A kutatások különböző lehetőségeket vizsgálnak a rák gyógymódjának keresése során, amelyek közül az egyik a gyakori betegségeket okozó vírusok felhasználása lehet.
A rák gyógyítása vírusokkal? Úttörő kutatás: az eredmények hihetetlenek!
A vírusok rák elleni küzdelemre való felhasználásának gondolata nem teljesen új. A tudósok világszerte laboratóriumokban vizsgálják annak lehetőségét, hogy a közönséges influenza- vagy megfázás vírusokat úgy módosítsák, hogy megtámadják és elpusztítsák a rákos sejteket. Ez az eljárás igen sikeresnek tűnik, ezért a tudósok a vírusok széles skáláján és különböző ráktípusok esetében vizsgálják.
„Tudjuk, hogy szinte bármilyen vírust módosíthatunk erre a célra. Ha a vírus biztonságos és nem okoz betegséget, akkor módosíthatjuk a rákkezelésben való felhasználásra” - mondta dr. Shashi Gujar professzor, aki a kanadai Halifaxban található Dalhousie Egyetem rákkutatásban alkalmazott immunterápiával foglalkozik.
„Ez egy csodálatos, hatalmas lehetőségeket rejtő technológia, de biztosítanunk kell, hogy szigorú globális szabályoknak megfelelően fejlesszük. Ez garantálja, hogy ennek a csodálatos kezelésnek a további kutatása megfelelően haladjon előre, és hogy gyorsabban eljusson a rákos betegekhez” - tette hozzá.
Gujar párizsi és ottawai kollégáival együtt úgy döntött, hogy irányelveket dolgoz ki a rákellenes vírusok, az úgynevezett onkolitikus vírusok kifejlesztésére és alkalmazására. A tudósok ezt követően tanulmány formájában publikálták ezeket a Nature Protocols című, szakértői értékeléssel ellátott folyóiratban.
Az onkolitikus vírusok kétféleképpen hatnak a szervezetben: aktívan felkutatják és elpusztítják a rákos sejteket, valamint növelik a szervezet ellenálló képességét a daganatokkal szemben.
„Immunrendszerünk nagyon specifikus módon ismeri fel a fenyegetéseket. Amikor egy vírus vagy baktérium megfertőzi, azonnal felismeri, hogy valami idegen dologról van szó, így azonnal reagál, hogy megszüntesse (a fenyegetést)” - magyarázta Gujar.
A rákos sejtek azonban képesek becsapni az immunrendszert: annyira hasonlítanak az egészséges sejtekhez, hogy az immunrendszer nem ismeri fel őket idegenként, így nem reagál rájuk.
Ezért több évtizeddel ezelőtt a tudósok feltették a kérdést, hogy vajon lehetséges-e olyan vírusokat használni a rákos sejtek elleni küzdelemben, amelyekre az immunrendszer reagál. Az ötletet olyan rákos betegek eseteiből merítették, akiknek az állapota javult, miután legyőzték a gyakori fertőzéseket, vagy akik ezután teljesen meggyógyultak. A kutatók ugyanezt a hatást figyelték meg azoknál a rákos betegeknél, akik sikeresen gyógyultak fel a Covid-19-ből.
Az onkolitikus vírusokat eddig az Egyesült Államokban, Kínában, Japánban és Európában engedélyezték, és sikeresen alkalmazták számos ráktípus, többek között a melanoma kezelésére. Herpes simplex vírus (HSV), reovírusok, kanyaróvírus és adenovírusok kerültek felhasználásra, vagy jelenleg is fontolgatják őket a kezelésre.
(cas.sk)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.