Gyümölcs
Kísérjük figyelemmel a gyümölcsfák koronájának alakulását.Ahol vízhajtást találunk, mindjárt avatkozzunk közbe, vágjuk ki, vagy metsszük vissza. A gyökérsarjakat, tősarjakat kapával bontsuk ki egészen a tövükig, és a hajtásokat csavarva tépjük ki.
Aktuális kerti munkák
Kísérjük figyelemmel a gyümölcsfák koronájának alakulását.Ahol vízhajtást találunk, mindjárt avatkozzunk közbe, vágjuk ki, vagy metsszük vissza. A gyökérsarjakat, tősarjakat kapával bontsuk ki egészen a tövükig, és a hajtásokat csavarva tépjük ki. A sekélyen gyökerező szamóca – hosszabb száraz időszakban – nagyon meghálálja az öntözést. A vízpótlás elősegíti a virágképződést és a gyümölcsök gyors növekedését, beérését.
Megkezdődik a természetes gyümölcshullás. Ez a jelenség a fák önvédelme a túlságosan nagy mértékű terhelés ellen.
A cseresznye és a meggyfákat a cseresznyelégy rajzása miatt fokozottabb gonddal kell védeni. A gyümölcs „kukacosodását”, amelyet a kártevő lárvái, a nyüvek idéznek elő, a várakozási idők figyelembevételével végrehajtott, rendszeres permetezéssel meg tudjuk akadályozni.
A gyümölcssövények kötözési munkáját mindig permetezés előtt, vagy a használt növényvédő szerek munka-egészségügyi várakozási idejének lejárta után végezzük.
Zöldség
A fűtött fólia sátorban a folytonos növekedésű paradicsomot vezessük fel a vázszerkezetről függő zsinórokra. Mérsékelten öntözzünk, mert a párás levegő kedvez a kórokozó fertőzésének.
Fűtetlen fólia sátorban a paradicsomot az első kötések megjelenéséig csak akkor öntözzük, ha a lombja lankad.
Fűtetlen fólia sátorban a sárgadinnye másodrendű oldalhajtásain 6–7 termésnél többet ne hagyjunk, mert fejletlenek maradnak.
Szabadföldön fagyveszély esetén vízporlasztással védjük a paradicsom-palántákat. Védelmet nyújt az is, ha a növényeket néhány napra földdel feltöltjük.
A korai burgonyát 20–30 cm-es szárhosszúság esetén másodszor is töltsük fel. Fagyos napokon az egész bokrot takarjuk földdel, s a veszély elmúltával bontsuk ki újra. Száraz időben 25–30 mm-es vízadaggal öntözzünk.
Készítsük elő a talajt a görögdinnye-palánták kiültetésére. Vethetjük a csemegekukoricát és a karós, illetve bokorbabot. A gyökérzöldség talaját porhanyítsuk, öntözzük 10–15 mm-es vízadaggal. A hónapos retek ápolása is hasonló, de kevesebb vizet adjunk, és a fejlettebb gumókat szedjük. Vigyázzunk, ne hagyjunk az ágyásokban légylárvákkal fertőzött gumókat, hanem azokat összegyűjtve semmisítsük meg.
Céklát még vethetünk nyári felhasználásra.
Rendszeresen szedhetjük a rebarbara levélnyeleit. Tövenként 3–4-et szedjünk le csak egyszerre.
Dísznövény
A gyep ápolása – öntözése, nyírása, gyomtalanítása – állandó feladat. Ha a tavaszi csapadék elegendő, akkor az öntözéssel nem kell sokat vesződnünk. A fiatal, újtelepítésű gyepet azonban az időjárástól függetlenül gyakran öntözzük. Amint a fű 10–15 cm magas, az első nyírása időszerű. De ezt még lehetőleg ne géppel, hanem kézi szerszámmal (sarlóval vagy kaszával) végezzük. A gép kései a fiatal füvet kitéphetik, kerekei pedig a zsenge gyepfelületbe barázdát vágnak.
Csak egészséges, a különböző gumórothadást előidéző kórokozóktól mentes dáliagumót ültessünk ki.
Egynyári virágpalántáinkat május közepe táján – természetesen hőmérséklettől függően – már kiültethetjük állandó helyükre. Helybevetett növényeinket is öntözzük, gondozzuk. Ha az éjszakai lehűlés még erős, fólia takarással védekezhetünk a hideg kártétele ellen. Nappalra azonban a takarót távolítsuk el.
Ha a szobanövények átültetésekor a gyökérzeten rothadást vagy más betegséget észlelünk, távolítsuk el a beteg részeket, rázzuk ki a gyökerek közül a földet és új, friss földbe és edénybe ültessük el.
A szerző agrármérnök
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.