A felvásárlók nem respektálják az árajánlatot

A Dunaszerdahelyi járásban az eddigi eredmények alapján várhatóan nem dőlnek meg az eddigi aratási rekordok, jelezték nemrégiben a járás agrártermelőit tömörítő kamarai közgyűlésen.

A Dunaszerdahelyi járásban az eddigi eredmények alapján várhatóan nem dőlnek meg az eddigi aratási rekordok, jelezték nemrégiben a járás agrártermelőit tömörítő kamarai közgyűlésen. Patasi Ilona, a regionális agrárkamara igazgatója szerint a gyengébb hozamokban minden bizonnyal szerepet játszik a járásban is pusztító törpevírus, amelynek következtében 924 hektár őszi árpát és 380 hektár őszi búzát ki kellett szántani, ami összesítve mintegy 14 millió korona kárt okozott, illetve ekkora többletköltséget és bevételkiesést jelent. A termelők véleménye szerint a gabonafélék jelenlegi értékesítési árainak valamilyen formában ezt a többletkiadást is ellensúlyozniuk kellene, egyelőre azonban ennek vajmi kevés esélye mutatkozik. Annál is inkább, mivel az idei termés egyharmad része már zálogban van, a tavaszi munkákra folyósított előlegek fejében a vetőmagot, műtrágyát, vegyszert, sok esetben pedig a gázolajat forgalmazó cégek tartják kezüket a learatandó gabonán. Ez egyúttal behatárolja a termelők mozgásterét az értékesítési árak körüli vitában is.

A járásban a repce vetésterületének mintegy 60 százalékáról már betakarították a termést, a hozamok azonban a tavalyihoz képest bizony elmaradnak a várakozástól, járási szinten általában 1,9 tonna körül mozognak. Igy a termelők egyrészt eléggé visszafogottan vélekednek a jövő évi repcetermesztés kilátásairól, másrészt 8300 koronás tonnánkénti értékesítési árat javasolnak az idei termés felvásárlására. A termelők egyébként a takarmányárpáért 3600 koronát, a takarmánybúzáért 3500 koronát, az élelmiszeripari búzáért a 4500 koronát tartják elfogadható árnak., ezt azonban a felvásárlók és a kereskedők egyelőre nem hajlan-dók elfogadni.

Az agrárkamara regionális köz-gyűlésén újra felvetődött az öntözés finanszírozásának megoldatlansága. Patasi Ilona szerint a járás termelői már egy évtizede kérik, hogy a felhasznált öntözővíz a termelők számára ingyenes legyen, mert a jelenlegi dotációs feltételek alapján sokszor bizonytalan a finanszírozás sorsa, s ez a mostani feltételek között, amikor öntözés nélkül már szinte lehetetlen az intenzív termelés, az egyik legfontosabb kérdés számukra. A mezőgazdasági vállalatok képviselői figyelmeztettek arra is, hogy a munkatörvénykönyv rendelkezése alapján megszabott maximális túlórák számának betartása a betakarítások időszakában lehetetlenség, hiszen a gazdálkodóknak ilyenkor az időjárási és környezeti feltételekhez kell igazodniuk. (sy)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?