Sokan azt gondolnák, a koronavírus a mezőgazdaságot érinti a legkevésbé. Ez azonban naiv elképzelés, sokkal inkább elmondható, hogy ez az egyik legveszélyeztetettebb ágazat.
Gazdák zárt ajtók mögött?
A mezőgazdaság évek óta súlyos szakemberhiánnyal küzd, legyen szó traktoristáról, gépkezelőről, vagy állatgondozóról. A modern gépek komoly szakmai felkészültséget követelnek, abból pedig kórosan kevés akad. Még a nagyobb cégeknél is megérzik, ha egy gépkezelő kiesik, hát még egy kisebb családi vállalkozásnál!
Egy nevét feltüntetni nem akaró mezőgazdász elmondta, nemrégiben az egész családon végigsöpört a koronavírus. Néhány tagján csak könnyebben mutatkoztak meg a betegség jelei, de volt nehezebb lefolyású eset is, és sajnos a haláleset sem kerülte el a családot. A gazda, aki maga műveli a földet, szintén átesett a betegségen, és bár az ő esetében nem merültek fel komolyabb komplikációk, sajnos a legrosszabbkor érintette őt, amikor az idei termést kellett megalapoznia. A vírus miatt csúsztak a munkálatokkal, de még így is szerencse, hogy csak könnyebb lefolyású volt a betegség, és még az utolsó pillanatban földbe kerülhetett a vetemény.
Egy másik, az előzőnél nagyobb cég agronómusa is arra panaszkodott, hogy a vírus miatt karanténba került néhány munkás, és ez óriási időveszteséget jelentett, minden épkézláb embernek szinte éjjel-nappal dolgoznia kellett, hogy tartani tudják az agrotechnikai terminusokat. De így is csúsztak…
Olyan esetről is tudomásunk van, amikor egy gépkereskedő cégnél kellett az egész szervizgárdának karanténba vonulnia, mert az egyék kolléga megfertőződött. Az pedig a gazdának nagy érvágást jelent, ha a tavaszi csúcsnál meghibásodik a gép, és nem érhető el azonnal a szervizt biztosító szakembergárda. Mert ilyenkor minden perc számít.
A vetőmag-, növényvédőszer-, és gépkereskedők panaszkodnak, hogy sok gazdánál, akinél kopogtatnak, zárt ajtókra találnak. Nem csoda, hiszen ha felüti a fejét a vírus néhány emberes vállalatnál, és napokra, vagy akár hetekre is leáll a munka, annak komoly következményei lehetnek. Az őszi munkáknál és a tavaszi csúcsnál komoly veszteséget jelenthet, ha nem kerül időben a földbe a mag, vagy nem sikerül elvégezni a szükséges növényvédő szeres beavatkozásokat. Ilyenkor a gazdának elég a gondja, hogy a szeszélyes időjárást „jókedvében” csípje el, hát még, ha a vírushelyzethez is igazodnia kell.
És bár a gazda „szabadnak született” a földeken érzi jól magát, és a személyes kapcsolatok ápolása talán fontosabb az esetükben, mint más szektorban, tény, hogy tavaly március óta ebben az ágazatban is óriási változást lehetett érzékelni. A vírus rákényszerítette őket a technika vívmányainak a kihasználására, ha akarták, ha nem. Több időt töltenek az internet mellett, amire bizonyíték, hogy néhány kereskedő weblapja is nagyobb látogatottságot hozott a vírus megjelenése óta. És persze a hivatalos ügyeket is csak elektronikus úton tudták intézni, ami sokuk számára óriási kihívást jelentett.
A fentiek alapján túlzás nélkül kijelenthető, hogy bizony nehéz ágazat a mezőgazdaság. Egy szakácsnak elég értenie a főzéshez, a fodrásznak a hajvágáshoz, a menedzsernek a marketinghez, a kereskedőnek pedig az eladáshoz. A gazdának viszont nemcsak a szántáshoz, vetéshez, növényvédelemhez kell értenie, hanem most már nagyon magas fokon, bonyolult kimutatásokat kell végeznie, elektronikai ismeretekkel kell rendelkeznie, értenie kell a GPS-rendszerekhez, a digitalizációhoz, marketinghez, üzletkötéshez, papírmunkához, ügyintézéshez és még sok máshoz. Ma már nem elég csak annyit tudni, hogy ősszel meg kell szántani a földet, aztán eldolgozni, majd elvetni a magot, és várni a jó időt, meg az aratást. A jelenlegi agrotechnikai ismeretek mellett a termelékenység fokozása, a fenntarthatóság és a környezetvédelem fontos cél. És ha ehhez még hozzáadjuk azt is, hogy közben versenyt kell futni az idővel, és alkalmazkodni kell a változó klímafeltételekhez, akkor egy teljesen más kép rajzolódik ki a ma gazdájáról, mint amilyen kép él bennünk az 50-100 évvel ezelőtti földművesekről. Ez az ágazat több odafigyelést érdemelne, különösen a jelenlegi nehéz helyzetben. Nehogy igaza legyen az egyik mezőgazdasági szakembernek, aki a minap felhívott, hogy jelezze, épp pályát változtat a szektorban tapasztalható nehézségek miatt, mert a szlovákiai mezőgazdaság 5 perccel a kapuzárás előtt áll…
Czigler Mónika
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.