Viszonylag jó átlagos évet zárt tavaly a lakszakállasi Kovács családi vállalkozás, ahol a fő mezőgazdasági növények mellett káposztát és hagymát is nagyban termelnek. Bár az új idény megalapozásánál kicsit megcsúsztak a munkálatokkal, de ez végül a javukra vált.
A munkálatok csúszásával nyertek Lakszakállason
A hagyma esetében nem panaszkodnak a hozamokra, hiszen sikerült elérniük a több mint 600-as hektárhozamot, ez a körülményeikhez viszonyítva jónak mondható. Nem annyira volt kecsegtető a felvásárlási ár, hiszen az már törvényszerű, hogy ha jó a termés, akkor a felvásárlási árak kevésbé alakulnak jól. Ennek ellenére Kovács Péter nem panaszkodik, már csak azért sem, mert a káposztát már mostanra sikerült értékesíteni. „A nyári káposzta esetében elégedettek voltunk a 450 mázsás hektárhozammal. Az őszi káposztánál vetettünk korait, középkéseit és késeit is, amelyek közül a középkései hozott a legtöbbet, 80 tonnát hektáronként” – mondta a lakszakállasi gazda.
Az áttelelő hagyma később került a földbe, ennek köszönhető, hogy a nagy esőzéseket kikerülték. „Bár csúsztunk a munkálatokkal, de szerencsénk volt, mert így kikerültük a csapadékos időjárást. Ugyanez volt a helyzet az őszi búzánál is. Nagyon későn került a földbe, de ez szintén a javunkra vált, mert a nagy mennyiségű csapadék miatt sok helyütt a sík területeken állt a víz, és itt biztosan kiveszik majd a búza” – magyarázza Kovács Péter.
A tavalyi búza hozamait illetően elmondta, bár nem olyan jó minőséget arattak, mint a korábbi években, a körülményekhez képest a 6,8 t/ha hozammal elégedettek. „A napraforgóról ez már nem mondható el, egyelőre még vizsgáljuk, minek tudható be a nagyobb arányú kiesés” – mondja. A gazda a tavaszi nagy szárazságra nem gyanakszik, sokkal inkább abban látja a problémát, hogy mivel az uniós korlátozások miatt néhány eddig alkalmazott érlelő kiesett a forgalomból, ezért új szerek kerültek a forgalomba, amelyek más hatóanyagokat tartalmaznak, és talán korábban kell azokat bevetni. „Mindenesetre a napraforgó esetében a fajsúly is gyengébb volt. Kimagasló volt viszont a kukoricatermés, bár magasabb, 22%-os nedvességtartalom mellett takarítottuk be, az átlaghozam 11,7 t/ha volt” – tette hozzá végezetül Kovács Péter.
(czm)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.