A repcét károsító állati kártevők köre eléggé széles. Az ellenük való védekezést már ősszel a vetés előtt a vetőmag megfelelő csávázásával ajánlott elkezdeni.
A repce kártevői
A repcét károsító állati kártevők köre eléggé széles. Az ellenük való védekezést már ősszel a vetés előtt a vetőmag megfelelő csávázásával ajánlott elkezdeni. A koratavaszi időszakban az időjárás fokozatos felmelegedésével -- amint a nappali hőmérséklet 10 Celzius fok fölé emelkedik eleinte csupán elvétve, a fokozódó felmelegedés nyomán pedig tömegesen -- jelennek meg az első károsítók.
A repceormányos és a repceszárbarkó a repcén élő ormányos bogarak közül a legveszélyesebb kártevők. A repceormányos bogár de különösen a lárvája, ha nem védekeznek hatékonyan ellene, helyenként igen nagy károkat, komoly termésveszteséget okozhat. A repceszárbarkó 2,6—3,2 mm-es ovális, fekete, szürke bogár. 3—4 mm nagyságú lárvái a száron és levélnyélben élnek, a szárban csatornákat rágva fejlődnek. Ha több lárva is károsít egy növényen, az általuk rágott csatornák többnyire összeérnek, jellemzőjük, hogy mindig a növény felső részéből a gyökér irányába haladnak.
A repcebolha 3,5—4,5 mm-es erősen domború, kékes vagy bronzoszöld kártevő, Lárvája 5—8 mm hosszú, eleinte fehér majd sárga. A lárva ősszel és kora tavasszal az őszi repce zöld részeit rágja, amely így gyorsan sárgul, nehezen fejlődik, magja kényszerérett lesz. A kifejlett bogár a kikelt növények leveleit lyuggatja, később a szárat és a becőket rágja meg. A bolhák a repce érése és betakarítása után a nyári hónapokat a talajban töltik, majd ősszel újra a repceföldekre vonulnak.
A repce-fénybogár zöldes fémfényű fekete 2—3 mm-es bogár. Lárvája halvány- vagy sárgásszürke sötét szemölcssorral. Elsősorban a bimbós repcén és a káposztán okoz nagyobb károkat. Mivel virágporevő, ha megjelenésekor csak bimbós repcét talál, kirágja azt és a bibét elrágva jut virágporhoz. Lárvája a virágban fejlődik, virágporral táplálkozik, néha a bibét is megrágja, Ilyenkor a becő nem, vagy csak torzan fejlődik. Az említett állati kártevők ellen akkor kezdjük a védekezést, ha repceföldre kihelyezett sárgatálcán 3 nap alatt 4 vagy több bogarat észlelünk. A repce növényvédelmére megfelelő szereket az Engedélyezett növényvédőszerek jegyzéke tartalmazza. (mgi-lex)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.