A hagyma növényvédelmében is nagyon fontos tényező az elővetemény és a termesztési hely megválasztása, valamint a 3-4 éves vetésváltás betartása. Jó, ha tudjuk: a mély fekvésű talajvizes területeken növekszik a baktériumos lágyrothadás aránya és a légykártevők okozta kártétel.
A hagymás növények tavaszi növényvédelme
A vöröshagyma gyomelnyomó képessége rendkívül gyenge, így könnyebben elgyomosodik, mint más kultúrák. Ezért a gyomok elleni védekezés különösen nagy figyelmet igényel. A hagymában megtalálható az összes szántóföldi gyom, ezért kifogástalan gyommenteséget a vegetáció alatt csak herbicidekkel és mechanikai gyomirtással lehet elérni. Vetés előtt, vagy közvetlen után, de kelés előtt csak azok a készítmények alkalmazhatók, amelyek a hagymára veszélytelenek, vagyis a talajhoz erősen kötődnek, így a gyors esők hatására sem mosódnak a csírázó mag közelébe. Ugyanis a hagyma a csirázástól a kaszahányás végéigrendkívül érzékeny a herbicidekre. A magvetés után három napon belül használható a Stomp 330 EC (4-5 liter/ha vagyis 40–50 ml/100 négyzetméterre) készítmény. Rossz, sekély magvetésnél tőritkulást okozhat. A jó hatás elérésének feltétele az aprómorzsás jól elmunkált talaj és a megfelelő vetésmélység. A kezelést követő 2-3 héten belül lehullott 20–30 mm-es csapadék fokozza a herbicid hatását. Vigyázni kell azonban a permet kijuttatásakor, mert az elsodródott permetlé a kelő zöldségkultúrákban, cukorrépában, mákban pusztulást okozhat.
A dughagyma esetében szintén a kiültetés után 3 napon belül kell a talajt kezelni. A készítmény csak aprómorzsás jól elmunkált talajon hatékony. A csapadék elmaradása vagy a rögös talaj a gyomirtó hatásának csökkenését eredményezi. A dughagyma gépi ültetését úgy végezzük, hogy a talaj ne száradjon ki, ne rögösödjön. Az ültetés után a talajt seprűboronával tegyük egyenletessé. Csak ezután gyomirtózzunk.
A hagyma kelése előtt a tábla kigyomosodásakor használhatunk még glyfozát hatóanyagú készítményeket, ilyen például a Gliaka, Glyfogan 480 FL, Rondup, Dominator, Kapazin, (0,6–1,5 liter/ha). A gyomok elszáradása után végezhetjük a talajmunkát (kapálást, sarabolást). A készítményeknek nincs tóhatása, azaz 4-5 nap múlva bármilyen kultúra vethető. Viszont elsodródás esetén bármely zöld kultúrára veszélyes.
A kelés után a hagyma 3-4 leveles korában, ill. a hagymalevél viaszrétegének kialakulása után folytathatjuk a gyomirtást a következő készítményekkel: Galigan 240 EC vagy Goal 2 E (0,8 1/ha). A felsorolt szerek nagyon széles gyomirtó hatással rendelkeznek. Kijuttatásukat legjobb osztott adagban, tehát kétszer 0,5 literben kijuttatni. Más permetszerrel keverni nem ajánlatos.
Eső vagy az öntözés után közvetlenül ne gyomirtózzunk. Más kultúrák levelein foltos elhalásokat okoz, így azok piacképtelenné válhatnak, a többi kultúra a károsodást gyorsan kinövi. Továbbá használható még Ronstar 25 EC (3-4 l/ha). A felsorolt hosszú hatástartamú herbicideket posztemegensen utoljára a hagyma 4-6 leveles korában juttassuk ki, mert akadályozhatják az esetleges utóvetemények csírázását.
A vöröshagyma gyomirtására alkalmazható herbicidek a póréhagyma és fokhagyma esetében is alkalmazhatók, azonban itt még jobban be kell várni a viaszréteg kellő kialakulását, főleg csapadék után.
A hagymaterületeken gyorsan kinőtt egyszikű gyomok ellen kiválóan alkalmazhatók a speciális készítmények, pl. Agil 100 EC, Targa Super, Gallant Super, Pantera 40 EC és a Leopard 5 EC (0,5–1,5 l/ha), a nehezebben irtható tarackra, nádra erősebb adagolás szükséges. A készítményeknek tartós hatásuk nincs, csak a zöld levéllel bíró gyomokat pusztítják el, ezért több kezelés is szükségessé válhat.
Tavasszal, általában a cseresznye virágzásakor jelenik meg a vöröshagyma, fokhagyma és sarjadékhagyma egyik legveszedelmesebb kártevője, a hagymalégy. Károsítása nyomán a fiatal növények elszáradnak, kipusztulnak, csapadékos időben a hagyma rothadhad. A korai, tavaszi kártételét megelőzhetjük a fent említett vetéskori talajfertőtlenítéssel, ill az imágók rajzásakor használhatjuk a következő permetszereket: Diazol 60 EC (0,1%), Pyrinex 48 EC (0,25%), Metanion 48 EM (0,2%). A permetlébe ajánlatos tapadószert is adagolni, pl. Agrovitalt (0,02%).
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.