Az egészséges diótermésért...

diófúrólégy

Eddig lehetetlen volt védekezni a dióburokfúrólégy, vándor poloska és a pettyesszárnyú muslica ellen. Ez most mára múlté.

A petyessszárnyú muslica (Drosophila suzukii) egy világszerte elterjedt és nagy kártételre képes rovarfaj. Mára a legtöbb európai országban előfordul, Szlovákiában 2012-ben jelent meg, majd 2014-ben okozott először a termelőknél kárt. A pettyesszárnyú muslica elsősorban a bogyósgyümölcs ültetvényekben károsít, málna vagy eper ültetvény esetében akár 80-100 százalékos kár okozására is képes, de a cseresnyét vagy a szőlőt is veszélyezteti.

A legnagyobb probléma, hogy eddig nem létezett a károsító ellen hatékonyan és gazdaságosan működő növényvédelmi technológia. Amerikai Egyetem kutatói azonban új megoldást fejlesztettek ki a bogyós-gyümölcs ültetvényekben valamint a szőlőskertekben világszerte mintegy 100 millió dollár évenkénti kárt okozó és különösen gyorsan szaporodó kártevővel szemben.

Egy Combi-Protec nevű csalogatóról van szó, amihez vegyszert, a mi esetünkben Spintort kevertek. A felhasznállási technika egyszerű, a keveréket ki kell juttatni vagy a megvédendő növények szomszédságában lévő nem termő bokrokra, növényekre, a szőlő esetében a fürtök fölötti levélzónára. Természetesen nem teljes permetezési takarásos módszerrel, hanem vékony sávban nagy cseppekben kell kijuttatni. Valójában 20 liter vizet használva, hagyományos permetezővel kijuttatva egy dűznit használva (azt is lassan folyatva, nem porlasztva) egy hektárra. Természetesen így csak 2 liter Combi-Protec fog elfogyni és a Spintornak is csak az ötöde.

Ez a technológia használatos a dióban is - július 20-a környékén kell elkezdeni a permetezést, hasonlóképpen a diófán nagyjából 4-5 csalogató gócot kialakítva. Nem kell az egész fát átpermetezni, csak sima kis permetezővel nagy cseppekel amilyen magasra jut a permet, olyan magasan lesz a csalogatás. De minden héten érdemes megismételni, augusztusban és szeptemberben is. A tökéletes hatásfokot a Bora nevű gombával a talajra kezelve érhetjük el.

A vándor, illetve a márványos poloskák is nagy károkat okoznak, őket is ezzel a csali „koktéllal” el lehet csalogatni a mi kultúrnövényeinkről a szomszédos növényekre, ahol a koktél hatására elpusztulnak.

www.biotomal.sk

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?