz.
Chitopron 5 - a növények gombabetegségek elleni ellenállóságát serkentő folyékony biokészítmény, növeli a termés minőségét és a növények szárazságtűrését. Serkenti a gyökerek növekedését és fejlődését.
Trifender - Trichoderma asperellumgombán alapuló biokészítmény - növeli a gyökerek ellenállóképességét a káros talajgombák ellen, fokozza a növények ellenállóságát a kórokozókkal szemben - serkenti a gyökerek fejlődését.
(Az írás szponzorált promóciót tartalmaz.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.