„A kórházba lesz szíves!”

Az egészségügyi ellátásról szóló törvény múlt heti módosítása komoly problémákat okozhat a mentősöknek.

Az egészségügyi ellátásról szóló törvény múlt heti módosítása komoly problémákat okozhat a mentősöknek. A betegek által fizetendő kilométerenkénti két korona beszedése ugyanis nehéz feladat elé állítja őket: a parlament túl sok kivételt hagyott jóvá, a mentősöknek ellenőrizniük kell, valóban jogosan kéri-e az ingyenes szállítást a páciens. Nem egységes a fizetendő díj sem, vannak olyanok is, akiknek csak 1 koronát kell fizetniük kilométerenként. A mentőautók nincsenek felszerelve sem taxiórákkal, sem pénztárgépekkel, a mentősöknek aprópénzt kellene magukkal hordaniuk, hogy ki tudják adni a visszajáró pénzt, és pénztári blokkot kellene kiállítaniuk. Ján Kovalčík, a pozsonyi mentőszolgálat igazgatója nem tudja, hogyan fogják alkalmazni a törvény rendelkezéseit, mivel végrehajtó rendelet még nem született hozzá. „Nem létezik olyan rendelet, mely meghatározná, hogy a mentőkocsikat taxiórával és pénztárgéppel is fel kell szerelni, a taxióra 8-10 ezer koronába, a pénztárgép mintegy hétezer koronába kerül” – mondta Kovalčík. Az igazgató nem tudja, ki fedezi a mentőkocsik felszerelésének költségeit, de az sem világos, egyáltalán szükség van-e ilyen felszerelésre, vagy elegendő egy kézzel kitöltött pénztári bizonylat. Újabb gondot jelent, ha több beteget szállítanak egyszerre, akik amellett, hogy különböző távolságokat utaznak, más fizetési kategóriába tartoznak. Gondot okoz majd a pénz kezelése is: a sofőröknek anyagi felelősséget kell vállalniuk a beszedett összegekért, a műszak végén pontosan el kell számolniuk, vagyis pontos kimutatást kell vezetniük róla. Ez újabb adminisztrációs feladatokat ró rájuk. „Azt tudjuk javasolni a betegeknek, hogy aki teheti, április elsejétől menjen taxival” – mondta lapunknak Kovalčík. Az egészségügyi minisztérium szóvivője szerint túlzottak a mentősök aggályai: „Eddig is ki kellett számolniuk, mibe kerül egy beteg szállítása, mivel ezt ki kellett számlázniuk a biztosítóknak – mondta az Új Szónak Tomáš Szalay, az egészségügyi tárca szóvivője. – Eddig sem volt szükségük taxiórára, várhatóan ezután is megoldják ugyanazt a feladatot.” A minisztérium nem adhat ki végrehajtó rendelkezést a törvényhez, ha ez lett volna a szándéka, akkor azt a törvényjavaslattal egy időben, a parlamentbe kellett volna benyújtania.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?