A szamóca növényvédelme

A szamóca az egyik legkorábbi és legkedveltebb gyümölcsünk. Az alábbiakban legfontosabb kártevőit és kórokozóit mutatjuk be, ismertetve a védekezés lehetőségeit.

Az utóbbi időben egyre több gondot okoznak a szamócásban is a fonálférgek. Károsításuk megelőzése érdekében már a gyümölcs telepítése előtt ajánlatos fertőtleníteni a talajt Basamid G vagy Diazinon G (1 gramm/1 méter) készítménnyel. Ugyanilyen fontos, hogy károsítóktól mentes szaporítóanyagot ültessünk.

Legfontosabb kártevői

A kártevők közül az egyik legveszedelmesebb a szamócaeszelény, amely a leveleket és a virágokat is tönkreteszi. Főként a legkorábban fejlődő virágokat károsítja. A bogár peterakáskor befúr a szárba, amely azután elhal. Az szamócaeszelény ellen zöldbimbós állapotban, egy héttel a virágzás előtt kell védekezni a következő szerek valamelyikével: Diazol 60 EW (0,1%), Calypso 480 SC (0,02%), Komplet (0,1%), Nurelle D (0,1%), Zolone EC (0,2%). A virágzás előtti permetezés a felsorolt készítményekkel védelmet nyújt a szamóca bimbólikasztó kártevője ellen is, amely a tojásrakás idején elrágja a bimbók kocsányát. A telelőre vonuló, érési táplálkozást folytató bogarak ellen a szüret után védekezhetünk a rajzáscsúcs idején végzett permetezéssel. Az őszi talajműveléssel gyéríthető a kártevő egyedsűrüsége.

Veszélyes kártevő a szamócaatka is. Szívogatásának hatására a fiatal levelek, hajtások torzulnak, zsugorodnak, elszíneződnek. Száraz időben a szívlevelek elszáradnak, nedves körülmények között pedig elrothadnak. Ilyenkor elmarad a terméskötődés, az egész tő elkorcsosodik. Igen fontos a kártevő elleni védekezés a virágzás előtt. Sajnos a termő ültetvényekben nagymértékben korlátozza a kémiai védekezést a hosszú virágzási, termésérési időszak, ill. az egészségügyi várakozási idő betartása. A szüret előtt általában csak egy védekezésre van lehetőség, a virágzás előtt használható az Omite 30 W (0,1%) készítmény, amelynek 21 napos a várakozási ideje. A szüret utáni védekezésnek van nagyobb jelentősége. Erős fertőzés esetében a kezeléseket 3-4 szer is meg kell ismételni. Ilyenkor már használhatunk hoszszabb várakozási idővel rendelkező permetszereket, például Talstar 10 EC /60 nap/, Sanmite 20 WP (0,1%) /30/ vagy Nissouron 10 WP (0,07%) /30/.

A szamócásban is gyakran okoznak bosszúságot a meztelen csigák. Elszaporodásuk mérsékelhető vagy megszüntethető a növényi maradványok eltávolításával, a terület gyommentesítésével. A búvóhelyek felszámolásán kívül csalogató vízelvonó anyagokat és speciális csigaölő készítményeket is kihelyezhetünk. Ilyen például a kis kiszerelésben is kapható Mesurol Alimax (0,5,gr/m2). A csigák környezetkímélő módon nedves rongyok, fekete fólia segítségével is összegyűjthetők, mivel ezek alatt keresnek menedéket.

Növényi betegségek

A szamóca betegségek elleni védelmét a levélfoltosság, a lisztharmat és a szürkerothadás elleni permetezésre kell alapozni. A szamóca mikoszferellás levélfoltossága a szamóca egyik legelterjedtebb betegsége. Főként a levélen jelenik meg, ám a levélnyélen és az indákon is károsít. A leveleken kezdetben apró, vörös foltok jelennek meg, amelyeket később lilás szegély veszi körül. A betegség első tünetei már májusban jelentkezhetnek. A tavaszi és a kora őszi csapadékos időjárás, valamint az öntözéses termesztés kedvez a fertőzés gyors terjedésének. Gombaölő szeres védekezés 3-4 alakalommal szükséges: virágzás előtt, terméskötődés után, majd szüret után 1-2 alakalommal. Az ajánlott permetszerek a következők: Dithane DG (0,2%) /AT/, Novozir MN 80 (0,2%) /AT/, Kuprikol 50 (0,5%) /AT/, Champion (0,5%) /AT/.

A szamóca egyes fajtái érzékenyek a lisztharmatra: a beteg levelek fonákján lisztes bevonat, a levelek színén szabálytalan kárminvörös foltok keletkeznek. A fertőzött levelek sodródnak, kanalasodnak. Ha már a virágzás kezdetétől észleljük a lisztharmatot, rögtön védekezzünk. A továbbiakban július végén, augusztus-szeptemberben permetezzük a szamócát. Jó hatás érhető el a Topsin M 70 WP (0,08%) /AT/ vagy a kéntartalmú szerek közül a Sulika 80 WP /AT/, Sulikol k /AT/, Thiovit /AT/, Kumulus (0,5%) /AT/ készítményekkel.

A szamóca szürkerothadása a növény legveszedelmesebb gombás betegsége. A kórokozó a leveleket, virágokat és a termést egyaránt megtámadja. Közvetlen kár a zöld, vagy érőfélben levő bogyókon a legszembetűnőbb, mivel a bogyó felületét vastag szürkepenész borítja. A gombáknak kedvez a csapadékos időjárás, permetezni a fővirágzásban és 70-80%-os elvirágzásban kell a következő permetszerekkel: Euparen Multi (0,2%) /14/, Rovral Flo (0,15%) /7/, Sumiliex 50 WP (0,1%) /AT/, Teldor 500 SC (0,075%) /3/. A permetezésnél tartsuk be az élelmezésügyi és várakozási időt!

A szerző növényvédelmi szaktanácsadó

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?