És mégis mozog a föld – 1.

<p>Előszámlálni nem lehet, hogy amiért és amiből a kertész élni kész vagy kénytelen – a földért mennyi kártevővel, szó szerint piszok féreggel kénytelen versengeni. Hogy csak a leggyakoribbakat említsük: patkány, pocik, vakond, hangya.</p>

BOROSS AMBRUS

Azt már Vergilius szépen leírja, miként építsen a földmíves szérűt: az alját föl kell ásni, jó agyaggal egybegyúrni, tömöríteni, keményre döngölni, „mert sok a bosszúság: gyakran pirinyó kisegér váj / lenn palotát és tolvajcsűrt ily földbe magának, / míg a vakondok alant alvófészket vakon épít; / lelni varangyokat is, meg a föld sok egyéb csodalénye / él lyukon ott: a zsuzsok hegyeket pusztít gabonából, / aggkori szükségből remegő hangyák bolya szintén.” (Georgica, I, 181–186.; Lakatos István fordítása)

Mondjuk, még a zsuzsok, az hagyján, legalább a neve kedves – amúgy meg zsizsik; belemegy minden szembe, gabonába, babba, aztán kieszi, hát az se jó, de lehet ellene védekezni. A varangy se kiejtésre, se szemre nem túl szép, de legföljebb nem nézegetjük vagy ismételgetjük a nevét: hasznos állat, többet s mást nem is várunk tőle. Aztán van a hörcsög: ő a zsizsikhez hasonlóan annak okoz kárt, akinek sok takarmányát pusztítja el, a háztáji kertésznek ritkán gyűlik meg vele a baja. Ráadásul a kertésznek vagy kisgyereke vagy unokája van, s innen nézve a hörcsög eleve élvez bizonyos rokonszenvet („édi”), hiába, hogy nem arany; hogy végül a kivételek közt a gazember farágó nyúlról már ne is szóljunk („nyuszi, senkise eszi meg a nyuszit”). Ennyit a kivételekről, lássuk a szabályos ellenségeket.

A patkány

A patkány a világ legrafináltabb állata, igazi túlélőbajnok, hogy a nyavalya törje ki. Nemcsak dörzsölt, hanem intelligens is, ezenfelül holtáig tanul, minden körülményekhez képes alkalmazkodni, s tapasztalatait átadja utódainak. Évente három–öt alkalommal ellik, egyszerre 7–12 kölyke van, ezek három hónapos korukban lesznek ivarérettek.

A patkánnyal szembeni küzdelem megelőző lépések sorából áll, s akkor a legeredményesebb, ha lankadatlan. Lényege a tisztán tartott porta, beleértve legeldugottabb részeit is. A biztonságos, fedett, nem bolygatott helyeken hajlamos letelepedni és megmaradni: főként betonszegélyek környékén, falazott ólak alapja alatt, árnyékszék, szennygödör sarkában, télen meleg, csapadéktól védett sávokban, szegletekben.

A ház környékét a gazdasági épületekkel, kamrával, fatartóval, ólakkal együtt rendszeresen ellenőrizzük: belül minden helyiséget saroktól sarokig végignézünk, majd kint is, végig a talajszint és a fal találkozása mentén. Ahol gyanús lyukat találunk, azt elkapáljuk, a földet finomra gereblyézzük. Ha másnap megint ott a lyuk, akkor eltömítjük – csaknem mindegy, mivel, mert ha patkánytól származik, másnapra akkor is kiássa, ha betonnal dolgozunk. A tapasztást nem hagyjuk abba, csak mindennap másvalamivel is színesítjük: apróra tört üveget, meszet szórunk vagy szurkot öntünk a lyukba, köveket, karót vagy vasat verünk bele, mellé, köré stb. A célnak bármilyen eszköz megfelel, ha sem nekünk, sem földünknek nem árt. A lényeg a minél nagyobb felhajtás és sürgés-forgás, a tevékenység és a tisztogatás, dugaszolunk, ütögetünk, kalapálunk, s a patkány egy-két napon belül odébbáll.

Sokat segíthet a kutya. Már amelyik, kutyája válogatja; van, amelyiknek a hírére is égnek áll minden patkány minden szőrszála, van, amelyiknek a bódéja alatt vernek tanyát. Patkány ellen nincs jobb egy jó kis (alacsony termetű, rövid lábú) méregzsáknál, egy konzervatív-hagyományőrző és otthontisztelő, főleg patkányokkal szemben kifejezetten türelmetlen kutyánál, amelyiknek fő elve a zéró tolerancia. Nagyon hasznos, ha a patkány ellen a szomszéddal (mindegyik szomszéddal) öszszefogva lépünk föl. Nincs jobb a tisztaságszerető, gondos, folyton szorgoskodó éber szomszédnál.

Olykor segíthet a patkányméreg is (lehet por, granulátum, kocka, téglatest, zselé; van darabos, tasakos, zacskós, tubusos). A méreg akkor hatásos, ha a patkány még nem ismeri: kitűnő látásának és emlékezőtehetségének köszönhetően az alakja alapján képes mindent azonosítani, ami valamelyik családtagja számára káros volt. Ebből a szempontból a tubusos használható sokszor, sajnos, egyben ez is a legveszélyesebb, és a kiskereskedelmi forgalomban kaphatón olyan apró betűs a használati utasítás, hogy nagyítóval sem olvasható. (Szigorúan kesztyűben szabad csak dolgozni. A tubusból egy vékony pálcára kinyomunk egy babszemnyit, s elkenjük a lyuk belső peremén, körben – használat után a pálcát is a lyukba nyomjuk. A szer az állat szőrére tapad, irritálja, vakarózással kerül szervezetébe, hatóanyaga megöli. A patkánylyukat minden más állattól el kell keríteni, mert a méreg mindegyik számára életveszélyes.)

Jó tudni: nem feltétlen ott telepszik meg, ahol az ennivalóját találja, ellenkezőleg, ha az ilyen helyen nagy a sürgés-forgás, akkor a szomszédos, nyugodtabb telkeken fészkel.

Az egér

Ugyanolyan szapora kisemlős, mint a patkány, sőt – és mégis, a patkánnyal ellentétben silány, tompa elméjű, pitiáner kártevő. Elszaporodása a ház és a gazdasági udvar körül felelőtlen vagy gyenge gazdára, macskahiányra vagy elkényelmesedett macskákra vagy nagyon rossz szomszédokra vall.

Megelőző lépésként tartsunk macskát, valamint legyünk kedvesek és előzékenyek a portánkon áthaladó összes környékbeli macskával. Továbbá: tartsunk mindenütt rendet. Míg patkányügyben a falak és az alapok mentét kell ellenőriznünk, egér a kamrán, garázson, nyári konyhán belül bárhol lehet, ahol fészket rakni s rágcsálgatni módjában áll: szekrényben, dobozban, zsákban, papírok, szövetek, lényegében akármi között, ami szerves anyag vagy arra vezethető vissza, beleértve a szerves anyag puhaságát és melegségét idéző mesterséges anyagot is (műszál, habszivacs, polisztirol).

Jó hír: a legegyszerűbb és mindenütt kapható mérgezett magot szemrebbenés nélkül azonnal megeszi, majd elpusztul tőle. Mihelyt észrevesszük, föllépünk ellene, de üres csűrökben vagy termőföldekhez közeli ólakban télen nem érdemes irtani. Minden egérirtó hatásos, amelyik a legolcsóbb, az a legjobb. Az egérfogókkal ugyanez a helyzet, hátrányuk, hogy nem elég őket kihelyezni, a végén el is kell belőlük az egeret távolítani. Mindegyiknek megvan a maga rusztikus bája: a kifeszített lecsapódik, a dróthálósban bennreked, a ragasztósba beleragad. Ritkán, de megesik, hogy mégsem: minél több az egér, annál biztosabb a siker; a legnehezebb akkor megfogni, ha csak egy van belőle. Házi változat: nagy cserép szájával lefelé fordítva, pereme alatt dió, melynek nagyobbik vagy megtisztított része befele néz.

Egyébként renddel tartjuk távol a házunktól, a kamrát, ólat, fatárolót gyakorta ellenőrizzük, takarítjuk, átrendezzük, limlomot (főként rongyokat, szőnyeget, papundeklit, újságpapírt) nem tárolunk benne, a veszélynek kitett holmit (kinti kabát, köpeny, kéztörlő, zsákok, táskák, dobozok, tasakok, magok) vagy elzárjuk, vagy folyamatosan szemmel tartjuk. A macskaetetés állandó helyét a veszélyeztetett épület bejárata előtt jelöljük ki – a tányérjuk mindig ugyanott álljon (minden etetés után kitakarítva), etetés közben (és néha helyett) a helyiség (kamra, ól, garázs) ajtaját nyitva hagyjuk.

(Következik: A vakond és a hangya)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?