A monília és az időjárás

A május a növényvédelem szempontjából a legaktívabb hónap. Általában jól kötődtek a csonthéjas gyümölcsök, az időjárás azonban nemcsak ennek kedvezett, hanem a monília fertőzését is elősegítette.

A május a növényvédelem szempontjából a legaktívabb hónap. Általában jól kötődtek a csonthéjas gyümölcsök, az időjárás azonban nemcsak ennek kedvezett, hanem a monília fertőzését is elősegítette. Ennek köszönhető, hogy a nem, vagy késve kezelt ültetvényekben, kiskertekben, út menti fákon, főképpen kajszin és meggyen, megjelentek a károsítás tünetei. Az elszáradt, lógó virágok mellett egész hajtások, vesszők gyors hervadását, pusztulását láthatjuk.

Ezért vizsgáljuk meg fáinkat, s mentsük a még menthető részeket. Ennek módja a fertőzött részek levágása, kis szakasz egészséges résszel. Hasonlóan súlyos tüneteket okoz helyenként az őszibarack tafrinás levélfodrosodás betegsége is. Különösen kedvezett neki az április utolsó napjaiban megérkezett lehűlés, gyakori csapadékkal. A fák később le fogják dobni a beteg, torz levélzetet, de – kellő türelemmel – mi magunk is megtehetjük ezt, ezzel is elősegítve a lombozat megújulását. Még mindig érdemes kaptán, vagy difenokonazol, vagy dithianon hatóanyag tartalmú készítményekkel permetezni, igaz ez a már megfertőződött leveleket nem menti meg, de az újak fertőződését megelőzhetjük, s ez is siker. Az alma károsítói közül az almapirosító levéltetű a kis levelek megjelenésével egy időben kezdte megszívogatását. Azóta tart a kártevő felszaporodása, amelyhez társult a zöld alma-levéltetű is. A várthoz képest korábban jelent meg a piros gyümölcsfa takácsatka. Már megjelentek a levélaknázó molyok is, s közölök elsőként az almalevél aknázómoly, amit rövid időn belül az almalevél sátorosmoly repülése követett, s közel egy időben megjelent a lombosfa-fehérmoly is.

A sodrómolyok egyes gyümölcsösökben nagyobb számban károsítanak. Május első napjaiban megkezdődött az almamoly rajzása is, május közepe után várható a kikelt hernyók megjelenése, de ezt helyi feromon csapdás megfigyeléssel, illetve az alkonyati hőmérséklet követése útján kell pontosítani. A védekezés kulcskérdése a jó időzítés. A molyok ellen több hatóanyagcsoport tagjaiból választhatunk. Jó időzítéssel – a lárvakelés kezdetére a levélfelületen legyen a vegyszer – a piretroidok is megoldást adnak. Választhatunk a foszforsavészterek közül is, környezetkímélő hatóanyagok a kitinszintézis gátlók, illetve a Bacillus thuringiensis spóraszuszpenziót tartalmazó készítmények. (MR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?