Aki ismeri Simonka Istvánt, a BASF területi képviselőjét, az tudja, hogy ismerősei, barátai, partnerei a BASF sátra előtt nem mehetnek el anélkül, hogy be ne hívná frissítőre. Őt a szőlő aktuális állapotáról kérdeztük, amely témában a cég legnagyobb szakértője.
Szőlőproblémák és „revylúció” a BASF sátránál
Aki a BASF sátrához meghívást kap, egy nagy család tagjának érezheti magát, és ez nagymértékben köszönhető Simonka Istvánnak is, akit rögtön faggatni is kezdtünk a hobbijáról, a szőlőről, amely vegyszeres védelme munkájának egy jelentős részét képezi. A BASF szakembere nemcsak teoretikus ismeretekkel rendelkezik a szőlő kezelését illetően, maga is szőlőtulajdonos és borosgazda. Mint elmondta, nem annyira a betegségek és a kártevők miatt, hanem a leginkább amiatt aggódik, hogy a szezon 2-3 hetet késik. „Tavaly június elejéig már elvirágzott a szőlő, és félő, hogy ez a kék fajtáknál majd gondot jelenthet, mert problémás lehet a beérés. A betegségeket a gazdák már tudják kezelni, a kártevők ellen is ismerik a védekezést, ennél sokkal nagyobb gondot okoznak a felvásárlási árak, amelyet a felvásárlók lenyomnak. Kérdés, hogy meddig bírja a szőlősgazda, ha az 50 centes felvásárlási árak mellett csak nullára jön ki a termelés, a felvásárló viszont sokszor még ennyit sem ad a szőlő kilójáért. Sokszor még akkor sem ismerik a szőlősgazdák a felvásárlási árakat, amikor azt szüretelik. A termelők olyan helyzetben vannak, hogy sokszor jobban örülnek egy jégverésnek, mint a szép termésnek, amit csak áron alul tud értékesíteni” – sorolta Simonka István.
A szőlőproblémák feszegetése mellett nem tudtuk nem észrevenni a BASF sátránál azokat a táblákat, amelyek minden figyelmet a Revysol propagációjára helyeztek. „A Revysol tulajdonképpen válasz azokra a megszorításokra, amelyek a hatóanyagok visszaszorítására irányulnak. 2022 után valószínűleg csak az eddig ismert és regisztrált hatóanyagok 13%-a marad meg Szlovákiában. Ezért volt szükség egy új hatóanyag kifejlesztésére, amely maximális hatékonyságot és hosszantartó hatást biztosít a betegségek védelmét illetően a gabonafélékben, olajnövényekben, de ugyanúgy a zöldség és a gyümölcs esetében is. A Revysol az azolok egy új generációja, amelynek kémiai neve mefentrifluconazole, és ez a revolúció szintű újdonság a gazdákat nagyban segítheti a patogénekkel szembeni harcban” – tette hozzá Simonka István.
-er-
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.