A gyep, sövény és virágok kezelése nyáron

A gyep öntözését időzítsük az esti vagy a reggeli órákra. A kijuttatott víz így jobban hasznosul, kevesebb a párolgási veszteség. A fű a reggeli öntözés után gyorsan felszárad, így kevésbé kell tartanunk a kórokozóktól.
A száraz időszakot leginkább a fák és a cserjék, de különösen az örökzöld növények sínylik meg.

A gyep öntözését időzítsük az esti vagy a reggeli órákra. A kijuttatott víz így jobban hasznosul, kevesebb a párolgási veszteség. A fű a reggeli öntözés után gyorsan felszárad, így kevésbé kell tartanunk a kórokozóktól.

A száraz időszakot leginkább a fák és a cserjék, de különösen az örökzöld növények sínylik meg. Alkalmanként még azokat a növényeket is öntözzük meg, amelyeket egyébkén nem szoktunk. A zöldségfélék közül száraz időben főként a paprikát, uborkát, tojásgyümölcsöt, paradicsomot valamint a káposztaféléket öntözzük.

A melegre érzékeny növények töve köré terítsünk mulcsként fakérget, fűkaszálékot vagy szalmát. Ez segít hűvösen tartani a gyökereket, így a nagy melegben többek között még a rododendron és a klemátisz is szépen fejlődik.

Bár nyáron már lelassul a sövény fejlődése, rendszeres nyírásáról azonban ilyenkor sem szabad elfeledkezni. Ez főleg a fiatal cserjéknél fontos, mert a metszés hatására jobban elágazódnak, sűrűsödnek és takarnak.

Az elvirágzott évelő virágok szárait rövid csonk meghagyásával vágjuk vissza, ezzel elkerülhetjük, hogy a növény magot neveljen, miközben értékes tápanyagokat von el a vegetatív részekről.

A krizantémot visszacsípéssel késztetjük elágazásra. Amint a hajtások végein bimbók mutatkoznak, a hónaljakból előtörő kis hajtásokat a tenyészidő folyamán ki kell tördelni. ĺgy a meghagyott hajtásvégeken szép nagy virágokat kapunk. A nagyvirágú fajtákon 2-3 hajtást neveljünk, az apróbb virágúakat többszöri visszacsípéssel ágaztathatjuk el.

A magas termetű dáliák akkor hoznak hosszú virágszárat és szép virágot, ha az előtörő oldalhajtásokat rendszeresen kitörjük. Egy növények 2-3 főhajtást, egy száron pedig csak egy bimbót engedjünk kifejlődni. A többi előtörő hajtásokat természetesen hagyjuk meg, rajtuk fejlődnek majd a későbbi virágok. A kis virágú, apró termetű dáliák gyorsabban fejlesztenek új virágokat, ha az elnyílottakat rendszeresen lecsípjük és eltávolítjuk.

A fokhagyma virágzati szára és az azon képződő virágzat sok tápanyagot von el a fejlődő hagymától, ezért idejében távolítsuk el. Amint a levelek barnulni kezdenek, fölszedhetjük a fokhagymát a talajból. Ne feledjük, ott, ahol bőségesen és rendszeresen fogyasztanak foghagymát, ritkábban fordulnak elő rákos megbetegedések.

Az őszibarackon ne feledkezzünk meg a zöldválogatásról. A sűrűn fejlődött hajtásokat és ikerhajtásokat, fattyúhajtásokat tőből távolítsuk el. Ezzel a korona fényellátottságát is kedvezőbbé tesszük, ami a vesszők jobb beérését is segíti és a téli fagykár is kisebb lesz. (Kertbarát)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?