A felújításhoz behozatalra is szükség lesz

Annak ellenére, hogy a BSE következtében a hazai marhahúsfogyasztásban is érezhető megtorpanás, helyenként visszaesés állt be, a húsmarhatenyésztés továbbra is az egyik legfontosabb termelési ágazata a mezőgazdasági termelésnek, s hogy pozícióját és versenyképességét az EU-ba való belépés után is me

Annak ellenére, hogy a BSE következtében a hazai marhahúsfogyasztásban is érezhető megtorpanás, helyenként visszaesés állt be, a húsmarhatenyésztés továbbra is az egyik legfontosabb termelési ágazata a mezőgazdasági termelésnek, s hogy pozícióját és versenyképességét az EU-ba való belépés után is megtarthassa, a tárcavezetés fokozottabb támogatást biztosít számára. Az idei agrártámogatási rendszerben az előző évekhez viszonyítva jóval magasabb összeg, a tervek szerint mintegy 130 millió korona dotáció áll majd a húsmarha-tenyésztők rendelkezésére. Ennek keretében az előző évi 2,50 korona kilogrammonkénti támogatást 4,50 koronára emelték.

A hazai ágazat egyik komoly hátránya a az állományok fajtatisztasága, amelynek lefaragásához intenzív behozatalra is szükség lesz. Ismeretes, hogy a rendszerváltás előtt a hazai szarvasmarha-állománynak alig 1 százalékát tették ki a fajtatiszta húsmarha fajták. Az utóbbi években a tárcavezetés a dotációs politika eszközeivel is megpróbált változtatni ezen a kedvezőtlen állapoton a nem piaci tejtermelésre szakosodott tehéntartás támogatásával, amelynek egyik feltétele az állatok genetikai állományának átalakítása a hústermelés irányába. Ez a követelmény az idei dotációs politikának is egyik feltétele.

Jelenleg a nem piaci produkcióra szakosodott tehénállomány létszáma alig haladja meg a 25 ezret, az EU-ba való belépésünk esetén számukat 50 ezerre kell emelni. Ennek érdekében a fajtatiszta állományok természetes szaporodás általi fejlesztéséhez elengedhetetlen követelmény a tenyészbikák behozatala, amely sajnos, az utóbbi időszakban a BSE miatt hozott állategészségügyi rendelkezések révén a behozatal leállításával egyelőre holtpontra jutott. A tervezett 50 ezres szint eléréséhez évente több mint 450 tenyészbikára lenne szükség, a hazai forrásokból egyelőre alig több mint 100 fajtatiszta tenyészbika áll rendelkezésre. A hazai tenyésztők alapvetően a tejtípusú marhák keresztezésével próbálják a vérvonalat megváltoztatni, ez azonban nagyon hosszú ideig tartó folyamat. (yl)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?