Mire érdemes odafigyelni a sörárpa vetésénél?

Lassan közeleg a sörárpa vetési ideje, amelynek optimális ideje március 12–25. közé tehető, de ha korán kitavaszodik, akár február végén, március elején is földbe kerülhet a mag.

A tavaszi sörárpára óriási lenne az igény, viszont nem szívesen termesztik a gazdák, mert nagy az elvárás a minőségi paraméterekkel szemben. Ha nem sikerül elérni a malátagyártók által megkívánt minőséget, csak takarmányként lehet értékesíteni a terményt, így a befektetett költségek nem térülnek meg. A változékony időjárás és a nagyon rövid tenyészidő pedig beleszólhat a mennyiségi és minőségi mutatók alakulásába.

A vetésidő meghosszabbítása lehet az egyik mód, amivel befolyásolhatjuk a mennyiségi mutatókat, ezért ajánlott, hogy minél korábban földbe kerüljön a mag, amelynek csírázásához elég az 1–3 °C. Korábbi vetésnél ugyanis négyzetméterenként nagyobb kalászszámmal lehet számolni, és értelemszerűen a szemek száma is több lehet. Ráadásul a minőség is javulhat a későbbi vetésekkel szemben.

Ha korábban vetjük az árpát, kisebb vetéssűrűséget alkalmazhatunk, elegendő a négymillió körüli csíraszám. Ha viszont később, vagy nem kedvező talajadottságú területre kerül a mag, a csíraszámot ajánlatos 5-6 millióra emelni hektáronként. A későbbi vetés esetében ugyanis nem várható olyan mértékű bokrosodás, mint a korai esetében. A sortávolság 12–15 cm, a vetés mélysége pedig 3–5 cm, a talajadottságoktól függően, vagyis laza és száraz talajon érdemesebb mélyebbre vetni.

A sörárpa minőségi paraméterekre vonatkozó elvárásai miatt nagyon oda kell figyelni az előveteményre is. Szigorúan tilos önmaga után vetni, de kalászos után se vessük. Nem jó elővetemény a napraforgó, a lucerna vagy vörös here, valamint a hüvelyes növények sem (szója, borsó, bab) a talajban visszamaradó nitrogén miatt.

Ha repce, vagy például kukorica után vetjük, akkor gondosan ügyeljünk a szármaradványok eltakarítására. Nagyon jó előveteménye lehet a cukorrépa, de kerülhet burgonya, mák és len után is.

Mivel a sörárpa nagyon érzékenyen reagál a talaj fizikai állapotára, a talaj-előkészítésre nagy gondot kell fordítani. Fontos a jó minőségben elvégzett őszi szántás. Cukorrépa után elég 18 cm mélységben, kukorica és napraforgó esetében 26 cm mélységben, repcénél 22–24 cm mélységben átforgatni a földet. Csakúgy, mint sok más termény esetében aprómorzsás, ülepedett, gyommentes talajba vessük, amely jó vízellátottságú.

A sörárpa minőségi követelményei:

-alacsony fehérjetartalom (9,5–11% körüli)

-kerek, telt szemek

-jó osztályozottság (75–80% I. és II. osztályú)

-jó hektolitertömeg

-tisztaság (96% fölötti)

-jó csírázóképesség, nagy csírázási erély, gyors és egyöntetű csírázás

-magas keményítőtartalom

-szalmasárga szín

-vékony pelyva

-szaga friss szalmaillat

(-er)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?