A káposztafélék hernyókártevői

Egy öttagú család káposztából évente átlagosan 20 kilót, kései káposztából 50, kelkáposztából 40, karfiolból 30 kilót, karalábéból 100 gumót, bimbóskeléből néhány tőnyit fogyaszt el. E növényeket a vetéstől a betakarításig sokféle károsító veszélyezteti.

A megtámadott növényi rész elpusztul, vagy fogyaszthatatlanná, értékesíthetetlenné válik, ezért a káposztafélék esetében a károsítás megelőzésére kell törekednünk. A korai fajták palántáit tavasszal a piacról szerezzük be, vagy magunk neveljük. A kis növénykéket azonban 4–6 leveles korig röviddel a kiültetés után a tavaszi káposztalégy veszélyezteti. Ezért ellene rendszeresen kell védekezni. A megtámadott növény fejlődésben leáll, levelei ólomszürkévé válnak, lankadnak, a fiatal növény gyakran el is pusztul. Az idősebb növények lassabban fejlődnek, terméshozamuk csökken. A kikelő nyüvek a gyökeret kívülről hámozgatják, vagy behatolnak a gyökérbe és felfelé haladó járatokat készítenek. Fejlődésük 20–30 napig tart, majd a növényt elhagyják, talajba húzódnak, ahol bebábozódnak. A nyári nemzedék egyedei két hét bábállapot után kirepülnek. E kártevő tömeges elszaporodása ott fordul elő leggyakrabban, ahol a káposztaféléket vetésváltás nélkül termesztik. Az öntözéses termesztés is elősegíti a szaporodásukat. Védekezéskor ügyeljünk arra, hogy megkíméljük a kártevők természetes ellenségeit, így a fürkészdarazsakat, amelyek a kártevő lárváinak akár 60%-át is parazitálhatják.

A védekezés fontos irányelvei közé tartozik a helyes növényi sorrend betartása is. A kártevő ellen már a palántanevelő ágyakban védekezni kell. A védekezés mindig a tojásrakó legyek ellen irányuljon, ezeket kell elpusztítani. A palánták kiültetését követő 10–14 nap után megfelelő védelmet nyújt a Diazinon 10 G granulátum (1 g/folyóméter) vagy Diazol 50 EW (0,1%), amelyet a gyökérnyaki részhez juttassunk. A kártevő második, júniusi nemzedéke – a hűvösebb, csapadékosabb évjáratok kivételével – a már megerősödött növényállományban nem tud érzékenyebb kárt okozni. Viszont a káposztalégy augusztusi harmadik nemzedéke veszélyes, mert a zsenge másodvetéseket támadja.

A tavaszi káposztaléggyel együtt károsítanak a néhány milliméteres fekete vagy feketesárga csíkos földibolhák, a levéltetvek és a káposztapoloskák. A diazinon hatóanyagú Diazol 50 EW rendszeres használata ezeket is távol tartja. A káposztalevéltetvek ellen speciális készítményként használható a Pirimor 25 WG (0,15%), Actara WG (0,025%), Aztec (0,1%), Calypso 480 EC (0,02%), melyek kímélik a levéltetvek természetes ellenségeit. Engedélyezett még a BI-58 EC Nové (0,2%), Orion 30 EC (0,1%), Pyrinex ME (0,4%), Reldan 40 EC (0,125%), Cyper extra (0,04%), Karate Zeon 5 SC (0,025%). A permetlébe ajánlatos tapadásfokozó szert, pl. Agrovitalt (0,025%) vagy Silwet (0,01%) adagolni.

Legkorábban (március végén, április elején) a káposztalepke és a repcelepke rajzik. Az első nemzedéke még nem károsít, mert szabadföldi káposztafélék híján a keresztesvirágú gyomokon fejlődik. Az augusztusban rajzó második nemzedéke viszont egyes évjáratokban súlyos károkat okoz.

Április közepén rajzik a káposztamoly első nemzedéke. Rajzása gyakran elhúzódik, ezért az évi három nemzedéke nem különül el határozottan. Kártétele május közepétől október elejéig tart. Apró lárvái szövedék védelmében a külső leveleket vagy a maghozók virágzatát károsítják.

A gamma bagolylepkének évente három nemzedéke fejlődik óriási népességgel. Vándorlásra hajlamos faj, váratlanul lepi meg az ültetvényeket. Jellegzetes araszoló mozgású lárvái az éjszakai órákban, vagy nappal a levelek védelmében rágnak.

A káposztafélék nyári kártevői közül a vetési bagolylepke a legjelentősebb. Minden évben rendszeresen veszélyezteti a termést. Az első nemzedék rajzása májustól július elejéig is elhúzódhat. A második nemzedéke öt–nyolcszorosa az elsőnek. A rajzása július végén kezdődik és szeptember elejéig tart. Az imágók a megfelelő érési táplálkozás után (több virágzó gyomok) esetén 1000–1500 tojást raknak. A 7–10 nap múlva kelő lárvák kezdetben a külső leveleket hámozgatják, rágják. Később befúrják magukat a karfiol vagy a káposzta belsejébe. Jelenlétükre vastag ürülékcsomók emlékeztetnek. A károsítás helyén beszivárgó csapadék rothadást eredményez. Ellenük valamint a többi rágó kártevő ellen használjunk környezetkímélő permetszereket, mint amilyen a Biobit FC (0,25%), Calypso 480 EC (0,02%), Dimilin 48 SC (0,025%), Nomolt 15 SC (0,06%), Rimon 10 EC (0,05%). Ajánlatos a tapadószert adagolni a permetlébe.

Nehéz küzdeni a tripszek ellen is. A dohánytripsz kártétele a káposztafejet alkotó leveleken jelentkezik, és akár 10-15 levél mélységben a fej belsejére is kiterjed. Nagyon rontja a káposztafejek minőségét. A káposztafélék különösen júliustól augusztusig szenvednek a dohánytripsz kártételétől. A dohánytripsz elleni védekezés nehéz feladat. A vegyszeres védekezés a már káposztafej belsejébe húzódott, és ott szaporodó tripszek ellen, hatástalan. A kártételt a toleráns káposztafajták termesztésével jelentősen mérsékelhetjük. Megelőzésképpen csökkenthető a kártétel a betelepedés idején olyan inszekticidek alkalmazásával, melyek a többi rovarkártevők ellen irányulnak, pl. Diazol 50 EW (0,1%), Calypso 480 SC (0,02%), Pyrinex ME (0,4%) stb. A kártevők ellen a káposztafélékben az időjárástól függően általában 6-10 permetezés kell alkalmazni a betakarításig.

Már palántaágyi kórokozó a peronoszpóra. Fertőzése esetén a levelek színén elmosódott szélű szürkéssárga foltok, a fonákon szürkésfehér bevonat látható. Ellene megelőzésként használjunk Ridomil Gold 42,5 WP (0,4%), Champion 50 WP (0,4%), Dithane DG (0,5%), Folpan 80 VDG (0,2%), Merpan 80 WDG (0,3%), Kuprikol 50 WP (0,6%).

A szerző növényvédelmi szaktanácsadó

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?