Vizeletürítési zavarok – Már a szlovákiai betegek is megkaphatják az egyedülálló kezelést

vizeletürítési zavarok

Baleset, vele született hiba vagy neurodegeneratív betegség gyökeresen megváltoztathatja a húgyhólyag ürítési képességét. Ilyen zavarral több ezren élnek Szlovákiában – korra, nemre és szociális helyzetre való tekintet nélkül. Az urológusok egyedülálló megoldást ajánlanak, aminek köszönhetően a betegek munkába járhatnak, sportolhatnak, teljes értékű életet élhetnek. A hatásos kezelés ellenére miért ütközik mégis sok beteg akadályba? Ennek sok esetben a félelem és a tájékozatlanság az oka.

A neurogén húgyhólyag súlyos betegség, ami baleset, gerincsérülés, nyitott gerinc vagy neurodegeneratív betegség – sclerosis multiplex, Parkinson-kór – következtében alakul ki. Az ilyen betegeknél a húgyhólyag nem normálisan telik meg és ürül ki. Következménye az ismétlődő húgyúti fertőzés és veseelégtelenség – mondja dr. Ivan Minčík, a Szlovák Urológiai Társaság elnöke. A probléma megoldását a szlovákiai urológusok az úgynevezett intermittáló, vagyis az „önkatéterezésben” látják. Ez a módszer a cukorbetegek által használt inzulintollhoz hasonlítható. Egyedülálló, innovatív és diszkrét módja annak, hogy megőrizze a húgyhólyag szerepét és az általános egészséget. „A húgyhólyag ürülési hibái kezelésének legmagasabb szintjéről van szó. Ha helyesen végzik, jelentős egészségi és szociális előnyök származnak belőle, és más módszerekkel összehasonlítva sokkal kevesebb mellékhatása van” – egészíti ki a szakember. 

A betegnek meg kell tanulnia 

Ha az orvos úgy látja, hogy a betegnek katéterezésre van szüksége, ellenőrzi a húgycső átjárhatóságát és kiválasztja a megfelelő nagyságú katétert. Ezután az egészségügyi nővér megtanítja a beteget vagy a közeli hozzátartozót arra, hogyan kell használni. 

„Nem a nővér vezeti be a katétert, ő csak irányítja a beteget, segít neki, tanácsokkal látja el. Ha idegen személy végzi a műveletet, az egész folyamatot először elmagyarázzuk, utána pedig felügyelettel elvégeztetjük” – mondja el tapasztalatait Zuzana Tkáčová egészségügyi nővér. 

Veszélyben a vese 

Szlovákiában tavaly körülbelül 2010 beteg „önkatéterezte” magát, 62 százalékuk férfi, 38 százalékuk nő volt. Összesen 2 928 109 darab katétert használtak el, ami 2022- höz viszonyítva 5,7%-kal több volt. Bár biztonságos módszerről van szó, a felmérések azt mutatják, hogy a betegek fele az első öt évben abbahagyja elsősorban a félelem és a tájékozatlanság miatt. „Vannak olyanok, akik elutasítják ezt a módszert, stresszt okoz nekik, és félnek, nehogy megsérüljön a húgycső. Igyekszünk elmagyarázni nekik, hogy ettől nem kell tartaniuk. Vannak olyanok is, akik bizonyos idő után abbahagyják, ám problémáik újra jelentkeznek. Legfontosabb, hogy elmagyarázzuk: a húgyutak védelme szempontjából fontos a katéterezés” – mondja az egészségügyi nővér. Ha az önkatéterezés és az állandó katéter közül kell választani, a szakemberek egyértelműen az előbbit ajánlják. A beteg dolgozhat, sportolhat, aktív lehet, de az állandó katéterrel aktivitása erősen korlátozott. Ez a módszer jelentősen javítja a beteg életminőségét, ellenben a nem jól kiürített húgyhólyag nagy veszélyt jelent a húgyutakra és a vesére. 

„Az önkatéterezés elsajátítása a rendelőben átlagosan 45 percig tart, de gyakran nem jut rá idő – ismeri be az egészségügyi nővér, majd hozzáteszi: – Az idő mindig kevés, betegből pedig egyre több van, főleg az akut állapotban lévőből.” 

Specializált segélyközpontok 

A Szlovák Urológiai Társaság és az egészségügyi segédeszközök egyik szlovákiai szállítójának kezdeményezésre fokozatosan 23 specializált központ nyílt, ahol a húgyhólyag betegségeiben szenvedőknek próbálnak segíteni. Van az orvos, aki az önkatéterezést ajánlja, és van az egészségügyi nővér, aki megtanítja a beteget vagy hozzátartozóját a műveletre. A beteg az orvos és az egészségügyi nővér ajánlására kerülhet a központba, de maga is jelentkezhet. A kezelést az egészségbiztosítók teljes mértékben megtérítik. Egy felnőttnek havonta 120 katéterre van jogigénye, ami azt jelenti, hogy naponta négyszer kell a műveletet elvégeznie.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?