Mákja van a pati gazdának

mák

A mák termesztésének Szlovákiában nagyon régi hagyománya van, bár az is igaz, hogy rendkívül visszaesett a termőterülete az utóbbi években. Ez annak is köszönhető, hogy sokáig „feketelistán” szerepelt ópiumtartalma miatt, ezért nagybani, vagyis már a 100 m2 feletti termesztése is rengeteg engedélyhez kötött.

Az engedélyek számával talán csak a tiltások és bejelentési kötelezettségek száma vetekszik. Akadnak azonban olyanok, akik felveszik a kesztyűt a bürokráciával szemben, és nemcsak hogy nagyban termesztik a mákot, hanem fel is dolgozzák azt. Mindehhez persze kell a tapasztalat, de a fiatalos lendület is, no meg a kreativitás arra vonatkozólag, hogy mi mindent lehet a mákkal kezdeni, hogy az értékesíthető legyen a mai piacon. Pém Bálint pati magánvállalkozó egyike az ilyeneknek. Több mint 300 hektáron gazdálkodik Komárom térségében, ebből 180 hektár a mák, amiből nagyobb résznyit ősziként, kisebb mennyiségben pedig tavasziként vet. Az előbbi kiváló termést hozott idén, mivel még jó időben kapta meg az életmentő csapadékot, a tavaszi vetés viszont megsínylette az idei év eleji szárazságot. Elmondása szerint azonban nem csak a szárazság tett nagy károkat az idei termésben. Az őszi vetést az enyhe tél miatt folyamatosan figyelni kellett a kártevők jelenléte miatt. Főleg a gyökérormányossal gyűlt meg a bajuk, amely ellen körültekintően kell alkalmazni a vegyszeres kezelést, mivel könnyen megbújik a föld repedéseiben, és kivár, míg elvonul a veszély.

Apropó, vegyszeres kezelés! Pém Bálint bioként is termeszt mákot, ennek már az előkészülete is nagy odafigyelést igényel, gondosan meg kell választani a területet és az előveteményt. A mák legjobb előveteménye a kalászos gabonafélék, mert ezek nem merítik ki a talaj nedvességtartalmát, és a korai betakarítás lehetővé teszi a minőségi talaj-előkészítést. „A mák vetőmagja nagyon apró szemű, így kiválóan eldolgozott, apró morzsás, kerti minőségű magágyat igényel. A vetési technika alkalmazása sem egyszerű, épp a mákszemek mérete miatt” – mondja a pati gazda.

Az őszi mák vetése egyébként már közeleg, azt szeptemberben ajánlatos a földbe juttatni, hogy tőrózsás állapotban tudja átvészelni a telet. Az őszi mák hozamai általában egyébként jobbak a tavaszinál a hosszabb vegetációs idő miatt.

A nemesítéseknek köszönhetően ma már nemcsak többféle színű, de sokféle tulajdonsággal rendelkező mák termeszthető. A fiatal pati gazda kék, fehér és okkersárga színű mákot is vet. Természetesen ebből legtöbb a kék, mintegy 10 hektár a fehér, 2 hektár a sárga mák. „Mindegyik fogyasztásának megvan a hagyománya Szlovákiában, a fehér mákot például dió helyett használták a háziasszonyok, mivel annak íze és színe is emlékeztet a dióéra” – mondja Pém Bálint.

A mákból olajat is készítenek, vannak külön erre nemesített mákfajták, amelyek olajhozama kiváló. Másokat pedig a gyógyszeriparra szánnak, főleg azokat, amelyek tokja sok alkaloidot tartalmaz. Pém Bálint megmutatta azt is, miből nyerik az ópiumot, illetve a gyógyszeripar számára fontos morfint. És épp ez a mák azon tulajdonsága, ami miatt csakis írásos engedéllyel lehet a mákföldeken tartózkodni.

A mák betakarításánál mi is jelen voltunk. Pém Bálint közben elmondta, kézzel és géppel is végzik a betakarítást, mindkettőnek megvannak az előnyei és hátrányai is. A gépi betakarításhoz ottjártunkkor ideálisak voltak a feltételek, a tokban lévő szemek rázásra valósággal zenéltek, feltöréskor a tok könnyen roppant, és miután a tenyérre szóródtak a szemek, megtartotta gyönyörű kék színét. A gépi betakarítás után még a mák tisztításon esik keresztül. Pém Bálint természetesen minden munkát saját géppel végez, így tehát saját kombájnnal is rendelkezik. Idén nagyon jól debütált egy újításuk. „A mák aratása teljesen másként zajlik, mint a kalászosoké. A gabonakalászokat a vágóasztal könnyedén behúzza, de a mák szára és tokja erős, szinte lepattan a vágóasztallal történő találkozáskor. Ezért idén egy olyan kiegészítőt szereltünk fel a gépre, amely megkönnyíti a mák behúzását, így kisebb veszteséggel dolgozik a gép” – mondja elégedetten Pém Bálint.

A megtermelt mákot élelmiszeripari céllal termesztik, de egy részét a gyógyszeripar is hasznosítja. Maguk is feldolgozzák a megtermelt mennyiség egy részét, olajat, mézet, párlatot, sőt bort is készítettek már belőle, de természetesen a műhelyükből egyéb édes finomságok is kikerülnek. Emellett kozmetikai termékeket is gyártanak belőle, amelyet aztán saját boltjukban árusítanak, de Szlovákia több részén is megtalálhatók termékeik kisebb-nagyobb boltokban.

-er-

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?